1. YAZARLAR

  2. Zeki Kayalp

  3. Pasaport ve KOP...
Çağın Özılgaz

Çağın Özılgaz

Kürsüde 3 şampiyon

A+A-

8 yıllık tarihinde Red-Bull’un ve 7 yıllık Formula 1 kariyerinde Vettel’in galibiyeti bulunmayan bir pistti Kanada. Vettel’in sevdiği şekilde, önü açık turlar atıp farkı açarak, ilk kez kazandılar. İkinci gelen Alonso ise Ferrari’nin yapısı ve düzlük hızıyla en uygun olduğu pistlerden biri olan Kanada’da favoriydi. Antremanlarda da hızlıydılar fakat sıralama turlarında yağan yağmur ile pistin en ideal zamanında piste olma şansına erişemeyerek ancak 6’ıncı cebi alabilmişti. Vettel ile arasına giren 4 pilottan fark açılmadan kurtulamadığı sürece galibiyet için yarışamayacağını biliyordu. Geçtiğimiz sene her yarışta start verildiğinde ok gibi fırladığını izlemeye alıştığımız Alonso bu sene kalkış becerisini gösteremiyor. Öyle ki, kalkışları kötü olan Webber’i dahi startta geçemedi. İlk tur sonunda Bottas’ı, daha sonra sırasıyla Rosberg, Webber ve Hamilton’u ayni noktada, 2’inci DRS bölgesinde geçtiğinde bitime 8 tur ve önündeki Vettel ile 15 saniye vardı. Kürsüyü tamamlayan Mercedes pilotu Hamilton ise ilk 5 yarıştaki lastik kullanma sorunlarından bir nebze uzak göründü ve yarışın büyük bir kısmını Vettel’in koruduğu fark ile arkasında takip etti. Yarışın sonlarına doğru arkasına gelen Alonso’yu 1 kaç tur arkasında tutmayı başarsa da, tur bindirilecek otomobillerin de etkisiyle kapanan fark sonucu Alonso’nun baskısı iyice artınca 3’üncülüğe razı oldu.

İstatistikler
Ferrari takımı, Massa’nın 2011 Macaristan yarışından bu yana geride kalan 34 yarışta da en hızlı tura imza atamadı. 70 turluk Kanada Grand Prix’inin 69’uncu turunda Alonso en hızlı tura imza atınca serinin kırıldığını düşünmüştük ki, son turda Webber en hızlı turu atarak serinin devam etmesini sağladı. Mclaren, 2009 sezonunun son yarışında, Hamilton’un fren arızasıyla yarış dışı kaldığı ve takım arkadaşı Kovalainen’in de 11’inci sırada finiş gördüğü yarıştan bu yana yapılan 64 yarışta da puan alarak rekor bir seriye imza atmıştı. Kanada’da Mclaren sürücülerinin 11 ve 12’inci sırada finiş görmeleriyle seri sona ermiş oldu. Üst üste puan alma rekoruna Pilotlar bazında baktığımız zaman ise M. Schumacher’in 25 yarış üst üste puan aldığını görüyoruz. Monaco’da son turda 10’uncu sırayı elde ederek puan alma serisini 24 yarışa çıkaran Lotus pilotu Raikkonen, Kanada’da da 9’uncu sırada finiş görerek Schumacher’in rekorunu egale etmeyi başardı. Formula 1’de 2’inci sezonunu geçiren Toro Rosso pilotu Vergne ise, sıralamalarda 7’inci cebi alarak kariyerinin en iyi sıralama derecesini elde ettikten sonra, yarışta da 6’ıncı sırada finiş görerek kariyerinin en iyi derecesini elde etmiş oldu. Williams takımının çaylak pilotu Bottas ise, sıralamalarda 3’üncü cebi alarak sürpriz yapmıştı. Bu derece williams takımının tarihindeki en kötü sezon başlangıcında bir umut olmuştu fakat Bottas, aracımız yeteri kadar hızlı değildi dediği yarışta, 14’üncü sırada finiş gördü.

Kısa Kısa

• Mayıs ayının ilk haftası yapılan İspanya MotoGP’nin ardından bu haftasonu MotoGP yine İspanya’da. Bu kez Katalunya pistinde gerçekleşecek yarış için İspanyol pilotlar Pedrosa, Lorenzo ve Marquez kendi evlerinde galibiyeti kovalayacaklar. Sıralamalar yarın 15:35’de, Yarış Pazar günü 15:00’da.

• Kanada Grand Prix’inde bir yarış hakemi, Gutierrez'in kazasının ardından yardım etmeye çalışırken telsizini vincin altına düşürdü. telsizi almaya çalışırken vinç sürücüsü onu göremeyince üzerinden geçti ve hakem hayatını kaybetti. Bir Formula 1 yarışı esnasında son ölüm 2001 Avustralya yarışında olmuştu. Yarışın henüz başlarında R.Schumacher’in BMW sine arkadan çarpan Villeneuve’in aracından fırlayan bir parça, itfaiye görevlisinin hayatını yitirmesine neden olmuştu.

• Sebastien Vettel, Kanada yarışının ardından Red-Bull ile olan sözleşmesini 2015 sezonu sonuna kadar uzattı. Son 3 yılın şampiyonu Vettel, şu an şampiyonada 36 puan farkal lider durumda.

Ne Dediler

• Kanada F1’i ilk kez kazanan Sebastian Vettel: “Güzel bir start aldım ki bu önemliydi. Farkı koruyarak yarışmayı sürdürmek biraz daha kolaydı. Burada iyi yarışlarımız vardı ama herşey biraraya gelmemişti, bu kez başardık” dedi.

• Ferrari pilotu Fernando Alonso: “Cuma antremanlarında çok hızlıydık ama yağışlı havada koşulan sıralamalarda istediğimizi yapamadık. 6’ıncı sıradan başlamamıza rağmen yükselebileceğimize inanmıştım. Şampiyonadaki hasarı azalttığımız için memnunum” dedi.

• Sıralama seansında 3’üncü cebi elde eden Williams pilotu çaylak Valteri Bottas: "Gerçekten her şeyimi verdim; takım da aynı şekilde. Strateji veya başka bir konuda farklı bir şeyler yapsak da aynı yerde olurduk. Aracın temposu o noktada değildi sadece” dedi.

Bu yazı toplam 1020 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar