1. YAZARLAR

  2. Sevgül Uludağ

  3. Bir Kıbrıslı Ermeni kadın: Nuritsa Nacaryan… 1
Sevgül Uludağ

Sevgül Uludağ

0090 542853 8436/00357 99 966518

“Lefkoşa’nın Rum kesiminde Kıbrıslıtürk kayıpların gömüldüğü toplu mezar için kazı yapılıyor…”

A+A-

 

Lefkoşa, 5 Şubat 2014 (T.A.K): Lefkoşa’nın Rum Kesimi’ne bağlı “Elaionon” bölgesinde, bir “tünel” içerisinde toplu halde gömülmüş Kıbrıslıtürk “kayıplar” bulunduğu ve Kayıp Şahıslar Komitesi’nin, burada kazı çalışması yapacağı bildirildi.
Fileleftheros gazetesi, edindiği bilgilere dayanarak, toplu mezarda 10’a yakın Kıbrıslıtürk “kayıp” olduğu değerlendirmesi yapıldığını ve “tünelin” yerinin, uydu verileri aracılığıyla tespit edildiğini yazdı.
Gazete, “tünelin”, bir evin dış duvarına yakın olduğunu kaydederken, evin kazı çalışmalarından etkilenmeyeceğini belirtti.
Şahitlerin, Kıbrıslıtürkler’in öldürülmesinin ardından bir kamyona yüklenerek söz konusu bölgeye götürüldüklerini ve o zamanlar, o bölgede herhangi bir ev bulunmadığını söylediklerini yazan gazete, şahitlerden birinin, kamyonun geri geri giderek, naaşları tünele boşalttığını ifade ettiğini kaydetti.
Gazete, diğer bilgilere göreyse, Kıbrıslıtürkler’in naaşlarının bölgeye gömülmesinden iki gün sonra, birkaç kişinin tünelin olduğu yere giderek üzerini kapattığını belirtti.
Kayıp Şahıslar Komitesi ekibinin dün, bölgeye giderek, kazı çalışmalarını engelleyen ağaçları kestiğini kaydeden gazete, kazıların önümüzdeki günlerde başlamasının beklendiğini yazdı.
Gazete, en fazla Kıbrıslıtürk “kaybın” 1963 yılında kaydedildiğine işaret etti.
Taşkent (Dohni)  “kayıpları”yla ilgili dünkü habere de atıfta bulunan gazete, bu gelişmenin Kıbrıslırum “kayıplar”ın akıbetinin belirlenmesi için umutları yeşerttiğini yazdı.
Bugüne kadar her iki taraftan toplam iki bin bir (2001) kayıp beyanında bulunulduğunu belirten gazete, bu kayıplardan bin 20’sinin bulunduğunu, 818’inin üzerinde DNA çalışması yapıldığını ve 475’inin kimliğinin tespit edildiğini, bunun yanı sıra toplam 814 bölgede kazı çalışması yapıldığını kaydetti.
Habere göre komitenin Kıbrıslıtürk üyesi Gülden Plümer Küçük, geçen yıl 131 kayba ulaştıklarını ve bunlardan 88’inin Rum, 43’ünün de Kıbrıslı Türk olduğunu söyledi.

KUZEY’DEKİ ASKERİ BÖLGEDE KAZILARA BAŞLANDI
Öte yandan Politis gazetesi de, Kıbrıs’ın kuzeyinde Merkezi Cezaevi yanındaki askeri bölgede kazı çalışmalarına başlandığını haber verdi.
Gazete, “Türk askerinin çeşitli bahaneleri ve ertelemelerinin ardından” bu çalışmaların başladığını iddia ederek, bu gelişmenin, kayıpların akıbetinin belirlenmesi adına önemli bir gelişme olduğunu vurguladı.
Haberde, 1974 yılında öldürülen Kıbrıslırumlar’ın kalıntılarının bulunduğuna inanılan bölgede, henüz herhangi bir kalıntıya ulaşılamadığı belirtildi.
(TAK Ajansı Rumca Haber Bülteni’nden – 5.2.2014)

Bu yazı toplam 1449 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar