Erdinç Gündüz

Erdinç Gündüz

Kuzey-Güney

A+A-


Kuzey
Geçenlerde İstanbuldaki ablam geldi oğlu Serkan’la. Birazcık tatil birazcık da hasret gidermek için. Ablam ata soyadını taşıyor. Yani o bir ‘Gündüz’.  Oğlu Serkan ise babasınınkini. Yani ‘Raşa’... Ercan’da  polis sormuş girerken “Neyiniz olur ?” diye. Serkan da “Annem” demiş.  “Öyleyse siz otomatik olarak Kuzey Kıbrıs vatandaşı sayılırsınız. Askerlik mükellefiyetiniz var. Halledin yoksa adadan çıkamazsınız” demiş. Serkan anlatmaya çalışmış. “Ben  KKTC vatandaşı değilim. İsviçre ve Fransız vatandaşıyım. TC vatandaşıyım da. Askerliğimi de Türkiye’de bedelli olarak yaptım..” falan demiş ama nafile.

Sonuç:  Serkan, Kuzey Kıbrıs’ta kaldığı 7-8 günlük tatilinin 3-4 gününde, oradan oraya koşuşarak hem apar topar  KKTC’li oldu, hem Türkiyedeki askerliğini kanıtladı . Böylece adadan çıkmayı başardı.

***

Uzun yıllar Almanya’da yaşayan, kocası Alman, eski bir arkadaşımın oğlu anne topraklarını ziyaret etmek istemiş Kuzey Kıbrıs’a gelmiş.  Ercan’da, “Girersin ama çıkamazsın. Sen annenden dolayı Kuzey Kıbrıs vatandaşısın. Askerlik mükellefiyetin var” demişler. Genç adam “Ben Alman vatandaşıyım....” falan demiş ama nafile. “Önemli bir şey daha var... Ben Alman ordusunda profesyonel askerim ve subayım....” demiş... Nafile....
Onun tatili de bu acaip durumdan kurtulmaya uğraşmakla geçmiş. “Bir daha gelmem” diyerek çıkmış gitmiş...

***

Bir başka arkadaşımın yıllardır yurt dışında yaşayan kızkardeşi tatile gelmiş. “Gelmişken, KKTC kimliği de alayım bari..” demiş. Başvurusunu da yapmış ama bir süprizle karşılaşmış.  “Kayıtlarda bir karışılık var” demişler.. “Sen baba adı olarak Münür yazmışsın, kayıtlarda Münir olarak geçiyor... Sen anne adı olarak Pembe yazmışsın, kayıtlarda Penbe olarak geçiyor” demişler... Kadının tatili Münür’ün Münir, Pembe’nin de Penbe olduğunu kanıtlamaya uğraşmakla geçmiş.

Güney
Benim soyadım Gündüz. Kuzey’deki soyadı kanunu ile alınmış bir soyadı değil. Dedelerimden kalma. Doğduğum günden beri Erdinç Gündüz’üm bu ülkede.  Doğum belgelerimde de öyle yazılı,  12 yaşındayken çıkardığım kimlik kartımda da...  Daha sonraki kimlik kartlarımda da, sürüş ehliyetlerimde de, pasaportlarımda da.  1973’de süresi dolan Kıbrıs Cumhuriyeti pasaportumu, 2003 yılında tazelemiştim. KC Kimlik kartımla beraber. Onlarda da Erdinç Gündüz olarak geçiyor adım.

KC Pasaportumun da kimlik kartımın da süresi 2013’de dolmuş. Farkettiğimde, tazelemek istedim.  Güneydeki ilgili daireye başvurduğumda ise, hayretle öğrendim ki, ben bilgisayarlarında yokmuşum (!!!)..... Çıkarıp  12 yaşından beri elimde ne varsa gösterdim.  Oradaki memurlar da sorumlular da nor dediler peynir demediler. “Demek ki bu güne kadar verdikleriniz sahteymiş” dedim.  “Ne yapacağız şimdi ?” diye sordum.  Mukayyitliğe gidip yemin edersem sorunun çözüleceğini söylediler. Öyle yaptım ve artık resmen(!)  Erdinç Gündüz oldum. Haberiniz ola.. Bugüne kadarki Gündüz’lüğüm gerçek değilmiş..Öğrendim. Şaşırdım ve orada ağzıma geleni de söyledim. “Birbirimizden farkımız yok. Kuzeydeki devlet dairelerinde olup bitenlere şaşırıyorduk ama sizin de hiç farkınız yokmuş” dedim. Daha neler söyledim bilmiyorum. Aval aval baktılar yüzüme. Ama karşılık vermediler.  “Yaşasın Kuzey Kıbrıs... Yaşasın Güney Kıbrıs” diye avaz avaz bağırasım geçti içimden ama yapmadım. Başımı önüme eğdim ve evime döndüm.

Bu yazı toplam 2164 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar