1. YAZARLAR

  2. Sevgül Uludağ

  3. Köfünye’de bir inşaatta iki kişiden geride kalanlar bulundu...
Sevgül Uludağ

Sevgül Uludağ

0090 542853 8436/00357 99 966518

Köfünye’de bir inşaatta iki kişiden geride kalanlar bulundu...

A+A-

Bir okurumuzun bizi arayarak Köfünye’de başlatılan bir inşaat esnasında bazı insan kemikleri bulunduğunu söylemesi ve bizim de Kayıplar Komitesi yetkililerini bilgilendirmemiz üzerine, Kayıplar Komitesi yetkilileri Köfünye’deki inşaatta inceleme yaptılar.

Köfünye’de başlatılan inşaatta çalışan işçiler için geçici bir tuvalet yapılırken ortaya çıkan kemiklerin iki kişiye ait olduğu anlaşıldı.
Burasının Köfünye’nin eski mezarlığı olduğu bilgisi gelirken, Kayıplar Komitesi iki kişiye ait kemikleri dün Köfünye’den alarak incelenmek ve DNA testleri yapılmak üzere Kayıplar Komitesi laboratuvarına gönderdi. Kayıplar Komitesi uzmanlarının yapacağı antropolojik ve DNA incelemeleri sonucunda sözkonusu iki kişiden geride kalanların çok eski bir gömüden mi yoksa “kayıp” şahıslar mı oldukları anlaşılacak.
Konuyla ilgili olarak Köfünyeli Kıbrıslıtürkler’den aldığımız bilgiye göre kemiklerin bulunduğu alanın yakınında 1960’lı yıllarda Kıbrıslıtürkler’in Lefkoşa-Leymosun yolunu kestiği barikat bulunmaktaydı.
1963-1974 yılları arasında Leymosun’dan Lefkoşa’ya giderken “kayıp” edilen pek çok Kıbrıslırum “kayıp” şahıs var ve geçmişte de bazı Kıbrıslırumlar’ın Köfünye civarında “kayıp” edildikleri yönünde çeşitli söylentiler bulunmaktaydı, biz de bu konuda bu sayfalarda bu söylentilere ve kimlerin Köfünye civarında “kayıp” edilmiş olduğuna yer vermiştik.
Köfünye’den alınarak Larnaka’ya götürülen ve orada Kıbrıslıtürkler’in denetimindeki bölgede “kayıp” edilen iki de Kıbrıslıtürk bulunuyor. Ancak bunların Larnaka yöresine gömülmüş olduğu tahmin ediliyor. Bu konuda da geniş röportajları ve ulaştığımız bilgileri geçmişte bu sayfalarda yayımlamıştık.
Çok eskilerde bu bölgede bulunan Köfünyeli Kıbrıslıtürkler’in mezarlığı, 1974 öncesinde köy heyetinin ve köyün askeri yetkililerinin kararıyla düzeltilerek top sahası yapılmış ve eski mezarlığın üstünde Geçitkale (Köfünye) Panayırı da yer almaktaymış. Birkaç kez, düzleştirilmiş bu eski Kıbrıslıtürk mezarlığı üstünde Köfünyeliler’in panayırı gerçekleştirilmiş. Bize bu konuda bilgi veren Köfünyeli bir Kıbrıslıtürk okurumuz, “Mezarlıkta bulunan mezarlar oradan taşınmamış, silindirle üstünden geçilmişti... Zaten bu yapıldığı zaman Köfünye’nin yeni mezarlığı açıldıydı – yeni mezarlığa 1950’li yılların sonlarında vefat eden Köfünyeli Kıbrıslıtürkler gömülmekteydi. Ancak o tarihten önce ben küçükken, bu mezarlığa bazı akrabalarımızın gömülmüş olduğunu hatırlarım” dedi.
Bir okurumuzun yapmış olduğu ihbar üzerine bölgeye giden ve Köfünye’deki insan kalıntılarını alan Kayıplar Komitesi, yürüteceği incelemeler sonucunda bu kalıntıların herhangi bir “kayıp” şahsa mı yoksa eski mezarlıkta gömülmüş olan Köfünyeliler’e mi ait olduğu ortaya çıkacak.

----------------------


POLITIS

“Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi’nin kayıplarla ilgili kararı Türkiye açısından olumlu çıktı...”

Lefkoşa, 13 Mart 2013 (T.A.K.): Kıbrıslırum yönetiminin Türkiye aleyhine yaptığı “kayıplar, mahsurlar ve mülkiyet” konularıyla ilgili 4’üncü hükümetler arası başvurusuyla ilgili Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi’nin birkaç gün önce Türkiye açısından olumlu, en azından olumsuz ifadeler içermeyen bir karar aldığı haber verildi.
Politis “Türkiye Kayıplar Konusunda İkna Ediyor... Mülkiyet Beklemede... Mahsurlar Konusu Kapanmaya Yakın” başlıklı haberinde Komite’nin mülkiyet konusunda Rum yönetiminin hükümetler arası başvurusunu Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) önünde işlettiğini ve bu nedenle önce mahkemenin mütalaasının beklenmesi gerektiğine karar verdiğini yazdı.
Habere göre “kayıplar” konusundaki kararında Komite, Türkiye’nin Dördüncü Hükümetler Arası Başvuru’dan kaynaklanan yükümlülüklerine uymak için gerçekten çaba harcadığını terslim etti. Türk makamlarının (Kıbrıslıtürk polisi) Kıbrıslırum “kayıplar”ın hayatlarını hangi şartlar altında kaybettiklerini araştırma çabalarını selamladı (Türkiye Kıbrıslıtürk polisinin özel şubesinin 233’ün üzerinde dosya açtığını ve 303 ifade aldığını söyledi).
Komite Türk makamlarını, bu araştırmaların gidişatı ve olası sonuçları hakkında Komite’yi  bilgilendirmeye devam etmeye çağırdı ve böylece polisin “samimi çabalarını tanıdığını” gösterdi. Araştırmacıları yürüten Kıbrıslıtürk polislerin Kayıplar Şahıslar Komitesi’nin antropoloji verilerine erişimi olmasını önemli bulan Komite, Türk makamlarını, ilgili bütün bilgi ve arşivlere erişim sağlamayı sürdürmeye çağırdı.
Gazete “Kısacası Komite halen Kıbrıslıtürk polisinin Türkiye’den –kayıplarla ilgili şartların aydınlatılmasına yardımcı olacak- bilgileri talep ettiğini ve aldığına ikna olduğunu gösterdi” ifadesini kullandı.
Kıbrıslırumlar’ın “mahsurlar” olarak nitelediği Kıbrıs’ın kuzeyinde yaşayan Kıbrıslırum ve Maronitler’in mülkiyet hakları ile ilgilenen Komite’nin, işitilen tezleri özetleyecek bir rapor hazırlamak üzere sekreterliğini yetkilendirdiğini yazan gazete bu raporun, Türkiye’nin bu başlığa da uygun davrandığının delili olacağı değerlendirildiğini haberine ekledi.
(TAK Ajansı Rumca Haber Bülteni’nden – 13.3.2013)

-----------------


KISA BİR ARA...
Yıllık iznimin bir bölümünü kullanacağımdan, yazı dizimize birkaç gün ara veriyoruz... 21 Mart 2013 Perşembe günü bu sayfalarda kaldığımız yerden devam edeceğiz...

Bu yazı toplam 2030 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar