1. YAZARLAR

  2. Sevgül Uludağ

  3. Lapta, Balıkesir ve Ağırdağ’da kazılara devam…
Sevgül Uludağ

Sevgül Uludağ

0090 542853 8436/00357 99 966518

Lapta, Balıkesir ve Ağırdağ’da kazılara devam…

A+A-

Kayıplar Komitesi’nin “kayıp” Kıbrıslıtürk ve Kıbrıslırumlar’dan geride kalanları aramakta olduğu kazılara devam ediliyor. Lapta’da kıyı şeridinde bulunan telli bir askeri bölgede kazılar devam ederken, bu alanda yüzeyde bir “kayıp” şahıstan geride kalanlara rastlandı.

Kayıplar Komitesi Kıbrıslıtürk Üye Yardımcısı Murat Soysal’dan aldığımız bilgiye göre, bu alan önce Birleşmiş Milletler mayın uzmanları tarafından mayın taramasına tabi tutuldu. Birleşmiş Milletler mayın uzmanlarının bu alanda mayın bulunmadığı yönündeki beyanları üzerine kazılara geçildi ve yüzeyde bir “kayıp” şahsa ait kalıntılar bulundu.

“Celebrity” diye de bilinen bu bölgeye 1974 savaşında öldürülmüş çok sayıda “kayıp” Kıbrıslırum’un gömülmüş olduğu yönünde okurlarımızın anlattıklarını yıllar önce bu sayfalarda paylaşmıştık.

Kayıplar Komitesi’nin devam etmekte olan bir diğer kazısı Balıkesir’de (Palekitre) devam ediyor. Bu kazıda da bir “kayıp” şahıstan geride kalanlara ulaşıldı.

Ağırdağ’da bir evin avlusunda sürdürülen kazıda da bir “kayıp” şahıstan geride kalanlar bunmaya devam ediyor.
Cihangir’de (Abohor) bir okurumuzun göstermiş olduğu alanda da bir “kayıp” şahıstan geride kalanlar aranıyor. Bu “kayıp” şahısla ilgili bilgileri bu sayfada yıllar önce yayımlamıştık. Okurumuz bu şahsın parmağından bir yüzük almıştı…

Haspolat’ta da (Mia Milya) bir başka okurumuzun göstermiş olduğu bir alanda bir başka “kayıp” şahıs için kazılar yürütülüyor.

Akdoğan’da (Lisi) kuyu kazısı yavaş yavaş sona doğru ilerlerken Korkuteli’nde de (Gayduras) bir diğer kazı sürdürülüyor.

İki farklı tarihte iki farklı Kıbrıslırum okurumuzun göstermiş olduğu Larnaka’ya bağlı Pervolya’da (Bahçalar) olası bir gömü yerindeki kazılar da sürdürülüyor. Okurlarımızın göstermiş olduğu ve 1964 “kaybı” bir Kıbrıslıtürk’ün öldürülerek gömüldüğünü anlattıkları ilk kuyudaki kazıda herhangi bir ize rastlanmadı. Aynı alanda bulunan ikinci bir kuyuda kazıların yürütülmesi bekleniyor.

Kıbrıs’ın güneyinde bir diğer kazı ise Baf Piskobusu’nda yürütülüyor ve bu alanda da 1964 “kaybı” iki Kıbrıslıtürk’ten geride kalanlar bir dere yatağında aranıyor.

Kazılarda görev yapan tüm arkeologlarımıza, şirocularımıza ve diğer çalışanlara “Çok kolay gelsin” diyoruz… Kazasız belasız kazılar diliyoruz…

Bu yazı toplam 1632 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar