1. YAZARLAR

  2. Sevgül Uludağ

  3. “Kudüs’te binlerce Arap ve Yahudi kadın Netenyahu’yu protesto etti, barış istedi…”
Sevgül Uludağ

Sevgül Uludağ

0090 542853 8436/00357 99 966518

“Kudüs’te binlerce Arap ve Yahudi kadın Netenyahu’yu protesto etti, barış istedi…”

A+A-

Kudüs’te, Women Wage Peace örgütü tarafından düzenlenen eylemde 3 bine yakın kadın, Başbakan Netanyahu’nun Kongre konuşmasını protesto etmek ve barış istemek için Knesset Rose Garden’da toplandı.

3 bine yakın kadın, Başbakan Netanyahu’nun Kongre konuşmasını protesto etmek ve barış istemek Kudüs’te toplandı.

Kudüs’te 3 bine yakın kadın, Başbakan Netanyahu’nun Kongre konuşmasını protesto etmek ve barış istemek için Knesset Rose Garden’da toplandı.

Geçtiğimiz günlerde ABD Kongresi’nde konuşan Netanyahu, P5+1 ülkelerinin İran’la nükleer müzakerelerine değinmiş ve “Bir yılı aşkın süredir bize, anlaşma olmamasının kötü bir anlaşmadan daha iyi olduğu söyleniyor. Bu kötü bir anlaşma, çok kötü bir anlaşma. Onsuz daha iyiyiz” demişti. Netanyahu, Kongre’ye Cumhuriyetçiler tarafından çağırılmış, konuşması tüm dünyada tepki çekmiş, protestolar düzenlenmişti.

Kudüs’te kadınlar tarafından gerçekleştirilen eylem Women Wage Peace örgütü tarafından düzenlendi. Örgüt Yahudi ve Arap kadınları bir araya getiriyor.

Sivil Sorumluluk Enstitüsü Başkanı Irit Keynan “Barışla ilgilenmeyen siyasetçiler bahanelere sığınıyor ve Yahudi toplumunun travmatik korkularını yükseltiyorlar. Barışla ilgilenen siyasetçiler ise bunu yüksek sesle dile getirmekten korkuyorlar” diye konuştu. Keynan bunun sonucunda savaş söylemiyle birleşen milliyetçiliğin yükselmesine neden olduğunu söyledi.

(BİANET.ORG – 6.3.2015)

-----------------------------------------------------------------------------------

 

“Savaş suçu işlememek için ‘firar’ eden askerlere iltica hakkı tanınacak…”

Eski Amerikan askeri Andre Lawrence Shepherd tarafından Avrupa Birliği Adalet Divanı’nda açılan davadaki bilirkişi raporuna göre, savaş suçu işlememek için firar eden askerler iltica talebinde bulunabilecek.
Avrupa Adalet Divanı’nda hazırlanan bir rapora göre, savaş suçu işlememek için birliklerinden firar eden askerlere iltica hakkı tanınabilecek.

Eski Amerikan askeri Andre Lawrence Shepherd tarafından Avrupa Birliği Adalet Divanı’nda açılan davadaki bilirkişi raporuna göre, savaş suçu işlememek için firar eden askerler iltica talebinde bulunabilecek.

Mahkemenin tanınmış bilirkişilerinden olan Elenaor Sharpston tarafından hazırlanan raporda, savaş suçlarına bulaşma riski olan askerlerin iltica hakkı olduğuna dikkat çekiliyor.

Adalet Divanı’nda açılan dava, Almanya’daki Amerikan birliklerinde görevde iken iltica başvurusunda bulunan ve Alman makamlarınca talebi reddedilen Andre Lawrence Shepherd tarafından açılmıştı. 2007 yılında ikinci kez Irak’taki birliklere gönderilmeyi reddeden Shepherd, ABD’nin Irak’taki savaşının uluslararası hukuka aykırı olduğunu dile getirmişti. Shepherd, iltica talebinde 18 ay hapis cezası ile yargılanacağı ve ordudan itibarı elinden alınarak atılacağı gerekçelerini göstermişti.

Shepherd’in Alman makamlarına karşı Adalet Divanı’nda açtığı dava, Avrupa Birliği’nin mültecilerin korunmasına ilişkin 2004 yılına ait bir genelgesine dayandırılmıştı. Genelge, uluslararası hukuka aykırı bir biçimde gelişen bir savaştan kaçmak isteyen asker firarilerinin takibe maruz kalabileceklerini ve bu nedenle de korunmaları gerektiğini öngörüyordu.

Adalet Divanı adına raporu hazırlayan bilirkişi uzmanı Elenaor Sharpston, sıcak savaş içinde bulunmayan askerlerin de benzeri gerekçelerle iltica talebinde bulunabileceği görüşünde. Davayı açan Amerikan askeri Shepherd, Apaçi helikopterlerinin bakım ve ikmalinden sorumlu olduğu halde, olası bir savaş suçunu engellediğini savunmuştu.

Bilirkişi raporunda, iltica taleplerine bakan makamlardan birliklerinden firar eden askerlerin savaş suçuna bulaşma riskinin bulunup bulunmadığını incelemesi isteniyor. Raporda ayrıca, askerlerin yer aldığı birliklerin Birleşmiş Milletler (BM) tarafından onaylanmış bir askeri müdahale kapsamında savaşta olmalarının gerçeği değiştirmeyeceğinin altını çiziliyor.

Raporda, Alman makamlarından ABD’de askerden firar eden askerlere yönelik dava açılması ihtimalinin bulunup bulunmadığının ve bu askerlerin ordudan itibarları alınarak atılmalarının mümkün olup olmadığının araştırılması da isteniyor.

(VİCDANİ RET DERNEĞİ)

Bu yazı toplam 1517 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar