Sevgül Uludağ

Sevgül Uludağ

0090 542853 8436/00357 99 966518

Kutrafa ve Atalassa’da kazılara devam…

A+A-

 

Kayıplar Komitesi kazı ekipleri adamızın kuzeyinde ve güneyinde “kayıp” Kıbrıslıtürk ve Kıbrıslırumlar’dan geride kalanları aramakta oldukları kazılarına kesintisiz devam ediyorlar… Lapta’da bir okurumuzun göstermiş olduğu noktada yürütülen ve en az bir “kayıp” şahıstan geride kalanların bulunduğu kazı devam ederken, Karaoğlanoğlu’nda (Ayyorgi) iki “kayıp” Kıbrıslıtürk’ten geride kalanların bulunduğu kazı da sürdürülüyor. Lefkoşa Merkezi Cezaevi arkasında askeri bölgede bazı “kayıp” Kıbrıslırumlar’dan geride kalanlara ulaşılmış bulunan kazı sürdürülürken Düzova’da (Eksomedoş) bir kuyu kazısı devam ediyor.
Mağusa’da yaşlı bir kadından geride kalanların bulunduğu kazı da devam ediyor. Kayıplar Komitesi’nin yürütmekte olduğu bir diğer kazı ise Şirinevler’de (Ayermola) devam ediyor.

Kıbrıs’ın güneyinde ise Kutrafa’da köprü altında bulunan bir kuyuda ve Atalassa’da kazılar devam ediyor. Kazı ekiplerindeki tüm arkeeologlarımıza ve diğer çalışanlara “Çok kolay gelsin” diyoruz.

KUTRAFA’YLA İLGİLİ BİLGİLERİ 2007 YILINDA VERMİŞTİK…

Kutrafa’da iki “kayıp” Kıbrıslıtürk’ün Kutrafa’daki köprü altına gömülmüş olduğu yönündeki bilgileri Ocak 2007’de yani bundan tam sekiz yıl önce bu sayfalarda yayımlamış ve Kayıplar Komitesi yetkililerini de o dönem bilgilendirmiştik.

Bir Kıbrıslırum okurumuz bizi arayarak Kutrafa’da köprü altına 1963-64 “kaybı” birisi genç olmak üzere iki “kayıp” Kıbrıslıtürk’ün gömülmüş olduğunu bildirmiş ve şu bilgileri paylaşmıştı:
“Kutrafa’da köprünün altında iki Kıbrıslıtürk yatıyor...

Bir Kıbrıslırum okurumuz, Kıbrıs’ın güneyinde bulunan Kutrafa köyünde köprünün altında iki Kıbrıslıtürk’ün yattığı ihbarını yaptı. Bu okurumuz şunları anlattı:
“Lefke’den birisi orta yaşlı, birisi  genç iki Kıbrıslıtürk Kutrafa köyünde bulunan köprünün altında yatıyor. Köylülerin bana anlattığına göre Lefke’de evleri haznenin hizasında bulunan bu iki Kıbrıslıtürk tutuklanmış, Omorfo’da (Güzelyurt) polis karakoluna götürülmüş. Buradan ise alınarak Kutrafa’ya götürülmüşler. Kutrafa’da bulunan iri-yarı bir EOKA’cı, onları teslim almış. Ardından onları köprünün altına götürerek vurmuş ve buraya gömmüş...”

Bu Kıbrıslırum okurumuzla birlikte o günlerde yani 22 Ocak 2007 tarihinde Kutrafa’ya da giderek araştırma yapmış, Kutrafa’ya hangi “kayıp” Kıbrıslıtürkler’in gömülmüş olabileceği konusunda da Ocak 2007 tarihinde yani bundan tam sekiz yıl önce yürütmüş olduğumuz araştırmanın sonuçlarını da yine o günlerde bu sayfalarda yayımlamış ve Kayıplar Komitesi yetkililerini de bilgilendirmiştik…

Bu yazı toplam 1312 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar