1. YAZARLAR

  2. Sevgül Uludağ

  3. Küçük Kaymaklı Eğitim, Kültür ve Dayanışma Derneği: “Tekke Bahçesi’ndeki mezarlar açılarak kimlik tespiti yapılmalı…”
Sevgül Uludağ

Sevgül Uludağ

0090 542853 8436/00357 99 966518

Küçük Kaymaklı Eğitim, Kültür ve Dayanışma Derneği: “Tekke Bahçesi’ndeki mezarlar açılarak kimlik tespiti yapılmalı…”

A+A-

Lefkoşa, 16 Ekim 15 (T.A.K.): Küçük Kaymaklı Eğitim, Kültür ve Dayanışma Derneği, Tekke Bahçesi’ndeki mezarların açılarak kimlik tespitlerinin yapılmasını istedi.

Dernek Başkanı Canev Denner yazılı açıklamasında, derneğin kurulduğu günden beri 1963 yılındaki olaylarda Küçük Kaymaklı’da “kayıp” olanlardan geride kalanlara ulaşmak için sürekli girişimlerde bulunmalarına rağmen bu konuda bir arpa boyu yol kat edemediklerini belirtti.

“Yarım yüzyıl zaman geçen bu olayın yüreklerde dinmesi insanlarımızın kaybettiklerinin mezarını bilmesi ve diğer kemiklerine ulaşılanlar gibi anıtlaştırılmasının onlara hak ettikleri onuru vereceğini düşünüyoruz” diyen Denner, açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

“1963- 1964 yıllarında yollardan, evlerinden alınarak şehit edilenlerin önce Ayvasıl’a gömüldüğü, daha sonra ise Tekke Bahçesi’ne nakledildikleri konusunda kuvvetli bilgiler olmasına rağmen mezarların açılması engellere takılmakta ve sonuç alınamamaktadır.

Barışın konuşulduğu günümüzde bu mezarların açılmasının barışa katkı sağlayacağına inancımızla konunun ivedilikle gerekli mercilerle görüşülmesini rica ederiz.”

(TAK Ajansı Haber Bülteni’nden – 16.10.2015)

Pazartesi devam edecek...

Bu yazı toplam 1768 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar