1. YAZARLAR

  2. Sami Özuslu

  3. Lefkoşa’da seçimin şifreleri
Sami Özuslu

Sami Özuslu

Lefkoşa’da seçimin şifreleri

A+A-

 

Cemal Bulutoğluları’nın istifasına varan gelişmelerin ardından 7 Nisan’da Lefkoşa Türk Belediyesi için yapılacak ‘ara seçim’ birçok açıdan kritik öneme sahip…
Öncelikle Lefkoşa halkı, ‘belediyesiz’ geçen yılların ardından yeniden belediyesine kavuşmak istiyor. Yıllardır görmediği hizmetlerin yeniden başlamasını bekliyor. Sadece temizlik, aydınlatma, su verme fonksiyonlarından söz etmiyorum. Bayındırlıktan imara, dış ilişkilerden kültür-sanata kadar her alanda geri kalmış bir ‘kasaba’ durumundadır şu an Lefkoşa…
Hele çalışanlarının geldiği içler acısı hal, anlatılacak gibi değil…
Girne Belediyesi ‘Sevgililer Günü’ nedeniyle çalışanını iki hafta önce ödeyebiliyorken, Mağusa belediyecilikte ‘marka’ halini sürdürüyorken, yanı başındaki Gönyeli ‘planlı kentleşme’yi başarmış ve halkına çeşmeden içilebilir su veriyorken, Değirmenlik ve Dikmen’de halk belediyeyi yere-göğe sığdıramıyorken, Lefkoşa halkının ve LTB çalışanlarının başına gelenler ‘kaderin bir oyunu’ ya da ‘memleketin genel hali’ teorileriyle izah edilemez!..
LTB, enkazı kolay kaldırılamayacak bir yıkıntıdır. Bir ‘başarısız yönetim’in, ‘yasa ve kural tanımazlığın’, ‘karanlık işler’in, ‘siyasal hesaplar nedeniyle önü kesilmeyen usulsüz ve keyfi idare’nin geldiği noktadır Lefkoşa’da olanlar…
Şimdi görevi üstlenecek yeni başkan ve meclis üyeleri çok zor bir görevin altına girecekler.
**
LTB seçimi için adaylar belli olmaya başladı. UBP kurultay gündeminden çıkıp adayını belirledikten sonra bütün partilerin yarışa sokacağı isimler netlik kazanmış olacak. Belki bazı bağımsız adaylar da yarışa girecek. Böylelikle seçim atmosferi daha fazla hissedilir hale gelecek.
7 Nisan seçimi öncesinde Lefkoşalı seçmenin kafasında birkaç soru işareti var.
Bunların başında “Bir yıllık sürede belediyeyi düze çıkarmak mümkün müdür?” sorusu geliyor. Çok doğru, önemli bir soru…
Bir yılda LTB’de bütün sorunları çözümlemek, borçları kapatmak, gelir-gider dengesini sağlamak mümkün değil. Ancak iyi bir başlangıç için az bir süre de değil bir yıl… Zaten iyi bir başlangıç yapacak yeni başkana Lefkoşa halkı 2014 seçiminde çok daha güçlü bir destek verecektir.
Bu yüzden 7 Nisan seçimi aslında 1+4 yıllık, toplamda 5 yıllık bir seçim olacak, başarılı bir başkan için…
**
İkinci kritik soru, istifa etmeyen meclis üyeleriyle ilgili… UBP’li 8 üye orada dururken, 7 Nisan’da başka bir partinin mecliste tek başına çoğunluğu sağlaması matematiksel olarak mümkün değil.
UBP kurultayının ikinci turundan hemen sonra 8 meclis üyesinin istifa etme olasılığı yüksek… Meclis üyesi oldukları için ‘doğal delege’ olan 8 kişi oylarını verip ‘görevlerini’ yerine getirdikten sonra istifa ederlerse, 7 Nisan’da Lefkoşalı 22 kişilik meclisin tamamını seçecek. Bu durumda mecliste UBP’nin avantajlı hali ortadan kalkmış olacak.
Böyle olmasa bile, uyumlu bir başkan belediye meclislerinde pekala diğer partilerden meclis üyeleriyle ittifak içinde çalışabilir.
Hatta muhalefet partileri istifa etmemeleri durumunda söz konusu ‘eski sekiz meclis üyesi’ni Belediye Meclis toplantılarına sokmama kararı alabilir. Eğer onlar hukuku zorluyorsa, başkaları da zorlayabilir.
Hem zaten Bulutoğluları ile beraber UBP’li meclis üyelerinin de Sayıştay raporuna yansımış yığınla sorumluluğu var. Belki de savcılığa, polise, mahkemeye gitmekten belediye işlerine ayıracak zamanları da olmayacaktır!
Dolayısıyla 8 meclis üyesi orada kalsa da, kalmasa da iradeyi arkasına alan bir başkan, gereğini yapacaktır.
Doğa da, siyaset de boşluk tanımaz.

Bu yazı toplam 1312 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar