1. YAZARLAR

  2. Erdinç Gündüz

  3. Laf lafı açar
Erdinç Gündüz

Erdinç Gündüz

Laf lafı açar

A+A-

 

Türk Takımı
 

Basketbolda Fenerbahçe Panathinaikos’u yendi.  Türkiye gazetelerinin spor sayfalarından başlıklar.... “Fenerbahçe’den büyük zafer....”...”Fenerbahçe’den dev başlangıç”... v.s.
Ve... Karşılaşmayla ilgili en ilginç haberlerden biri... “Dünyada bir ilk... Fenerbahçe Basketbol takımında, bir devşirme (Bobby Dixon- ve/veya Ali) dışında hiç Türk sporcu yoktu....”
Eeee ? ... Ne olmuş yani ?...  Fenerbahçe bir ‘Türk’ takımı değil mi böyle olunca ?
Atletizm’de, güreşte v.s. devşirme ‘Türk’ olarak başarılara imza atan başkaları da yok mu ?
Bir de, futbolda Podowski ile Schenider’i ‘Türk’ yapmayı başarsalar... Ardından da Messi, Neymar, İbrahimoviç gelse, olabilir mi artık yan bakan.

***

Osmanlı ordularının en vurucu gücü olan, ve de adı tarihte Osmanlı veya Türk ordusu olarak geçen Yeniçeriler tümden devşirme değil miydi ?
Osmanlı saraylarının en üst düzey yetkilileri devşirme değil miydi ?
Peki ya Osmanlı Padişahları neydi ?  Türk tarih kitaplarında  ‘Büyük Osmanlı Padişahı’ veya ‘Büyük Türk’ olarak geçen Padişahların, (bir ikisi dışında) anneleri Polonyalı, Ermeni, Rum, Rus v.s. değil miydi ?
==========================================================================

Türk George Best

Geçtiğimiz hafta içinde, çok ilginç bir haber daha vardı gazetelerde. Eski, ünlü mü ünlü futbolcu George Best’le ilgili... Annesi Kıbrıslı bir Rum, babası da Kıbrıslı bir Türk’müş... Ama Türk gazetelerinde manşetler şöyleydi: George Best Türk çıktı....

Haydaaaaa.....  Babası Lefkeli bir Kıbrıslı Türk. Tamam... Ama annesi de Kıbrıslı (Leymosunlu) Rum bir kadın.. Böyle olunca ‘Türk’ mü oluyor George Best ?  Annesi ‘yok’ mu kabul ediliyor böyle olunca ? Bari ‘Kıbrıslı’ deseydiniz ya.....

Ama şaşırmamak lazım... Osmanlı Padişahları takıldı aklıma yine. Anne Rus, baba Osmanlı (!). Ama babanın annesi de (mesela) Rum....Yani baba melez... Babasının babasının annesi de (mesela) Sırp... Yani, babasının babası da melez... Aynı şekilde büyük dede de öyle,  en büyük dede de. Ama tarihte ‘Has Osmanlı’ veya  ‘Has Türk’ olarak geçiyor hepsi de... Bir Sırp olan Sokollu Mehmet Paşa; bir Boşnak olan Lala Mustafa Paşa; bir Ermeni olan Mimar Sinan ve daha niceleri gibi...

==========================================================================

Sokaktan lakırdılar

• Be amma biz suyu gendi aramızda bile paylaşamadık. Bir da övünürük Ruma da vereceyik diye...
• Aha elektrikte de birleştik....
• -      Bagmayın siz 13’üncü maaşı vermegde zorluk çegdiglerine. Ben eyi yerden duydum,  gelecek sene 14’üncü maaş da vereceklermiş..
- Dua et da normal maaşlarımızı alalım. Yok 14.’üncü maaş (!!!)...
• Umarım 2016’da 2015’i aramayız be arkadaşlar...
• 2016’da Galatasaray’nan Çetinkaya maç yapacaklarmış... O birşey değil Türkiye Milli Futbol Takımı ile KKTC Milli Takımı da maç yapacakmış 20 Temmuz Stadında. Dünya aleme ders olsun diye.
• -      Akıncı ila Anastasiadis anlaşmışlar.  2016 içinde çözüm için anlaşamazlarsa ikisi de istifa edecekmiş Cumhurbaşkanlığı görevlerinden.
- Ehhh... Eroğlu Cumhurbaşkanı olsun tekrar... Onun çözümü hazır zaten...
• Ma ne çözümü be amma ? Yani inanırsınız gerçekten ki çözüm olacak ?
• Su meselesi halledilir edilmez bol bol gazzzz da verecekmiş bize Türkiya...
• 2016’da dört yeni gazete, beş yeni radyo, üç de yeni TV açılacakmış Kuzey Kıbrıs’ta...
• Çok merak ederim, ne zaman ithal edeceyik ekşi, portokal hem greyfut ?
• Hani da Sosyal Sigortalar batıyordu ? Aha yeni bina yapıyorlarmış gendilerine...
• Rumlar dört göznan beklermiş Türklerde bayram olsun da bol bol müşteri gitsin dükkanlarına...

Bu yazı toplam 2218 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar