1. YAZARLAR

  2. Eralp Adanır

  3. Leymosun Türk Spor Kulübü ve Bayramlar
Eralp Adanır

Eralp Adanır

Leymosun Türk Spor Kulübü ve Bayramlar

A+A-

Spor kulüpleri ve özellikle ‘40’lı yıllardan itibaren yoğun bir şekilde artmaya başlayan Futbol Kulüplerimizin, futbol dışında üstlendikleri çok önemli misyonları vardı. Kimi konuşmalar, düğünler, toplantılar ve bunun gibi soyal-kültürel etkinlikler yanında, özellikle ‘50’li yıllardan itibaren toplumsal mücadele için örgütlenmenin en önde gelen mekânlarından biriydi kulüplerimiz.

‘40’lı yıllarda Limasol’da kurulan futbol kulüplerimizden biri olan Leymosun Türk Spor Kulübü (LTSK), kuruldukları 1946 yılı itibarıyla, yine aynı şehirde bir başka futbol kulübümüzün olduğunu da görüyoruz. O da “Şafak Spor” adını taşıyordu. Şafak Spor’un 1946 yılında Leymosun Türk Spor Kulübü’yle birleşmesi sonrası daha güçlü bir futbol takımı olmaya başlayan LTSK, kendi binalarında çeşitli kültürel etkinlikler yanında, gelir-bağış elde etmek içn de bazı faaliyetler gerçekleştirdikleri görülmektedir.

Bu yazımızda özellikle “Bayramlarda” kendilerine yardım toplamak amacıyla ilgili 1946 ve 1947 yılından alınan iki gazete haberine yer vereceğiz. Hür Söz gazetemizin 1 Eylül 1946 tarihli nüshasında “Leymosun Haberleri” ana başlığı altında verilen haberde, kulübün sadece kendi menfaati için değil, şehirde yer alan Yoksullara Yardım Kurumu için de yardım organizasyonu düzenlediklerini görmekteyiz, Bayram münasebetiyle...

Leymosun Haberleri

Ramazan Bayramının 1 inci günü Leymosun Türk Spor Kulübü tarafından kasabamız halkına genç bayanlar vasıtasıyle rozet dağıtılarak elde edilen bütün hasılat Leymosun Yoksullara Yardım Kurumuna verilmiştir. Mes’ul şahıslardan öğrendiğimize göre toplanan paranın yekünü £19.5.3 (on dokuz lira, beş şilin, üç kuruş ea)tur. Ayni günün akşamında Leymosun Türk Spor Kulübü bir müsamere vererek halkın büyük alâkası ile karşılanmıştır. Müsamereden elde edilen paranın bir kısmının dahi Leymosun Yoksullara Yardım Kurumuna verileceği kat’iyetle bildirilmektedir.

HÜR SÖZ: Leymosun Türk Spor Kulübünün bayramdaki hayırlı faaliyetlerini takdir ederken rozet tevziatında kıymetli yardımları geçen bayanlarımıza dahi buradan alenen teşekkür etmeği bir borç sayarız.”

Gerek rozet takma gerekse müsamere etkinlikleriyle bir gelir elde etmeye çalışan Leymosun Türk spor Kulübü, sinemanın gelişmekte olduğu ve sadece şehir ve kasabalarda değil, nice köy yerlerinde bile açılmaya başlanan sinemahanelerde gösterime giren filmler vasıtasyıla da, kendilerine bir yarar sağlama çabası içerisindeydiler. Haberde söz konusu filmin gösterim faaliyetlerini kulübün kendisinin üstlenip üstlenmediği ve bundan dolayı bir gelir elde etmeye çalışıp çalışmadıkları belirtilmiyor elbette. Ama bir “film gösterimi” etkinliği düzenleme fikrini, Bayram coşkusu içerisinde düşünülmesi bile takdire şayandı o yıllarda.

Bu haftaki “Bayramlık” yazımızı, herkese iyi bayramlar dileyerek 1947 yılının 17 Ağustos gününden konu itibarıyla bir haberle noktalıyoruz...

Leymosundan

L.T.S.K. Yararına Gösterilecek Filim

Ramazan Bayramının 1 inci akşamı LTSK yararına gösterilecek filim (YAYLA KARTALI) gayet eğlenceli bir Filim olduğundan eminiz ki halk tarafından gayet fazlaca beğenilecektir.

Bildirildiğine göre ayni akşam bir çok halk değerli hediyeler kazanacaktır.

Kasabamızın Spor kulübü yararına gösterilecek bu filimi hiç bir Türkün kaçırmamasını tavsiye deriz.”

 

Bu yazı toplam 1713 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar