Derya Beyatlı

Derya Beyatlı

Lütfen!

A+A-

 

Sürekli başımıza geliyor, durmadan. Hatasız, günahsız canlar yollarda telef oluyor, peşi sıra.

Çocuk, genç, profesör, nine dinlemiyor cani sürücüler, vuruyor, eziyor, istemeden belki ama hep de umursamazlıktan, bencillikten, kural tanımazlıktan, azraili oluyorlar yedinin, yetmişin.

Cep telefonu bazen neden, mesajlaşmalar, konuşmalar. Alkollü kimi sürücü,  kimisi ‘hızlı yaşayım, genç öleyim’ felsefesini benimsemiş, hem ölüyor, hem öldürüyor. Bazen sadece öldürüyor, bir türlü dinmeyen, haklı bir öfke kalıyor gidenin geri bıraktıklarında.

Bir gün sabah evden işe gitmek için çıkan biricik aşkının, geriye dönmemesinin nedeni, bıyıkları yeni terlemiş bir gençse eğer, kendi aşkına mesaj atıyorsa, araba kullanırken. Bir anda, olup bitmişse her şey. Ne yaparsın?  

‘Aşk kalbe girince, beyin tatile çıkar’ diyebilir misin kendi kendine, affet diyor gurular, yapabilir misin?

Hangi ideolojiyi avuntun yapar, nasıl bir inanç sisteminde huzur bulursun? Kaderi sihirli sözcüğün haline getirip taş basabilir misin kanayan kalbine. Nasıl dindirirsin isyanını?

Adaletin tesciline yeter mi Devlet’inin yasası?

Minicik yavrun ise giden hele, durduk yere, okul yolunda? Akşam biraz dişi ağrıdı diye uykusuz geçirdiğin gecenin sabahında, yolcusunu uçağa yetiştirmeye çalışan hızlı bir taksi şöförü almışsa kollarından canını?

İş peşinde, ekmek derdinde, iyi niyetli, hafif acemi ise katili tüm gelecek düşlerinin, hangi duayı afyon edersin paramparça yüreğine?

Asla içkili araba kullanmayan dostunun ölüm nedeninin alkollü bir sürücü olmasını, hayatın kötü bir şakası olarak değerlendirme gücünü hangi sakinleştiriciden alabilirsin? Yetim kalan küçücük çocuklarına nasıl anlatırsın hayatın artık böyle devam edeceğini, gidenin geri dönmeyeceğini?

Hangi pembe yalanla sıvamaya çalışırsın kapkara gerçeği, acıyı?

Bir anlık dikkatsizlik, keyifli bir gecede, fazladan bir kaç bardak şarap, aşırı sürat, tehlikeli sürüş sonunda katil konumunda bulsan sen kendini, ne yaparsın peki? En güzel yıllarını geçireceğin cezaevinde ne düşünürsün, gündüz gece?

Pişmanlık fayda eder mi? Bir daha asla araç kullanmasan ne yazar, o masum yüz rüyalarından gider mi?

Nasıl söz geçirirsin vicdanına, suçluluk duygunu hangi içkide boğabilirsin?

Bir anda olup bitiyor herşey, bir ömür sürüyor kalan izler. Hepimiz etkileniyoruz, hepimiz sorumluyuz, hepimiz aday.

Ne olur, ne olur, biraz dikkat, daha fazla saygı;

Yasalara, birbirimize, kendimize, çocuklarımıza, geleceğimize.

Lütfen!

Bu yazı toplam 1801 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar