1. YAZARLAR

  2. Zeki Kayalp

  3. KTFF ve KOP’un bedeli ağır olacak
Zeki Kayalp

Zeki Kayalp

KTFF ve KOP’un bedeli ağır olacak

A+A-


KOP-KTFF ilişkilerine şiddetle karşı çıkan zihniyetin, seçim arifesinde geliştirdiği “Federal çözüme inanıyoruz”, “Kapılar bizim zamanımızda açıldı” argümanı hayret verici. Seçimin kaybedileceği anlaşılınca, “Ne atarsak  tutar” misali insanların zihninde yer edinmeye çalışıyorlar (too late). Halbuki, ayni zihniyet daha iki hafta öncesine kadar KTFF’nun KOP ile kurduğu ilişkiyi net bir ağızla reddetmiş, Kıbrıslı Türkleri azarlamış ve küçük düşürmüştü. Kıbrıs Türk tarafında federal çatıya inanan hatta bu çatıya inanmayıp, Kıbrıs Türk futbolunun Avrupa arenasında olmasını benimseyen tüm kesimler, KTFF’nun atmış olduğu adımı desteklerken, sadece Derviş bey ve Serdar bey karşı çıkmıştı. Şimdi nasıl olur da bir tarafta sözde federal yapı savunuluyor, diğer tarafta KTFF’nun atmış olduğu olumlu adım “tu kaka”oluyor? Ben anlamış değilim. Anlayan varsa bizlere izah etsin.

Korku miskindir derler ya, son zamanlarda Serdar bey  gittiği her yerde yeni argümanlar ortaya atarak kafa karıştırmaya devam ediyor. Baktı gördü ki, futbol konusunda hukuksal açıdan söylenen her şey doğru, uluslararası alanda mücadele etmenin tek bir yolu var, o da hakkımız ve ortaklığımız olan KOP’tur, bu kez duygu sömürüsüne başladı. Neymiş efendim “Kıbrıs Türk futbol milli takımı” olamayacakmış. Serdar bey gençlerimizi top oynarken ne zaman gördüğünü, uluslararası alanda nasıl yarışacağımızı, KOP-KTFF ilişklilerini neden sakıncalı gördüğünü, kendisinin hangi modeli savunduğunu, Kıbrıs Türk futbol takımlarının veya milli takımımızın  Avrupada nasıl maç yapacağını, 40 yıldır neden uluslararası alanda yarışmadığımızı  açıklayacağına, ısrarla 1970’li yılların Türk filimlerindeki duygu yüklü sahneleri insanlara hatırlatıyor. 

Geçmişte toplum üzerinde  baskı ve tehdit oluşturmak çok kolaydı. “İş” ve “aş” silah olarak kullanılıyordu. Ancak şu anda insanların gözü açıldı. Teknolojinin gelişmesiyle bireyler gerçekleri daha iyi görüp analiz edebiliyor. Yalanlarla kandırılmıyor. Kendilerini devletin üzerinde gören ve memlekette dağıtılacak “çalıntı” hiç bir unsur kalmadığı için proje üretemeyenler, ısrarla geçmişe atıfta bulunarak geleceği görmemezlikten geliyor. Bu zihniyet yıllarca “ganimetle” ahkam kesti. Gelecek nedir bilmedi. Her seçim dönemi  iktidar kalma uğruna halkı köle gibi kullandı. Spor konusunda asla uluslar arası arenada olmamızı istemedi. Dışa açılmak için yapılan yasal tüm girişimler ideolojilerinin mahkumu oldu. KTFF-KOP ilişkileri de bunlardan biridir. Ve bu zihniyet sözde Kıbrıs adasında federal yapı çerçevesinde çözüm arıyormuş!  Şimdi sizlere soruyorum... Futbolda yakınlaşmayı reddedip, uluslararası arenaya açılmayı istemeyenler, Kıbrıs konusunda federal çözüme nasıl ulaşabilir ki? Şunu bir yere not edin ve lütfen unutmayın! Gerekirse bana hatırlatın.
Yeni dönemde toplumun dili çok farklı ve bedel çok ağır olacak.

Bu yazı toplam 2035 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar