Fayka Kişi

Fayka Kişi

Küskünler yemekte buluştu

A+A-

 

Devletin ‘küskün zirvesi’ yemekte buluştu. Önceki gün Vakıflar İdaresi’nde düzenlenen törende birbirlerinin yüzüne dahi bakmayan Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu ve Başbakan İrsen Küçük dün Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda bir araya geldi.
Eroğlu’nun Meclis’teki siyasi parti başkan ve temsilcileri ile yaptığı toplantıya İrsen Küçük, yanına Dışişleri Bakanı Hüseyin Özgürgün ve UBP Genel Sekreteri Fuat Namsoy’u alarak gitti.

***
Çağlar aday olacak mı?

CTP-BG Güzelyurt Milletvekili Mehmet Çağlar, Haziran ayında yapılacak CTP-BG Kurultayı’nda aday olup olmayacağı yönünde açıklama yaptı. Dün ‘kibrissondakika’ adlı haber portalına açıklamada bulundu.
İşte sitede yer alan haber:
CTP’nin olağan kurultayı ile ilgili tarihin henüz Parti Meclisi'nde belirlenmemesine karşın basında yer alan haberler üzerine CTP BG Milletvekili Prof. Dr. Mehmet Çağlar'ı aradık. Prof. Dr. Çağlar tarihlerin önümüzdeki günlerde belirleneceğini ifade etti.
Tahmini tarihin 23 Haziran veya 30 Haziran olacağını ifade eden Prof. Dr. Çağlar, sorumuz üzerine Ferdi Sabit Soyer'in aday olması halinde adaylığını koymayacağını vurguladı.
Prof. Dr. Çağlar, esas olanın bir sosyalist parti olarak CTP'nin toplumun içinde bulunduğu başta ekonomik çıkmazların ve Kıbrıs sorununun çözümsüzlüğünü yarattığı tüm olumsuz koşulların sosyalist düşüncenin, toplumu öne çıkaracak ve toplumun kendi malı olan her noktayı kendisinin yöneteceği bir sistemi yaratacak projeler üretmekten geçtiğini kaydetti.
Bu sebeple CTP-BG Kurultayı’nın kişiler üzerinden değil fikir düşünce ve siyaset üzerinden olması gerektiğini belirten Prof. Dr. Çağlar, özellikle küçük bir ada ülkesi olan Kıbrıs'ın kuzeyinde toplumsal varlıkların ve mülkiyetin özelleştirilmesi yerine halk sektörlerinin bir üçüncü sektör olarak yer alması gerektiğini ifade etti.
Prof. Dr. Çağlar, halk sektörlerinin oluşturulması, özel sektör ve kamu sektörünün yanında bir denge sektörü olarak toplumda pozitif bir iklim yaratabileceğini dile getirdi.”

***

Ertaç: 4 ay önce adaylığımı açıkladım

Cumhuriyetçi Türk Partisi Birleşik Güçler (CTP-BG)’nin Haziran ayında yapılacak kurultay öncesinde, ilçe kongrelerindeki son gelişmeleri dün kaleme almıştık.
İlçe başkanlıklarına aday ve olası adayları yansıtmıştık.
Lefkoşa İlçe Başkanlığı adaylığı için  Ahmet Ertaç isminin de konuşulduğunu belirtmiştim.
Dün Ahmet Ertaç aradı, “Adaylığı 4 ay önce açıkladım, çalışmalara başladım” diyerek düzeltme yaptı.
Bu düzeltmeyi bilgiye getirelim.


***

“Kıbrıslı Rum’u ekmek ettiler”

Dün vatandaşın biri gazetemizi arayarak, öfke ve üzüntü içerisinde şahit olduğu  bir olayı gündemimize taşıdı.
“Öğle saat 12.30 sıralarında Metehan Geçiş Kapısı’nda bir Kıbrıslı Rum’u, polislerimiz yolun içerisinde çok fena dövdü” iddiasını ortaya koydu.
Polislerin orada bulunanlara aldırmaksızın, Kıbrıslı Rum’a vurduğunu ileri süren vatandaş, “Olaya birçok vatandaş tepki gösterdi anca polis memurları bizi tutuklamakla tehdit etti, bağırdı. Kıbrıslı Rum’u dövmekten ekmek ettiler” iddiasında bulundu.
Eğer iddialar doğru ise bu konu hakkında Polis Genel Müdürlüğü’nden bir açıklama yapması bekleniyor.
Eğer Kıbrıslı Rum bir ‘suç’ işlemişse de kimsenin böylesine bir şiddet görmesi kabul edilemez.
Umarız böylesi bir olay yaşanmamış olsun ancak vatandaş öfkesi ve üzüntüsüyle anlattığı olayda, başka kişilerinde olaya tanıklık ettiğinden bahsetti.
Artık Polis Genel Müdürlüğü’nden konu hakkında gelecek açıklamayı bekliyoruz.

***

Dışişleri Bakanlığı’nda neler oluyor?

Dışişleri Bakanlığı’nda ardı ardında görevden alma ve atamalar gerçekleşti. Lefkoşa Belediye başkanlığı seçiminin ardından hem kabinede hem de üst düzey yöneticilerde değişikliklerin yapılacağı konuşuluyordu.
Kabine değişikliği Başbakan İrsen Küçük tarafından ‘şimdilik’ yalanlanırken, üst düzey yöneticilerde değişiklikler başladı.
Geçtiğimiz hafta Dışişleri Bakanı Özel Kalem Müdürü Volkan Çanakçı görevinden alınmış onun yerine Durali Güçlüsoy getirilmişti.
Dün yeniden Dışişleri Bakanlığı’nda görevden alma ve atamalar yapıldı. Enformasyon Dairesi Müdürü Beniz Uluer Kaymak görevinden alınarak, Dışişleri Dairesi  MüdürTemsilci görevine atandı.
Kaymak’tan boşalan Enformasyon Dairesi Müdürlüğü’ne ise İsmet Ramiz getirildi. 

***

Aslanbaba ortalıkta YOK!..

Meclis çalışmalarına katılmadığı gerekçesi ile Meclis Başkanı Hasan Bozer’in uyarılarına neden olan UBP İskele Milletvekili Ejder Aslanbaba’nın uyarılara pek aldırış ettiği yok anlaşılan…
Meclis’ten çalışmalara katılmadığı için özür de dileyen ancak ‘özür yazısı’ okunurken bile Meclis’te bulunmayan Aslanbaba acaba nerede?
Gören, duyan, bilen var mı?
Bu arada, acaba elektrik borçlarını ödedi mi ve gümrüksüz araba sorununu çözdü mü?

 

Bu yazı toplam 1713 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar