1. YAZARLAR

  2. Sevgül Uludağ

  3. Lefkonuk ve Değirmenlik’te yeni kazılar…
Sevgül Uludağ

Sevgül Uludağ

0090 542853 8436/00357 99 966518

Lefkonuk ve Değirmenlik’te yeni kazılar…

A+A-

Kayıplar Komitesi’nin gerek 1963, gerekse 1974 “kaybı” Kıbrıslıtürk ve Kıbrıslırumlar’dan geride kalanları aramakta olduğu kazıları son hız devam ediyor. Havaların bir miktar rüzgarlı olması, her ne kadar da açık arazide çalışmalarını yürütmekte olan arkeologlarımızın hayatını zorlaştırıyorsa da, yağmurların henüz başlamamamış olması nedeniyle kazılar da aksamaksızın devam ediyor. Yağmurlu mevsimlerde, toprağın çamura dönüşmesiyle birlikte, toprakta bulunabilecek insan kalıntılarının gözden kaçma olasılığı artınca, çamurlu alanlarda yağmur altında kazı yapılmaktan kaçınılıyor ve ancak bölge iyice kuruduktan sonra oraya tekrar gidiliyor.

Kayıplar Komitesi Lefkonuk’ta (Geçitkale) yeni bir kazı başlatırken, bu kazıda iki veya üç “kayıp” şahıstan geride kalanlara ulaşıldı. Haftasonu da devam eden kazılarda, köy içerisinde bir noktada yaşlı olduğu sanılan bazı “kayıplar”dan geride kalanlar bulundu.

Bu kazı alanının bulunma hikayesi de oldukça ilginç: Bazı şahitler, küçük birer çocukken, büyükleri kendilerini “Orada oynamayın da Rum ölüleri vardır” diye korkuttuklarını hatırladıklarından Lefkonuk’taki  kazı ekibindeki arkeologlara bu ihbarı yapmışlar – birden fazla aynı konuda ihbar gelince, Kayıplar Komitesi kazı ekibi de Kazılar Koordinatörlüğü’yle birlikte bu alanı kazma kararı almış ve böylece birkaç “kayıp”tan geride kalanlar burada bulunmuş.

Kayıplar Komitesi’nin bir diğer kazısı Karakum’da devam ediyor ve burada da iki “kayıp” şahıstan geride kalanlara ulaşılmış bulunuyor.  Şirinevler’de (Ayermola) iki “kayıp” şahıstan geride kalanların bulunduğu kazı sürerken, Değirmenlik Başpınarı (Kitrea-Cirga) bölgesinde bugün veya yarın yeni bir kazıya başlanacak.

Taşkent’te bir okurumuzun göstermiş olduğu alandaki kazı devam ederken, Bilelle’de de (Göçeri) bir başka okurumuzun göstermiş olduğu ve bir “kayıp” şahıstan geride kalanların bulunmaya devam ettiği kazı sürüyor.
Kıbrıs’ın güneyinde ise bize ve Kayıplar Komitesi yetkililerine bir şahidin Larnaka bölgesinde Aradip’te göstermiş olduğu alanda kuyu kazısı devam ediyor. Sözkonusu şahide göre, bu kuyuya 1963-64 “kaybı” bir Kıbrıslıtürk gömülmüş… 1963 “kaybı” bazı Kıbrıslıtürkler’den geride kalanların aranmakta olduğu bir diğer kazı da Baf Piskobusu’nda bir dere yatağında devam ediyor.

Kayıplar Komitesi kazı ekibindeki tüm arkeologlarımıza, şirocularımıza ve diğer çalışanlara çok kolay gelsin diyoruz…

Bu yazı toplam 1477 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar