1. YAZARLAR

  2. Ünal Fındık

  3. 3’lü Zirve Çözümsüzlük Getirecek
Sami Özuslu

Sami Özuslu

Lefkoşa’yı kim kazanır?

A+A-

 

7 Nisan’a 48 saat kaldı.
Partiler, adaylar seçim için artık son kozlarını masaya koyuyor.
Propaganda çalışmaları, TV’deki tartışma programları, mitingler, yüzyüze temaslar derken, bir kampanya döneminin daha sonu geliyor.
Lefkoşa’nın ve LTB’nin son dönemde yaşadıklarını iyi bilen Lefkoşalı, adayların söylediklerini ve söylemediklerini izledi, dağıtılan broşürleri okudu, reklamları izledi ve kararını verdi.
Aslında daha seçim sürecinin başında halkın önemli bir kesimi “kime oy vermeyeceği” konusunda kararını vermişti.
“Lefkoşa’yı ve belediyeyi bu hale düşürenler kimse, onlara oy yok” diyen geniş ve genelde sessiz kalmayı tercih eden bir kitle var.
Kampanyanın sonunda artık “kime oy vereceğini” de netleştirmiş durumda olan bu “sessiz çoğunluk” seçimin kaderini belirleyecek gibi görünüyor.
Özetle Lefkoşalı bu sefer ‘hata’ yapmama eğilimi içinde...
**
Yasak dönemi başlamadan yayınlanmış ve daha sonra yapılıp yayınlanmamış kamuoyu yoklamaları kuşkusuz bir ‘nabız’ vermekteydi.
Ancak bu ‘nabız’ atışları sandığa yansırken bazı sapmalar yaşanacağı gibi bir izlenimim var.
Son birkaç gündür Lefkoşa içinde çeşitli kesimlerden aldığım izlenimler birkaç noktada toplanıyor.
• Kampanya başında DP adayı Mustafa Arabacıoğlu’nu daha şanslı görenler, bu günlerde “CTP adayı Kadri Fellahoğlu kazanır” demeye başladı.
• Arabacıoğlu gerek DP’nin örgütsüzlüğü, gerekse Cemal Bulutoğluları’nın DP ile özdeşleştirilmesinden kurtulamadığı için yıprandı. Ayrıca sürekli “siyasetten usandım” demesi de kimi kesimlerin aklından çıkmadı.
• CTP adayı Kadri Fellahoğlu’nu şanslı görenlerin sayısında artış olmasında, diğer adayların gerilemesi kadar CTP’nin örgüt olarak en zinde ve yaygın parti olmasının da payı var.
• Seçim yarışına kurultay nedeniyle geç giren UBP adayı Hasan Sertoğlu’nun “yüzde 20’lerin altında” görüntüsü değişti. UBP’ye hem hükümet uygulamaları hem de LTB’de yaşananlar nedeniyle tepki var. Ayrıca parti içindeki bölünmüşlük LTB seçimine de her haliyle yansıyor. Bu yüzden birçok UBP’li kırgın ya da sessiz duruyordu. Bazı UBP’lilerin son günlerde Sertoğlu’na destek için ‘kıpırdadığı’ çıplak gözle görülebiliyor.
• TDP adayı Suphi Hüdaoğlu, sürekli CTP’ye ve CTP adayına yönelik eleştiriler yaptığı için birçok kesimde sempati yitirdi. LTB’yi bu hale getirenleri değil, CTP’yi hedef aldığı için eleştirilen Hüdaoğlu ‘iniş’ halinde...
**
Anket yayını yasak...
Ancak ‘tahmin’ yazabilme imkanımız var.
Son gözlemlerim ışığında LTB seçimleriyle ilgili oy oranı tahminlerim şöyle oluştu:
Kadri Fellahoğlu: % 31
Mustafa Arabacıoğlu: % 28
Hasan Sertoğlu: % 24
Suphi Hüdaoğlu: % 14
Diğerleri: % 3
**
Sonuçta bunlar gözleme dayalı kişisel tahminlerim.
Bakalım ‘toto’ tutacak mı!..
Pazartesi görüşmek üzere...

Bu yazı toplam 1910 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar