1. YAZARLAR

  2. Necmi Belge

  3. KOP, Sertoğlu’nu artık muhatap almıyor mu?
Necmi Belge

Necmi Belge

KOP, Sertoğlu’nu artık muhatap almıyor mu?

A+A-


Futbol Federasyonu’nun izinli başkanı Hasan Sertoğlu’nun Lefkoşa Belediye başkanlığı tutkusu, spor kamuoyundan aldığı büyük destekle ve büyük emeklerle yürüttüğü KTFF-KOP birleşme görüşmelerini adeta berhava etti.
Bakmayın siz, Sertoğlu’nun Mart görüşmelerinin Nisan’a alındığı hikayesine. Mart içerisinde planlanan Zürih görüşmeleri KOP’un (Kıbrıs Futbol Federasyonu) KTFF Başkanı Hasan Sertoğlu’nun siyasete soyunması nedeniyle, yaptığı itiraz sonucunda askıya alındığı KOP’a yakın dostlar tarafından tarafımıza iletildi. Hatta, KOP’un bu randevu konusunda FIFA’ya hiçbir zaman müracaat etmediği öğrenilirken, Sertoğlu’nun da KTFF-KOP görüşmelerine başlarken, hedeflediği Lefkoşa Belediye başkanlığı adaylığında barışçı bir imaj yaratmak istediği de ileri sürülüyor.
Lefkoşa Belediye başkanlığı hayalini 2010 Yerel seçimleri için kafasında o günlerde yeşerten Sertoğlu’nun, UBP’nin aday olarak Cemal Bulutoğlu’nu aday göstermesiyle bugünlere ertelendi.
Şimdi bana sormayın; bu kaynak kimdir ve neresidir? Bunu kesinlikle yanıtlamam ama FIFA’nın, KOP’un bu itirazını kabul ettiği öğrenildiği bir gerçek. Çünkü, Sertoğlu’nun  spora siyaset karıştırdığını ve aday olduğu siyasi partinin bırakın futboldaki birleşmeyi, dünyanın tanımadığı Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin sonusuza dek yaşamasını savunan ve Birleşmiş Milletlerin ayrılıkçı görüşün temsilcisi olduğu da iddia edildi.
Böylece, KOP’un bu itirazını haklı bulan FIFA Nisan randevusu bile vermedi. Hatta, bu konunda hiçbir yanıt vermedi.
Bu durumda, FIFA’daki çalışmalarında büyük mesafe alan KTFF’nin FIFA ve Dış İlişkiler Danışmanı Jerome Champagne’de zor durumda kalırken, bu görüşmeler FIFA’nın istediği zemine gelene dek askıya alındığını da öğrendik.
Zaten, Blatter tarafından bazı yolsuzluk iddiaları İle FIFA’dan uzaklaştırılan Jerome Champagne’nin FIFA kulislerinde de istenmeyen biri olduğu da ileri sürülüyor.
İşte, ortaya çıkan bu olumsuz koşullardan sonra, KTTF Başkanı Hasan Sertoğlu’nun KTFF-KOP görüşmlerinde samimi olmadığı düşüncesine varan KOP Başkanı Goutsongomis değil Nisan 2013, şimdilerde KTFF-KOP görüşmlerini belirsiz bir süre askıya aldığı iddiaları da orta atılmış durumda.
Yıllardır kafasında büyüttüğü Lefkoşa Belediye başkanlığı adaylığına basamak olarak önce K.Kaymaklı başkanlığı, sonra Futbol Federasyonu başkanlıklarını basamak olarak kullanan Sertoğlu’nun son basamağı da KTFF-KOP görüşmleri ile Kıbrıs’ta futbolu birleştirme misyonu oldu.
Bu konuda, ben dahil tüm spor medyası ile spor kamuoyunun da desteğini aldı. Ne yazık ki, belediye başkanlığı için, inanmadığı bir misyonu da kullandı. Yazık, çok yazık.

***

Gökbilen strateji mi değiştirdi?

Kuzey Kıbrıs’ta satükonun bekçilerinden ve “KKTC sonsuza dek yaşayacak” masalının kompetanlarından Eyyüp Zafer Gökbilen birden tanımlamam için özür dilerim ama “arabadan indi, kağnıya bindi”
Gökbilen’i her tanıyan, bunun içinde bir iş olduğunu gayet iyi anlıyorlar. Yıllardır, tüm teammülere  rağmen, dernekler yasası gibi tartışmaya açık bir Milli Olimpiyat Komitesi tüzüğü ile KKTC MOK başkanlığı ısrarla sürdüren Gökbilen’nin birden  bu görevden ayırlması ve çok daha önce yaptığı KKTC Tawekwondo vs. Federasyon’nun başına dönmesi hayra alamet değildir.
Düşünüyorum da benim tanıdığım Gökbilen daha büyük hedefler peşinde olmalıdır. Bu geri çekilişinde son zamanlarda KKTC MOK başkanlığında kendi partisinden de büyük tepki görmesi olabilirmi diye düşünüyorum.
Zaten, bir süre önce şimdilerde UBP Lefkoşa Belediye başkanı adayı olan izinli Futbol Federasyonu başkanı Hasan Sertoğlu’nun başını çektiği bir harekekette, yapısı çarpık iddiasıyle KKTC MOK’un yeniden yasal zemine çekilmesiyle Gökbilen’in uzaklaştırılması  istenmişti.
Taşlar böylece yerine otururken, Gökbilen yakın dostu BRTK Spor Amiri Serdar Savim’i yumuşak bir hareketle KKTC MOK başkanlığına oturttu.
Ancak, Serdar Savimi’in bu konunda yetersiz olduğunu düşünen UBP içindeki bir kesimde hoşnutsuzluklarını dile getirmekten de çekinmediler.
Evet, bekleyelim ve Gökbilen’in bundan sonraki adımını görelim.  

***
Hakem tayinlerinde sessiz devrim

Zaman, zaman ben dahil spor medyasının çok ağır eleştirilerine maruz kalan Merkez Hakem Kurulu özellikle, hakem tayinlerinde sessizce bir devrimi gerçekleştiriyor.
Bu bağlamda, Telsim Süper Ligi’nin kahrını çeken örneğin Savaş Tilki, Ecvet Kanatlı, Mehmet Malek, Fehim Dayı, Serdar Bilgimer, Mehmet Sezener ve Serkan Şimşek gibi hakemlerle ek olarak alttan gelen yeni hakemlere de kritik maçlarda görev vermeye başladı.
Yürekli bir şekilde bu tayinleri yapan Sadık Özbilgehan başkanlığındaki Merkez Hakem Kurulu bu genç hakemlere de kritik maçlarda görev verirken, onların yaptığı hatalarıda göğüslüyor.  Böylece, zaten hata yapmaları doğal olan bu hakemlerin hatalarını vahim bir durum arzetmedikçe  sahiplenen Merkez Hakem Kurulu adım adım yeni hakemleri Kıbrıs Türk futboluna takdim ediyor. Kimler mi bunlar? Bana göre, son yılların en yeteneki hakemi olan Kerem Eran, Serkan Durmaz, Hakan Muhtaroğlu, Osman Özpaşa, Emre Öztaşlı ve Timur Ercan Bodi ile hakemlerdeki bu müthiş değişim devam ediyor.
Sevgili hakemler ha gayret. Her hakem hata yapar. Önemli olan yapılan hatalardan ders almak ve kötü niyetli olmamak. Alkışlar Merkez Hakem Kurulu’na.

Bu yazı toplam 1058 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar