1. YAZARLAR

  2. Fayka Kişi

  3. Mağusa’dan HABER YOK!
Fayka Kişi

Fayka Kişi

Mağusa’dan HABER YOK!

A+A-

UBP, yerel seçimlere, ağır aksak hazırlanıyor. Mağusa adayını bir türlü belirleyemeyen UBP’de, belediye meclis üyesi adayları da yavaş yavaş belirlenme yolunda…
Medyaya pek açıklama yapmayan ve dün sosyal paylaşım sitesi ‘Twitter’ hesabında UBP Genel Başkanı Hüseyin Özgürgün, “Lefkoşa, Akıncılar, Değirmenlik, Alayköy, Gönyeli Belediyesi Meclis üyeliği adaylarımız da tamamlanmak üzere. Yepyeni isimler var. Hayırlısı olsun.
UBP belediye başkan adayları ile toplantımızda, seçimden çok somut projeleri konuşuyoruz. Evde sağlık hizmeti, anne- bebek besin desteği gibi.
Adaylarımız projelerini, kaynak sorununun çözümüyle birlikte sunuyor. Ayrıca halkın aktif katılımıyla elbirliğiyle çözüm önerileri getiriyor
Özellikle cevre geri kazanım projeleri çok etkileyici. İşbirliği yapılacak proje paydaşları, Türkiye’den kardeş belediye temasları var.

---------

Fermuar sistemi ve kadınlar…

CTP-BG Gönyeli’de, hem kadınların yarı yarıya belediye meclis üyeliklerine aday oldu, hem de fermuar sistemi ile en üst sıralarda yer aldı.
CTP-BG- 29 Haziran’da yapılacak seçimlere ilk hazırlanan ve seçim çalışmalarına başlayan en iddialı parti oldu.
‘Yıldızlı belediyeler’ sloganı ile seçim çalışmaları başlatılırken, sadece belediye başkan adayları değil, ekibi olan belediye Melis üyesi adayları da belirlendi, seçime girecekleri sıralamalar belirlendi.
Ve Gönyeli’de bir ilk yazıldı. Kadınlar yarı yarıya listede yer aldı, fermuar sistemi ile sıralamaya girdi.
Gönyeli Belediyesi en başarılı belediyeler arasında yer alıyor.  Gönyeli’ye kazandırılan alt yapının yanı sıra Gönyeli-SAM projesi de büyük beğeni kazandı.  Siyasi gözlemciler, Gönyeli’de seçimin şimdiden CTP lehine sonuçlanacağını ifade ederken, yapılan kamuoyu araştırmaları da bunu ortaya koyuyor.

İşte Gönyeli’de CTP-BG’nin belediye meclis üyesi adayları ve sıralamaları:
1-Soyer Kolozali
2-Sevim Kayıkçı
3-Ömer Saykal
4-Süreyya Çelmen
5-Hakan Kofalı
6-Nazal Bardak Dirikli
7-Fahri Arabacıoğlu
8-Özcan Çağaloğlu
9-İlker Damdelen
10-Hülya Akbil
11-Mustafa Erk
12-Sibel Sorakın

-----------

İnce: 2-0 mağlup

UBP’nin eski milletvekillerinden ve sağ kesimin etkili isimlerinden Ersoy İnce, sağ partilerin yerel seçimlere 2-0 mağlup gireceği değerlendirmesinde bulundu.
Diyalog Gazetesi’ne röportaj veren İnce, sağ kesimin dağınık olduğunu belirtti, “2 ay sonra seçimler olacak ve ülkenin en büyük partisi UBP henüz Mağusa’da aday belirlemedi” eleştirisinde bulundu.
Sağda etkili olan birçok isim  UBP Genel Başkanı Hüseyin Özgürgün’e bu noktada ağır eleştirilerde bulunurken, Mağusa’da  DP ile yapılması planlanan işbirliğine şiddetle karşı duruyorlar.

----------

Anketörler sokakta

Seçim süreci başladı ancak CTP dışındaki partilerin henüz seçime hazır olmaması nedeniyle sağlıklı kamuoyu araştırmaları da yapılamıyor.
Aylar önce kimi kişiler, kendilerine yönelik anket yaptırırken, siyasi partiler de aday olması muhtemel kişiler için kamuoyu araştırması yaptırmıştı.
Uzunca bir süredir, kamuoyu araştırması ortada yoktu.
Şimdi ise adayları belirlenen bölgelerde, anketörler sokak sokak gezerek, vatandaşın nabzını tutuyor. Adaylara ve partilere ipucu veriyor.

-----------

YORUM

Şeyh Nazım

Lefke’ye can ve kan vermişti varlığıyla... Ekonomik katkısıyla... Varlığı, binlerin orada sürekli yaşamı demekti...
Nefis öğretileri de vardı.
Bir söyleşimizde “Kıbrıslılar neden mutsuz?” demiştim...
“Savaştan sonra doymak bilmedikleri için” demişti...
Doymak bilmeyen, ganimete alışmış, gösterişli yaşam hırsına bürünmüş bir toplum mutlu olabilir miydi?
Öyle inanıyordu ve “mütevazı yaşam”ı öğütlüyordu...
Bir başka söyleşimizde, orada bulunanlardan biri; benim “komünist” olduğumu söyleyip, dinsiz olabileceğim uyarısında bulunmuştu...
Yanıtı çok güzeldi:
“... Allah insanları iktisadi düşünceleri gereği komünist ya da kapitalist yapabildiği gibi; bazı eşekleri insan kılığında dünyaya gönderme gücüne de sahiptir” demişti...
Dönüp benim için sanki günah işlemişim ve suçluymuşum havasını yaratmaya çalışan adama da, “sen bunlardan birisin işte” diye çıkışmıştı...

Serhat İNCİRLİ (Kıbrıs Gazetesi)

Bu yazı toplam 2308 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar