1. YAZARLAR

  2. Çağın Özılgaz

  3. LORENZORLANMADI
Çağın Özılgaz

Çağın Özılgaz

LORENZORLANMADI

A+A-


Geçtiğimiz hafta yapılan Katalunya yarışının 2’inci antreman seansında en hızlı zaman imza atan “Doktor”, “Acaba eski formuna kavuşuyor mu?” sorusunu akıllara getirip fan’larını heyecanlandırmıştı fakat yarışta yine takım arkadaşı Lorenzo ve Honda sürücüleri, Pedrosa ve Marquez’in temposunu tutturamayarak 4’üncü olabildi. İlk antremanlarda en iyi zamana imza atan fakat sıralamalarda Pedrosa ve Crutchlow’un arkasında kalan son şampiyon Lorenzo, ilk köşede aldığı liderliği damalı bayrağa kadar baskısız götürerek yarışı kazandı. Bana göre bu senenin şampiyonluktaki en büyük adayı Pedrosa, sıralamalarda rekor bir zamana imza atmıştı fakat ilk köşede yerini Lorenzo’ya kaptırdı. Uzun bir süre Lorenzo, Pedrosa ve Marquez üçlüsü birbirlerini yakından takip ettiyse de Pedrosa galibiyet için istediği baskıyı Lorenzo üzerinde kuramadı. Marquez yarışın son 5 turuna kadar sanki Pedrosa’nın Lorenzo’ya atak yapmasını beklercesine mesafeyi korudu, yarışın son turlarında varını yoğunu ortaya koyarak takım arkadaşını geçmeye çalıştı fakat en çok yaklaştığı anda ufak bir hata yaparak 3’üncülüğe razı oldu. Crutchlow, ilk köşede yerini kaptırıp 4’üncü sıraya gerilemişti ve kaza yapana kadar Rossi’nin önündeydi. Bu sezon ilk kez yarış dışı kalarak iyi performansını sürdüremedi. 1984 yılında 12 yarışın 12sini de Amerikalı sporcular kazanmıştı, bu sezon geride kalan 6 yarışı kazanan ispanyolları geçecek başka bir pilot çıkmazsa bu rekoru kırmaları içten bile değil.

Formula 1’de gizli lastik testi
Formula 1’in, Monaco yarışından beri gündemindeki tek konu Mercedes takımının Pirelli ile yaptığı illegal test. Kısaca size neler olduğunu anlatmak isterim. Formula 1 kuralları gereği, takımlar mevcut araçlarıyla sezon içi test yapamıyorlar. Fakat Formula 1’in tek lastik sağlayıcısı olan Pirelli’nin lastik geliştirmesi için test yapma izni var. Takımların mevcut otomobilleriyle test yapma yasağı sebebiyle Pirelli 2011 otomobilleriyle yaptığı testlerden istediği verimi alamamış olacak ki Mercedes ve Ferrari’ye 2013 otomobiliyle test önerdi. FIA kurallarında bütün takımlara fırsat verildiği takdirde mevcut otomobille test yapmanın mümkün olduğu yazıyor. Ferrari yapılan teklifi kabul etmedi fakat lastik uyum problemi yaşayan Mercedes kabul etti ve Pirelli’nin FIA’dan bu test için izin istediğini de savundu. Kurallarda ortaya çıkan küçük detay ise mevcut otomobille test yapmak isteyen Pirelli’ye takımlar sadece araç tedarik edebilir, kendi ekibiyle veri toplayabileceği bir ortam yaratamaz. Mercedes Monaco yarışını Rosberg ile kazandıktan sonra bu test ayyuka çıktı ve soruşturma başlatıldı. Dün yapılan duruşmada Mercedes'in takım patronu Ross Brawn ile Pirelli'nin Motor Sporları Patronu Paul Hambery sorgulandılar. Para cezası, Puan silme cezası veya şampiyonadan men cezası gelebilir. Kararın ne olacağı merak konusu.

***

Kısa Kısa


• Dünya ralli şampiyonasının olmazsa olmaz rallilerinden İtalya, Sardunya rallisi bu hafta koşuluyor. Kendine has karakteristiği ile Sardunya adasındaki dar ve hızlı etaplarda, 305 kilometreyi ekipler 16 etapta geçecek.

• Kuzey Kıbrıs Turing ve Otomobil kurumunun organize ettiği 2013 Tırmanma Şampiyonasının 3’üncü ayağı Pazar günü 14:00’da Ardahan - Kantara yolunda gerçekleşiyor.

• Forbes son sayısında en çok kazanan sporcuları listesini açıkladı. En çok kazanan Formula 1 pilotu Alonso, Ferrari’den 28 milyon ve sponsorlardan 2 milyon kazanıyor. Toplamda 30 milyon ile 19’uncu sırada kendine yer bulurken listenin zirvesindeki isim Amerikalı golf oyuncusu Tiger woods. Yıllık geliri 78.1 milyon dolar olan Woods, bu rakamın sadece 13 milyonunu golf oynayarak kazanıyor. 65 milyonluk geliri ise sponsorlardan.

• Japon firması Suzuki, MotoGP’ye dönüş için yeşil ışık yaktıktan sonra Japonya’da testlere başlamıştı. Hafta başı yeni motosikletini Barselona pistinde test ederek MotoGP yolunda bir önemli adım daha atmış oldu.

***

Ne dediler


• Formula 1’in patronu Ecclestone, gizli lastik testi yaptığı gerekcesiyle suçlanan Mercedes’in pirelli’den gelen teklifi reddetmesi gerektiğini söyledi. “Pirelli’nin test’e ihtiyacı vardı fakat kurallar gereği bunu Mercedes’in yeni otomobili ile kabul etmemesi gerekirdi” dedi.

• Acropolis rallisinde ilk gün benzin basıncı sorunu yaşayarak gerilere düşen Ogier, İtalya rallisinde tekrar ön sıralarda olmak istediğini söyledi. “Yunanistan’a kıyasla İtalya rallisi otomobilimiz için biraz daha uygun. Etaplar daha az kırıcı ve sıcak hava kilit rol oynayacak” dedi.

• Suzuki, MotoGP’ye döneceğini resmen açıkladı fakat bu dönüşün 2015 sezonuna kadar olmayacağını duyurdu.

Bu yazı toplam 1151 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar