1. YAZARLAR

  2. Sevgül Uludağ

  3. Mağusa’dan dostluk manzaraları
Sevgül Uludağ

Sevgül Uludağ

0090 542853 8436/00357 99 966518

Mağusa’dan dostluk manzaraları

A+A-

Mağusa İnsiyatifi’nin yoğun gayretleri sonucu geçtiğimiz günlerde Mağusa’da düzenlenen ayin vesilesiyle, pek çok Mağusalı Kıbrıslıtürk ve Kıbrıslırum bir araya geldi ve eski dostların bu buluşmaları son derece dokunaklı oldu…
Ertan İnce’nin Mağusa İnsiyatifi FACEBOOK grubunda paylaştığı üç fotoğraf, dostluk öyküleriyle birlikte çok acılar çekmiş bu adacıkta, geleceğimize ışık tutuyor… Ertan İnce’nin çekip birkaç satır resimaltıyla birlikte yayımladığı bu fotoğrafları biz de sayfamızda okurlarımızla paylaşıyoruz…

“Andriani teyze…”

“Mağusa'dan ayrılmadan önce, babam Ahmet İnce, Andriani teyzenin babası Sotiri'den Suriçi’ndeki kaldığımız evi satın almıştı. Adriani teyze Mağusa’daki Rum mektebinde görev yapan bir öğretmenle evlenmişti.. Kardeşlerim Alper ve Sarper onların ve diğer Rum komşularımızın kucağında büyüdüler. Ben doğduğum zamanlar Mağusa'dan ayrıldılar.. 57 yıl sonra Ay İkserino kilisesinde buluştuk...”

 

“Mihalagi çok güzel Türkçe konuşuyor…”

“Bay Mihalagis (Solda gözlüklü).. Mağusa'da aynı mahallede komşumuzdu. Kardeşim Alper İnce ile aynı evlerde, aynı sokaklarda koşup, oynayıp, birlikte yemek yediler. 1957’de Mağusa'dan ayrılmak zorunda kaldılar. Mihalagi çok güzel Türkçe konuşuyor.. 57 yıl sonra Mağusa'da Ay.İkserino kilisesinde buluştuk....”

 

“Kara Kosta, Kotak ve Şemmedi’yle Pirili oynardı…”

"Bay Kostas Sofokliou (sağ başta).. Nam-ı diğer Kara Kosta.. 1939 yılında Mağusa'da doğup büyüdü.. Evi Bandabuliya’nın yanında idi. İsmet Kotak, Şemmedi gibi tanınmış kişilerle aynı mahallede pirili oynayarak büyüdü. 40’lı, 50’li yılların Mağusalıları’nı çok iyi biliyor. Şu anda Limasol’da kalıyor.. Ama ruhu 24 saat Mağusa'da yaşıyor.. Kosta amca çok iyi Türkçe konuşuyor...”

Bu yazı toplam 1723 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar