1. YAZARLAR

  2. Sevgül Uludağ

  3. Koççinodrimitya’da iki “kayıp”tan geride kalanlar kuyudan çıkarıldı...
Sevgül Uludağ

Sevgül Uludağ

0090 542853 8436/00357 99 966518

Koççinodrimitya’da iki “kayıp”tan geride kalanlar kuyudan çıkarıldı...

A+A-

Kayıplar Komitesi’nin adamızın kuzeyinde ve güneyinde yürütmekte olduğu, 1963 ve 1974 “kaybı” Kıbrıslıtürkler’le Kıbrıslırumlar’dan geride kalanların aranmakta olduğu kazılar, yoğun sıcaklara rağmen son hızıyla devam ediyor.

Koççinodrimitya’da 1963 “kaybı” beş Kıbrıslıtürk’ten geride kalanların bulunup çıkarıldığı kuyunun yanındaki bir başka kuyuda iki “kayıp” şahıstan geride kalanlar kuyudan çıkarıldı. Kuyunun çok fazla derinlerinde olmayan bu iki “kayıp” şahıstan geride kalanlar çıkarıldıktan sonra, kuyu kazısı devam ediyor – bu kuyuya başka “kayıp” şahısların da gömülmüş olma ihtimaline karşılık, kuyunun dibi bulununcaya kadar bu kazı devam edecek. Koççinodrimitya’da halen kazı yapılmakta olan bölgedeki sıra kuyulara 1963 “kaybı” bazı Kıbrıslıtürkler’in gömüldüğü yönünde Kıbrıslırum okurlarımızın bize anlattıklarını bu sayfalarda yıllar önce yazmış ve bu bilgiyi ve kuyuların haritasını da Kayıplar Komitesi yetkilileriyle paylaşmıştık.
Bir diğer kuyu kazısı Vadili’de devam ediyor. 1974 “kaybı” iki Kıbrıslırum’un gömüldüğü sanılan kuyunun dibine ulaşılması için rampa yapımı sürdürülüyor. 20 metre derinliğinde sürdürülmekte olan kazılar oldukça tehlikeli çünkü bu bölgede “gonno” toprak var ve çökmeler olabiliyor. Kuyunun derinliğinin 30-35 metre civarında olduğu tahmin ediliyor.  Vadili’de “kayıp” edilen iki Kıbrıslırum’un öykülerini bu sayfalarda yayımlamış, bu bölgeyi yıllar önce Kayıplar Komitesi yetkililerine de göstermiştik.
Bir diğer kazı Galatya (Mehmetçik) bölgesinde bir grup “kayıp” Kıbrıslırum’dan geride kalanların aranmakta olduğu kazı... Galatya-Eftagomi (Yedikonuk) yoluna bir grup Kıbrıslırum sivil insanın bazı Kıbrıslıtürkler tarafından götürülerek burada kurşuna dizilip gömülmüş oldukları bilgisine bu sayfalarda geniş yer vermiştik. Kazılarda, 1974 “kaybı” bu Kıbrıslırumlar’ın nereye gömülmüş olabileceği aranıyor.
Devam etmekte olan diğer kazılar Mevlevi’de (Kyra), Hamitköy’de (Hamit Mandrez), Dikmen’de (Digomo), Zeytinlik’te (Templos) ve Engomi’de... Akdeniz’de (Aya İrini) de 1974 “kaybı” iki Kıbrıslıtürk’ün nereye gömülmüş olabileceğinin araştırılmakta olduğu kazılar devam ediyor.
Kazı ekiplerindeki tüm arkeologlarımıza ve şirocularımıza “Kolay gelsin” diyoruz.

Bu yazı toplam 1685 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar