Erdinç Gündüz

Erdinç Gündüz

KTHY – Cyprus Airways

A+A-


  Biz  Kuzeyde hala K.T.H.Y.  ‘Nasıl battı ?’, ‘Kim batırdı ?’ , ‘Neden battı ?’, ‘İşsiz mağdurlar ne olacak ?’  sorularına  cılız çığlıklarla  cevap armaya devam ederken,  beklenen oldu ve Kıbrıs’ın hava yolları Cyprus Airways’in de batttığı resmen açıklandı.  Şimdi benzeri sorular Güney’de de sorulmaya başlayacak. 
Aklı başında bir Rum arkadaş, birkaç yıl önceki bir ayaküstü sohbetimiz sırasında şöyle demişti bana: “Hep şikayet edersiniz. Hükümet şunu yaptı, Hükümet bunu yaptı; şöyle yolsuzluk yapıldı, böyle yolsuzluk yapıldı; torpil hayatın bir parçası oldu falan... Ma sen zanneden Güney farklıdır ?  Hiç farkımız yoktur birbirimizden emin ol. Sadece yediğimiz fasulyaynan kebap hem meze değildir aynı olan. Huyumuz, suyumuz, kötü alışkanlıklarımız, huylarımız, berbat seçimlerimiz, berbat yöneticilerimiz de birbirinin aynı.”
KTHY’nin batış hikayesi ile Cyprus Airways’in batış hikayesi arasında benzerlikler var mı bilmem. Ama bildiğim ve gördüğüm ikisinin de aynı kaderi paylaştığı. Bu kadarla da bitmiyor. Biz kendi kümesimizde elektriğin, telefonun, özelleştirilmeli mi özelleştirilmemeli mi tartışmalarını sürdürürken, aynı şey güneyde de yapılmakta.... Biz BRT’yi tartışırken (ne kadar tartışıyorsak !!!!!) , onlar da Güney’de PIK’i tartışıyorlar... Kader mi nedir adı ? Bu kadar da benzerlikler ???
      
Başkanlık Seçimi

Cumhurbaşkanı Seçim tarihi yaklaşıyor. Adayların sayısı artar mı ? Olabilir.  Ama şu ana kadar adaylığı kesinleşen adayların ufaktan ufaktan propaganda gezileri başladı bile. Adayların  gezilerinde işledikleri ‘yan’ konuları bir yana ana konu belli: Kıbrıs sorunu... Görüşmeler... Masa...Çözüm... Aslına bakarsanız farklı bir şey yok. Daha önceki tüm seçimlerde söylenenlerin bir tekrarını yapıyor tümü de.
     
Doğu Akdeniz Enerji Kaynakları

Amerikan Stratejik Araştırmalar Enstitüsü, ABD Ordusu adına bir rapor hazırladı. Rapor konusu, Doğu Akdeniz’deki enerji kaynakları. Rapor, doğal kaynakların son derece önemli olduğu bu nedenle ordu tarafından havadan, karadan ve denizden hem kontrol hem de koruma altına alınması gerekliliğini vurguluyor.   Doğu Akdeniz denen bölgenin içinde Kıbrıs’ın da olduğunu söylememize gerek yok herhalde.
Raporun tercümesine (!)  aracı olalım mı ? Rapor diyor ki;
Siz enerji kaynaklarını sadece ve sadece sizin zannediyorsunuz ama öyle değil. Onbinlerce mil uzakta olsa da sahipler arasında ABD de var.
Rapor diyor ki, siz enerji kaynaklarının kazancını nasıl paylaşacağınızın kavgasını verirken ABD’yi de unutmayın.
Rapor diyor ki, aklınızı başınıza toplayın, sonunda kimin ne kadar pay alacağına karar verecek olan ABD’dir.
Rapor diyor ki, ABD olarak ben gerektiği anda, gerektiği şekilde, askerimle oradayım. Havadan, karadan ve denizden. Haberiniz olsun.

Bu yazı toplam 1815 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar