1. YAZARLAR

  2. Erdinç Gündüz

  3. Larnaka’da Şampiyona
Erdinç Gündüz

Erdinç Gündüz

Larnaka’da Şampiyona

A+A-


“Dünya Liselerarası Basketbol Şampiyonası”nın Larnaka’da yapılacağını kaç kişi biliyordu ? Yapılıp sona erdiğinden kaç kişinin haberi oldu ? Peki ya bu şampiyonada Türkiye Cumhuriyeti’ni, kızlarda Doğa Koleji, erkeklerde de  EVYAP Koleji’nin temsil ettİğinden (ve sonuçta iki kolejin de şampiyon olduğundan) haberiniz oldu mu ? 
Tüm bunlardan haberiniz olduysaydı bile hiç ama hiç umursamadınız değil mi ? “Umursasak ne olacak umursamasak ne olacak” demişsinizdir herhalde. Belki de “Alıştık artık, boşveeerrrr” bile demişsinizdir. Haksız da değilsiniz.
Evet... ‘Dünya Liselerarası Basketbol Şampiyonası’, Kıbrıs Cumhuriyeti’nin Larnaka kentinde yapıldı ve bitti. Vede geçmişteki, profesyonel ve amatör dallardaki örneklerde olduğu gibi, bu şampiyonada, Kıbrıs Cumhuriyeti’ni tanımayan (!) Türkiye Cumhuriyeti de temsil edildi.  Doğa ve Evyap Kolejleri basketbol takımları, İstanbul’da uçağa bindiler, Atina’ya gittiler, sonra da Atina’dan uçarak Larnaka’ya indiler. Krallar gibi karşılandılar, Larnaka’daki otellerde konakladılar, sıraları geldiğinde de paşa paşa sahaya çıkıp, turnuvadaki diğer ülke temsilcilerinin bayraklarının yanısıra Türk bayrağı VEDE Kıbrıs Cumhuriyeti Bayrağı’nın gölgesinde maçlarını yaptılar, şampiyon da olarak, kupaları ile birtlikte geldikleri rotayı izlediler ve ülkelerine döndüler.
Ama siz bu olup bitenlere aldanmayın sakın. Türkiye Cumhuriyeti, hala Kıbrıs Cumhuriyeti’ni tanımıyor. Tanımamaya da devam edecektir. Türkiye Cumhuriyeti’nin Kıbrıs’ta tanıdığı tek bir Cumhuriyet vardır. O da ‘Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’dir.

 

***

Bugün seçim var

Herkes söyleyeceğini söyledi ve nihayet gün geldi çattı.
Bugün seçim var.  Sabah saatlerinden başlayarak Lefkoşalılar oylarını kullanacaklar. Akşam saatlerinde ise, Lefkoşa halkının hangi adayı Lefkoşa’nın Belediye Başkanlığı koltuğuna uygun gördüğü ortaya çıkacak. 
Görev sadece 14 ay. Bu, ondört ay sonra bir seçim daha var demek. Ama bu aynı zamanda, bugün seçilecek yeni Başkanın, -bir sonraki seçimde yeniden aday olmak istiyorsa-  ‘çok ama çok çalışmak zorunda’ olacağı da demek.
Ondört ay, bu seçimi kazanacak adayın, yapmak istediklerini yapabilmesi için yeterli bir süre mi ? Yanıtı kolay verilecek bir soru değil bu. Hele hele Lefkoşa Belediyesi gibi, sorunların dağ gibi yığıldığı bir kurumda.
Hangi aday kazanırsa kazansın, onu çok büyük sorunların beklediğini herkes biliyor ve söylüyor. Hiçbir adayın elinde sihirli değnek yok. Bu sorunların aşılması için, yeni Belediye Başkanı’nın arkasındaki en önemli ve en büyük güç, Lefkoşa halkı olacaktır. Yeni Belediye Başkanı’nın, Lefkoşalı’nın göstereceği anlayış ve sabıra  çok ama çok ihtiyacı olacaktır.
Lefkoşalı ne istiyor ? Aslında Lefkoşalının, özellikle de ondört ay içinde, beklediği çok fazla birşey yok. Lefkoşalı öncelikle;
Beledi hizmetlerin tıkırında gitmesini istiyor...Temiz bir Lefkoşa istiyor. Lefkoşa sokaklarının, çürümüş çöp değil  ‘yasemin’ kokmasını istiyor...(Yenilerinden vazgeçtiler) Var olan yeşil alanların, bakımlı, temiz ve güvenli olmasını istiyor... Şehir içi yollarının, asfaltlanmış, tertemiz, çukursuz olmasını istiyor... Arabaların gelişigüzel işgal ettiği değil, yayaların kullandığı kaldırımlar istiyor... Evinde çeşmelerinden çamurlu veya çirkef kokan su değil, temiz su akmasını istiyor... Belediye Sarayı’ndaki her türlü büro iş ve işlemlerinin tıkır tıkır yürümesini istiyor...Belediye Sarayı’nın ‘Partililerin Sarayı’ değil ‘Lefkoşalıların Sarayı’ olmasını istiyor... Koskoca Belediye Sarayı’nda küçük oyunlar oynanmasını değil, ‘koskoca’ işler yapılmasını istiyor... Lefkoşa için planlar-projeler üzerinde çalışılmasını istiyor...Belediye çalışanlarının huzur içinde görevlerinin başına geçmesini çalılışanların, maaşlarını, ücretlerini düzenli almasını istiyor... Uzun süredir devam eden rezilliğin sonlanmasını istiyor...v.s. v.s. v.s.
Çok şey mi istiyor Lefkoşalı ?

Bu yazı toplam 1775 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar