1. YAZARLAR

  2. Sevgül Uludağ

  3. Larnaka’da yeni kazılar…
Sevgül Uludağ

Sevgül Uludağ

0090 542853 8436/00357 99 966518

Larnaka’da yeni kazılar…

A+A-

Kayıplar Komitesi’nin 1963-1974 döneminden Kıbrıslıtürk ve Kıbrıslırum “kayıplar”ın olası gömü yerlerini bulmak üzere sürdürmekte olduğu kazılar devam ediyor.

Kayıplar Komitesi Kazılar Koordinatörü Antropolog Okan Oktay’dan aldığımız bilgiye göre, Kayıplar Komitesi, 1964 “kaybı” bir Kıbrıslıtürk’ten geride kalanların aranmakta olduğu yeni bir kazıyı Larnaka bölgesinde başlattı. Kıbrıs’ın güneyinde devam etmekte olan bir diğer kazı da Atalassa bölgesinde sürdürülüyor ve burada da 63-64 “kaybı” bazı Kıbrıslıtürkler’den geride kalanlar aranıyor.

Kıbrıs’ın kuzeyinde ise Lapta’da balıkçı barınağı yakınlarında başlatılmış olan kazı devam ettirilirken, Beyköy’de bazı “kayıp” Kıbrıslırum kadınlardan geride kalanların aranmakta olduğu kazı da sürdürülüyor.
Akçiçek’te (Sisklipos) tavuk çiftliği yakınlarında bir başka kazı sürdürülürken, Demirhan’da da (Trahoni-Tirfon) bir diğer kazı yürütülüyor.

Kayıplar Komitesi’nin yürütmekte olduğu bir diğer kazı ise Mehmetçik’te (Galatya) gölde devam ediyor.
Kazı ekiplerinde bulunan tüm arkeologlarımıza, şirocularımıza ve diğer çalışanlara bu sıcaklarda “Çok kolay gelsin” diyoruz…

Pazartesi devam edecek...

Bu yazı toplam 1432 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar