1. YAZARLAR

  2. Sevgül Uludağ

  3. Koççinodrimitya’da ulaşılan “kayıp” sayısı yediye yükseldi...
Sevgül Uludağ

Sevgül Uludağ

0090 542853 8436/00357 99 966518

Koççinodrimitya’da ulaşılan “kayıp” sayısı yediye yükseldi...

A+A-

Kayıplar Komitesi’nin Koççinodrimitya’da yürütmekte olduğu kazılarda, sıra kuyuların birinde bulunan ve 1963 “kaybı” olduğu sanılan beş “kayıp” Kıbrıslıtürk’ten geride kalanlara ulaşılırken, ikinci bir kuyuda da iki “kayıp” şahıstan geride kalanlar bulundu. Böylece Koççinodrimitya’da ulaşılan “kayıp” sayısı yediye yükseldi. İkinci kuyudaki kazılar rampa yapımıyla devam ediyor.

Yıllar önce bazı Kıbrıslırum okurlarımız bize Koççinodrimitya’daki bu bölgeyi göstererek buradaki sıra kuyulara 1963-64 “kaybı” bazı Kıbrıslıtürkler’in gömülmüş olduğunu anlatmışlar, bize sıra kuyuların haritasını da vermişlerdi. Biz de Kıbrıslırum okurlarımızın bu ihbarlarını Kayıplar Komitesi yetkilileriyle paylaşmış, birkaç kez de bu olası gömü yerlerini ziyaret etmiş, köylülerle konuşarak, bildiklerini bu sayfalarda paylaşmıştık.
Gerek Kıbrıslırum, gerekse Kıbrıslıtürk okurlarımızın anlattıklarına göre Koççinodrimitya’da 1963’te Yorgacis’e yakın aktif bir Kıbrıslırum “tim”, bölgede terör estiriyor ve devletin koruması ve dokunulmazlığı altında, gerek yolda kurdukları barikatta gelip geçen bazı Kıbrıslıtürkler’i alarak “kayıp” ediyorlar, gerekse Ayvasıl (Türkeli) gibi köylere baskın düzenliyorlardı. Kıbrıslıtürkler’le Maronitler’in birlikte yaşadıkları Aya Marina (Gürpınar) köyünde de Kıbrıslıtürkler’i öldürme planları yapan aynı timin önüne, köyün Maronit papazı geçmiş ve bu köyde katliamı önlemişti. Tüm bu anlatılanları ve yaşanmış olanları bu sayfalarda okurlarımızla yıllar boyunca paylaşmıştık.
Kayıplar Komitesi, Koççinodrimitya’daki bu kazının yanısıra Engomi’de de bazı “kayıp” Kıbrıslıtürkler’den geride kalanların aranmakta olduğu bir diğer kazıyı sürdürüyor.
Kayıplar Komitesi’nin Vadili’de iki “kayıp” Kıbrıslırum’un gömülü olduğu sanılan kuyuda yürütmekte olduğu oldukça tehlikeli kazıda da yapılmış olan rampanın çökmemesi için çeşitli güvenlik tedbirleri alınarak kazı devam ediyor. Bu bölgeyi ve bu bölgede bir kuyuya iki “kayıp” Kıbrıslırum’un gömülmüş olduğuna ilişkin bir Kıbrıslıtürk okurumuzun anlattıklarını yine yıllar önce bu sayfalarda paylaşmıştık.
Kayıplar Komitesi’nin yürüttüğü bir diğer kazı Mehmetçik’te (Galatya) devam ediyor. Bu kazıda da “kayıp” bir Kıbrıslırum kızdan geride kalanlar aranıyor. Bu bölge daha önce kazılmış ancak herhangi bir ize rastlanmamıştı. Yıllar önce, bu “kayıp” Kıbrıslırum kızı gömen şirocuyu bölgeye götürmüş ve Kayıplar Komitesi araştırma görevlileriyle buluşturmuştuk – şirocu, kazılmış olan yerden farklı bir yer göstererek, “kayıp” Kıbrıslırum kızını o noktaya gömmüş olduğunu bize ve Kayıplar Komitesi yetkililerine anlatmıştı.
Kayıplar Komitesi’nin bir diğer kazısı Mevlevi (Kyra) köyünde devam ediyor. Mevlevi’deki kazıda dördüncü “kayıp” Kıbrıslırum şahıstan geride kalanlara ulaşılmış bulunuyor.
Hamitköy’de (Hamit Mandrez), Kalkanlı’da (Kapudi), Zeytinlik’te (Templos) ve Akdeniz’de de (Aya İrini) “kayıplar”ın aranmakta olduğu kazılar devam ediyor.
Kazı ekiplerindeki tüm arkeologlarımıza ve şirocularımıza “Kolay gelsin” diyoruz...

Bu yazı toplam 1483 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar