1. YAZARLAR

  2. Sevgül Uludağ

  3. “Küçük kiliseciğin dışına gömülenlerin üstüne lamarina örtülüp öyle toprak atıldıydı”
Sevgül Uludağ

Sevgül Uludağ

0090 542853 8436/00357 99 966518

“Küçük kiliseciğin dışına gömülenlerin üstüne lamarina örtülüp öyle toprak atıldıydı”

A+A-

***  Okurlarımız bildiklerini paylaşmaya devam ediyor…

Bundan tam bir yıl önce, Kasım 2013’te bize ve Kayıplar Komitesi yetkililerine dört ya da beş “kayıp” Kıbrıslırum’un veya Yunanlı’nın olası gömü yerini gösteren bir okurumuz, geçtiğimiz günlerde bizi yeniden arayarak bu gömü yeri hakkında yeni bilgiler edindiğini söyledi. Okurumuz, bize uzaktan göstermiş olduğu eski Grammar School yakınındaki küçük kiliseciğin dışına gömülenlerin üstüne lamarina örtülüp öyle toprak atılmış olduğunu öğrendiğini söyledi. Bu son derece önemli bir bilgi çünkü eğer Kayıplar Komitesi bu alanda kazı yapmaya karar verirse, o zaman metal dedektörüyle bu lamarinaların yerini saptamak, kazı noktasını bulmakta büyük kolaylık sağlayacak.

Okurumuzun sözünü ettiği gömü yeri eski Grammar School yakınlarında küçük bir kilisecik. Burası 1974’te TURDİK ve ELDİK kamplarının bulunduğu yöre idi. 1974’t burada çok şiddetli çarpışmalar yaşanmıştı. Okurumuzun sözünü ettiği dört ya da beş “kayıp” şahıs, savaşta öldürülmüş Yunanlı veya Kıbrıslırum askerlerdi ve okurumuzun ifadesine göre kiliseciğin kuzeye bakan giriş kapısından 15 adım ileriye, kilisenin dışına gömülmüşlerdi.
Bu kiliseciği gidip görmek mümkün olmadığı için – çünkü bu alan askeri bölge idi – Lefkoşa’nın Kıbrıslırum kesiminde yüksek bir binanın tepesine çıkarak kiliseciği görebilmiştik. Kayıplar Komitesi’nin Kıbrıslıtürk ve Kıbrıslırum yetkilileri ve okurumuzla gittiğimiz bu yüksek binada, okurumuz bildiklerini bizimle ve Kayıplar Komitesi yetkilileriyle geçen yıl paylaşmıştı.
Okurumuza bu olası gömü yerine ilişkin edindiği yeni ayrıntılar ve bunu bizlerle paylaştığı için sonsuz teşekkürler…


“Gaziveran’ın dışında dokuz kişi infaz edilmişti…”

Bir okurumuz şu bilgileri paylaşmak istediğini söyledi:
“Size anlatacağım olayı ben küçük bir çocukken yaşadım… 1974’te ikinci harekat sonrasında Gaziveran’dan alınan dokuz Kıbrıslırum bir kamyona bindirilmişti. Biz o zamanlar bir arkadaşımla birlikte koşarak kamyonu takip etmiştik… Kamyon Gaziveran’ın hemen dışında durmuş, kamyondaki Kıbrıslırumlar indirilerek sahilde infaz edilmişlerdi. Biz bu dehşet verici olayı takip etmiş, senelerce bundan hiç kimseye söz etmemiştik.
Bu dokuz Kıbrıslırum infaz edildikleri sahile mi gömüldüler? Bu konuyu lütfen araştırınız… Bu “kayıp” Kıbrıslırumlar’ın infazının yapıldığı sahilde, az ileriye yeni bir otel yapılmıştı geçtiğimiz yıllarda…
Gaziveran’da ikinci harekat sonrasında köyden sorumlu olan askeri ve polis yetkilileri kimlerdi? Belki onlar Kayıplar Komitesi yetkililerine bu infaz ve bu “kayıplar”ın o sahile mi yoksa başka bir noktaya mı gömüldükleri hakkında bilgi verirler…”
Bu okurumuza sonsuz teşekkürler. Bu konuda daha ayrıntılı bilgi sahibi olan okurlarımı isimli veya isimsiz olarak 0542 853 8436 numaralı telefondan beni veya 22-83607 numaralı telefondan Kayıplar Komitesi görevlisi Mine Balman’ı aramaya davet ediyorum.

Bu yazı toplam 1762 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar