1. YAZARLAR

  2. Kutlay Erk

  3. LTB’nin günahkarları
Kutlay Erk

Kutlay Erk

SİYASET MEYDANI

LTB’nin günahkarları

A+A-


Lefkoşa Türk Belediyesi Başkanlığı’na 2006’da DP’den, 2010’da da DP desteği ile UBP’den seçilen Cemal Bulutoğluları, LTB’yi mali krize sokup, batırdı.
Cemal bunu kasten mi yaptı? Hayır… Becerisi o kadardı…
Cemal bunu yalnız mı yaptı? Hayır… Üyesi olduğu DP ve UBP’nin yönetimleri ile birlikte yaptı… Cemal kendisine iş başvurusunda bulunanları işe aldı ama, çoğu da DP ve UBP örgütünden gönderilenlerdi.
Lefkoşalı Cemal’ı seçmekle hata yaptı mı? Yaptı… DP ve UBP siyasetinin popülizmine, yani halk dalkavukluğuna kurban gitti Lefkoşalı ve Cemal’ı seçti… Lefkoşalı bu seçiminin bedelini ödedi mi? Ödedi, hem de nasıl?!... Pişmalık duyuyor mu? Duyuyor, hem de nasıl?!..
Peki, Cemal’ı seçtiren DP ve UBP, LTB’nin iflasının ve Lefkoşalının rezil bir beldede yaşamasının bedelini ödedi mi? Hayır… Pişmanlık getirdi mi? Hayır… Serdar Denktaş özür dilemiş… Kaç yazar?!.. Özür dileyecekse idi, erken ara seçimi beklemeden, daha Cemal istifa etmeden dileyecekti, o zaman kıymeti olurdu. Ama seçime aday gösterince, “Lefkoşa’yı  adayıma teslim edin” diye oy istemeye başlayınca ve halktan “ne yüzle oy istiyorsun?!” tepkisi alınca özür diledi. Timsah gözyaşları yani… Bu aşamada bu özrün hiç bir kıymeti yok… Seçim olmasaydı, Serdar Denktaş, Cemal’dan dolayı Lefkoşalıdan özür dilemeyecekti.
UBP’nin özür dilemesini beklemek ölü gözünden yaş beklemek gibi… Halk arasında “Arap Cemal’ın beyazı” diye espiri konusu olan bir adayı, kurtarıcı olarak Lefkoşalının önüne koydu…
Lefkoşa’nın günahkarları LTB’yi kurtarmak için Lefkoşalıdan oy istiyor… Nedamet getirmesi gerekenler, vekalet istiyor Lefkoşalıdan… Şaka gibi…
Bir DP’li diyor ki, “Arabacıoğlu’nun kızının LTB’ye istihdam edilmesinin neresi yanlış?” Başkaları ile eşit koşulda yarışarak ve başarılı olarak girseydi, yanlış olmayacaktı. Ama başkasının ekmeğini almışsa, ki öyle olmuş, Cemal da öyle diyor, yanlış… Bunu savunmak da, Arabacıoğlu seçilirse, böylesi ‘yanlış’lar devam edecek demektir.
Biri DP’li diyor ki, “2007’den beri çalışanlardan kesilip yatırılmayan sosyal fonları Arabacıoğlu yatıracak”… 2007’de Cemal DP’li idi, yatırmadı da DP’nin gıkı mı çıktı?!. Arabacıoğlu da yatırmazsa, niye DP’nin gıkı çıksın ki; yoksa Arabacıoğlu’nu Cemal kadar sevmiyorlar mı?!.
UBP diyor ki, “bizim aday cesur”… 2010 seçimlerinde UBP’den aday olan Cemal da öyle dediydi, “büyük işler yürek ister” dediydi… Cesur yürek Cemal, UBP’nin de katkısı ile LTB’yi batırdı… UBP’nin yeni ‘cesur yürek’i de LTB’nin cenaze levazımatçısı olacak herhalde…
Kıbrıslı Türklerin uluslar arası tanınmış tek belediyesi olan LTB’yi dünya şehir diplomasisinden kopardılar… “Yazık oldu” diyenlere de Rum – Yunan lobisi ağzı ile cevap geldi: “LTB dünyada tanınmış değil ki… KKTC’nin bir kurumu olduğuna göre de tanınmayacak… Hem tanınmış oldu da hangi BM, AB, ABD, Rusya kurumunda oy hakkına sahip oldu?”… Bu kadarı da olmaz yani?!. ABD ve Rus kurumlarında ancak kendi ulusal kurumları oy kullanır, yabancılara oy hakkı verilmez ki… Ama BM ve AB kurumlarında LTB’nin, Rum – Yunan lobisinin engellerine takılmış oy hakkı var… Bütün mesele, Rum – Yunan lobisinin engellerini aşmak için gerekli siyasi girişim ve çalışmaları yapmak ve oy hakkına sahip çıkmaktır. Örneğin, Avrupa Konseyi Yerel ve Bölgesel Yönetimler Kongresi, 2005 yılında, Kıbrıslı Türk yerel yöneticilere ait iki sandalyeyi işgal eden Kıbrıslı Rumların bu sandalyeleri boşaltmasına ve iki Kıbrıslı Türk belediye başkanının görev yapmasına karar verdi. Bu karar halen uygulanmamışsa, nedeni Rum – Yunan lobisinin engelini aşmaya yönelik girişimlerin yeterince yapılmamasındandır. Ama bir tarafta “KKTC tanınmazsa, böyle temsiliyetler istemiyoruz” diyen bir sağ siyaset, diğer taraftan da Rum – Yunan lobisinin ağzı ile konuşan sığ belediye yönetimi…
LTB, Başkanı ve meclisi ile yenilenmelidir. Lefkoşalının ve belediye çalışanlarının yaşadığı rezillikler bitmelidir. LTB’nin uluslar arası tanınmış kimliğini gururla ve Rum - Yunan lobisine karşı inatla ve bilinçle ileri götürecek bir vizyonla yenilenmelidir. Tılsım da gerekmez; Lefkoşalının, CTP’li kadroların yönettiği belediyelerin ve beldelerin durumuna bakması yeterlidir.
LTB haşarelerden temizlenmelidir. Bunun için LTB’de yeniden CTP…

Bu yazı toplam 1938 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar