1. YAZARLAR

  2. Sevgül Uludağ

  3. Lefkonuk’ta bir kuyuda yeni bir kazı başlatılıyor...
Sevgül Uludağ

Sevgül Uludağ

0090 542853 8436/00357 99 966518

Lefkonuk’ta bir kuyuda yeni bir kazı başlatılıyor...

A+A-

Kayıplar Komitesi’nin adamızın her iki tarafında yürütmekte olduğu “kayıp” şahıslardan geride kalanların aranmakta olduğu kazılar devam ediyor.

Lefkonuk’ta (Geçitkale) bir okurumuzun göstermiş olduğu bir kuyuda Kayıplar Komitesi yeni bir kazı başlatıyor.
9 Ocak 2012 tarihinde yani geçen yıl bir okurumuz bu kuyuyu bize ve Kayıplar Komitesi yetkililerine göstermişti. Biz de 13 Ocak 2012 tarihinde kaleme aldığımız ve 14 Ocak 2012’de bu sayfalarda yayımlanan yazımızda bu kuyuyla ilgili olarak özetle şöyle yazmıştık:
“Okurum, bana bir mesaj göndermiş ve evinin yanında kapalı bir kuyu bulunduğunu, bu kuyuya bir “kayıp” Kıbrıslırum’un 1974’te gömülmüş olduğu yönünde duyumlar aldığını anlatmış ve “Size bu kuyunun yerini gösterebilirim” demişti. Bu iyi yürekli insanı bulmaya gidiyoruz Lefkonuk köyüne... Köye varıyoruz ve okurumu buluyoruz. Sevgili okurumun hanımı bizim için hellimli yapmış, hemen bize kahveyle birlikte sıcak hellimli ikram ediyor. Sonra birlikte okurumuzun sözünü ettiği kuyuyu görmeye gidiyoruz. Kuyu, köyün ortasında aslında... Bu kuyuya 1974’te savaşta ölmüş olan “kayıp” bir Kıbrıslırum kadının gömülmüş olabileceği söylentileri de varmış. Yaşlı bir kadınmış bu “kayıp” kadın... Ama tüm bunlar tabii ki söylenti. Kuyu kazılmadan buraya gerçekten birisinin gömülüp gömülmediği, kadın mı erkek mi olduğu anlaşılamayacak.
Kuyunun koordinatlarını alıyoruz, civardaki evlerin fotoğraflarını çekiyoruz, kuyunun ağzı kapalı...”
Bu kuyuya gömülmüş olduğu söylenen yaşlı bir “kayıp” şahsın kafatasının aslında İpsillat’ta (Sütlüce) bir kuyuya atılmış olduğu ihbarını değerlendiren Kayıplar Komitesi yetkilileri, geçtiğimiz haftalarda İpsillat’ta bir kuyuda yürüttükleri kazıda sözü edilen kafatasına ulaşmışlardı.
Şimdi Kayıplar Komitesi, okurumuzun Lefkonuk’ta göstermiş olduğu kuyuda yürüteceği kazıda, bu kuyuya gerçekten bir “kayıp” şahsın gömülmüş olup olmadığını, İpsillat’ta bulunan kafatasının gerçekten de bu kuyuda bulunması olası bir “kayıp” şahsa ait olup olmadığını ortaya çıkarmaya çalışacak.
Kayıplar Komitesi halen Akdeniz’de (Aya İrini), Zeytinlik’te (Templos), Haspolat’ta (Mia Milya), Alaniçi’nde (Peristerona Piyi – Piperisterona), Masari’de (Şahinler) bir okurumuzun göstermiş olduğu alanda, İskele’de (Trikomo) ve yine bir başka okurumuzun göstermiş olduğu Vadili’deki bir kuyuda kazılar yürütüyor.
Masari’de (Şahinler) bir okurumuzun göstermiş olduğu alanda yürütülen kazılarda altı “kayıp” şahıstan geride kalanlara ulaşılmış bulunuyor ve kazı devam ediyor. Aynı alanda başka bazı “kayıplar”ın da gömülmüş olabileceği kuşkusu bulunuyor. Okurumuz bu alana beş yaşlarındaki bir çocuğun da gömülmüş olduğunu anlatmıştı.
Aya İrini’de ise (Akdeniz) bazı “kayıp” Kıbrıslıtürkler’den geride kalanlar aranıyor.
İskele’de (Trikomo) yürütülen kazılarda da bir “kayıp” şahıstan geride kalanlar bulunuyor...
Kıbrıs’ın güneyinde ise Palyomedoho’da, Engomi-Strovulos yöresinde ve Koççindrimitya’da kazılar devam ediyor.
Kayıplar Komitesi kazı ekiplerinde bulunan tüm arkeologlarımıza, şirocularımıza ve diğer çalışanlara “Kolay gelsin” diyoruz.

Bu yazı toplam 1685 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar