1. YAZARLAR

  2. Sevgül Uludağ

  3. Koççino drimitya’da 1963 “kaybı” beş Kıbrıslıtürk’ten geride kalanlara ulaşıldı...
Sevgül Uludağ

Sevgül Uludağ

0090 542853 8436/00357 99 966518

Koççino drimitya’da 1963 “kaybı” beş Kıbrıslıtürk’ten geride kalanlara ulaşıldı...

A+A-

 

Kayıplar Komitesi’nin Koççinodrimitya dışında yürütmekte olduğu kazılarda, sıra kuyuların birisinde 1963 “kaybı” olduğu tahmin edilen beş “kayıp” Kıbrıslıtürk’ten geride kalanlara ulaşıldığı öğrenildi.
Bu alanda yürütülmekte olan kazılarda, 30 civarında sıra kuyu araştırılıyor. Bu kuyulardan birisinde beş “kayıp” Kıbrıslıtürk’ten geride kalanlar bulunurken, aynı alanda bulunan ve kuşku uyandıran bir dizi başka kuyu da kazılacak.
Koççinodrimitya’daki bu gömü yeri hakkında bir okurumuzun bize anlattıklarını ve sıra kuyuları gösteren haritayı, yıllar önce Kayıplar Komitesi yetkilileriyle paylaşmıştık. Koççinodrimitya’ya ilişkin Kıbrıslırum okurlarımızın anlattıklarını da bu sayfalarda paylaşmıştık.
Kayıplar Komitesi’nin Kıbrıs’ın güneyinde Engomi’de yürütmekte olduğu bir başka kazıda da 1963 “kaybı” Kıbrıslıtürkler’den geride kalanlar aranıyor.
Kıbrıs’ın kuzeyinde ise Vadili’de iki “kayıp” Kıbrıslırum’dan geride kalanların aranmakta olduğu kuyu kazısı devam ediyor ancak bu oldukça zorlu bir kazı çünkü 30 metre derinliğe sahip kuyunun dibine ulaşmak için yapılmakta olan rampanın kenarları olsun, kuyunun kendisi olsun, zaman zaman çökmeler gösteriyor ve bu da kazıyı tehlikeli bir hale getiriyor.
Kayıplar Komitesi’nin Mevlevi’de (Kyra) yürüttüğü kazı devam ediyor ve bu kazılarda dört “kayıp” Kıbrıslırum’dan geride kalanlara ulaşılmış bulunuyor.  Bir diğer kazı da Galatya’da (Mehmetçik) yürütülüyor.
Hamitköy’de (Hamit Mandrez) bir diğer kazı devam ederken, Kalkanlı’da da (Kapudi) yeni bir kazı başlatılmış bulunuyor. Kalkanlı’da Kıbrıslırum mezarlığına iki veya üç “kayıp” Kıbrıslırum’un gömülmüş olduğu yönünde bir şahidin tanıklığı üzerine bu kazı başlatılmış bulunuyor.
Zeytinlik’teki (Templos) kazı devam ederken, Akdeniz’de de (Aya İrini) 1974 “kaybı” iki Kıbrıslıtürk’ten geride kalanlar yürütülmekte olan kazılarda aranıyor.
Kayıplar Komitesi kazı ekiplerindeki tüm arkeologlarımıza ve şirocularımıza “Kolay gelsin” diyoruz.

Bu yazı toplam 1640 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar