1. YAZARLAR

  2. Tayfun Çağra

  3. Kömür karası
Tayfun Çağra

Tayfun Çağra

Kömür karası

A+A-

 

Manisa, Soma’daki maden kazası dün başka gündem tanımadı.
Önceki gün öğleden sonra meydana gelen kazanın sebebi trafo patlaması olarak gösterildi ancak daha sonra böyle olmadığı, çıkan yangın sonucu olduğu belirtilirken sonuçta yüzlerce maden işçisi madende rehin kaldı.
Oysa ki daha dört ay önce maden denetimden geçmiş ve “her şey güzel” denmişti.

***

Bu satırları yazarken hâlâ madende kaç işçinin olduğu belli değildi. Sanıyorum son işçi ölü veya canlı çıkarılana kadar da belli olmayacak. Tabii son işçinin çıkarılıp çıkarılmadığı da kesin olarak bilinirse!

***

İşçi sayısının belli olmamasının nedeni vardiya değişimi sırasında kazanın meydana gelmesi olarak açıklanıyor. Yani o sırada içeriye kaç işçinin girdiği, kaç işçinin çıktığı belirlenemiyor.

***

İşin ilginç yanı ise olaydan 20 gün önce CHP’nin mecliste Soma madenleri ile ilgili soruşturma önergesi vermesi ve AKP’nin çoğunluk oyuyla bu önergenin reddedilmesi… Bölgedeki madencilerin şikâyetleri CHP’nin önergeyi getirmesine neden olmuş ancak AKP’li vekiller “eften-püften konular” deyip önergeyi reddetmişlerdi.  

***

Önerge kabul edilseydi, görüşülse, araştırılsa bir şey olur muydu, zaman yeterli olur muydu bilinmez ama bu önergenin reddedilişinden sonra da Başbakan Tayyip Erdoğan’ın madene gidip incelemelerde bulunması, başsağlığı dilemesi biraz mide işidir.

***

Bu olaydan sonra sosyal medyada tartışmalar da başladı. “Yüzleri var da, bölgeye gidiyorlar, özür dilemiyorlar, istifa etmiyorlar” gibi yazılar var. 17 Aralık’ta evlerinden paralar, para sayma makineleri çıkanlar istifa etmedi, rüşvet verenler serbest bırakıldı, rüşvet alanlar hâlâ baş tacı, “paraları sıfırla” diyenler hâlâ başbakanken şimdi kimin istifa etmesi veya özür dilemesi bekleniyor ki!
Çok iyi niyetli beklentiler olur bunlar…

***

Tayyip Erdoğan açıklama yaptı Soma’da; Camilerde dualar okunuyor, kuran kurslarında ‘ne bileyim neler yapılıyor’ dedi, ilk işimiz cenazelerin def’idir dedi, işlerimizi iptal ettik dedi… Peki bunlar vefat edenlerin aileleri için neler getiriyor, onları nasıl teselli ediyor, bu kadar saçma bir açıklama nasıl yapılıyor!

***

Ve gazeteciler sordu, Erdoğan yine kızdı; Kazadan dolayı özür dileyeceği yerde 100-150 yıl önce dünyanın farklı bölgelerinde meydana gelen maden kazalarında ölenlerin sayılarını verdi ve ölü sayılarını kıyasladı.
İşte şu anda Türkiye iktidarının mantığı bu.
Bu arada son açıklanan ölü sayısı 238.
120 de hâlâ madende kalan işçi vardı!
Ve ümitler kesilmiş.

***

Soma’nın da, Türkiye’nin de, hepimizin de, insanlığın da başı sağolsun.

Bu yazı toplam 1734 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar