1. YAZARLAR

  2. Sevgül Uludağ

  3. Sahibine kavuşan asırlık dolabın öyküsü… - 3 -
Sevgül Uludağ

Sevgül Uludağ

0090 542853 8436/00357 99 966518

“Kuzey ve Güney Koreliler arasında duygusal buluşma”

A+A-

1950-1953 yılları arasındaki Kore Savaşı yüzünden birbirlerinden en az 60 yıldır ayrı düşen yüzlerce Kuzey ve Güney Koreli aile ilk defa bugün buluştu.
Yüzü aşkın, çoğu yaşlı Güney Koreli bu tarihi buluşma için Kuzey Kore topraklarına geçti. Kuzey Kore'nin, iki taraf arasında daha iyi ilişki kurulması yönündeki çağrısı ardından planlanan buluşmalar, bugün başlayarak 25 Şubat'a dek sürecek.
Kuzey ve Güney Korelilerin buluşması, Pazartesi günü başlaması öngörülen ABD-Güney Kore tatbikatından hemen öncesine rastlıyor. Daha önce Kuzey Kore, askeri tatbikatın gerçekleşmesi halinde ailelerin buluşması planının iptal edileceği tehdidinde bulunmuştu.
Bugün 58 kişilik aile bireylerinin eşliğinde 82 yaşlı Güney Koreli, otobüsle Kuzey Kore'ye gitti.
Bu kişilerin bir düzineden fazlası tekerlekli sandalye kullanırken, tıbbi desteğe muhtaç durumdaki iki kişi de ambulans içinde yolculuk etti.
Yaşlıların Kuzey'deki yakınlarına, giysi, ilaç ve yiyecek dahil çeşitli hediyeler götürdükleri gözlendi. Kumgang Dağı'ndaki bir merkezde gerçekleşen ilk buluşmada duygusal anlara tanık olundu. Ailelerin birlikte akşam yemeği yemeleri de planlandı.
Buluşmaya 180 dolayında Kuzey Koreli katıldı.
Ailesiyle buluşabilmesi için seçilen kişilerden 70'lerindeki Güney Koreli Lee Du-young, olayı "Bu gerçekten bir mucize. Bu kadar uzun bir süre ayrı kalmış olmanın ne demek olduğunu insanların anlaması güç. Hayatımda tek bir eksiğim vardı o da, erkek kardeşim. Artık kendisini görebileceğim için, yarın ölsem de gam yemem." dedi.
Lee, erkek kardeşine, sıcak tutan giysilerin yanı sıra Kuzey Kore'de çok aranan çikolatalı bisküvilerden götüreceğini söylüyordu.
Her buluşmaya 100 dolayında akraba katılıyor. Güney Kore buluşmaya kimlerin katılacağını belirlemek için kura çekiyor. Kuzey Kore'nin ise daha belirsiz bir sistem uyguladığı ve ailelerle siyasi hesaplara girişildiği söyleniyor.
(BBC – 21.2.2014)

Bu yazı toplam 1506 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar