1. YAZARLAR

  2. Tümay Tuğyan

  3. NAVTEX uzatılır mı?
Eren Şişik

Eren Şişik

Klasik bir Devecioğlu takımı…

A+A-

K-Pet Süper Lig’de artık kritik haftaların gelmesinden dolayı maçların aynı gün oynanmasının en güzel yanı kuşkusuz, Birinci Lig’deki takımları da takip edebilme olanağımızın olması. Bu bağlamda dün ligde kalma mücadelesi veren Görneç ile şampiyonluk yarışı veren Dumlupınar’ın maçını yerinde izleme fırsatı buldum.

Dumlupınar uzun yıllardır alt liglerde mücadele eden ve aşamalı bir yapılanma ile bu sezon hedefini ‘Süper Lig’ olarak belirleyen bir takım. Bu yapılanma örnek alınası bir yapılanma. Zira Süper Lig’e çıkıp asansör takım olacağınıza; güçlü ve temelleri sağlam bir şekilde lige çıkmak ülke futbol kalitesinin ve o kulübün yapısı açısından önemli bir anekdot. Dumlupınar klasik bir Sedat Devecioğlu takımı. Topu ayağa oynayan, mücadele gücü yüksek ve en önemlisi temiz futbol oynamaya çalışan bir takım. Maç boyunca oyunun kontrolü hep Dumlupınar’ın elindeydi. Zaten kadroyu elinize aldığınızda ‘bu takım Süper Lig takımı’ diyorsunuz. Eksik ve sakatlarının olmasına rağmen iyi bir kadroyla sahaya çıktılar ve özelikle savunmadaki diri oyun, orta alandaki pasa dayalı sistem ve hücumdaki dikine oynama azmi bu takımın bambaşka bir hüviyete bürünmesini sağladı. Savunmanın göbeğinde Turgut Kaan-Erdoğ ikilisi iyi bir uyumla maç boyunca oynadı. Orta alanda Adem-M.Çavuş ikilisi, kanatlarda Rıdvan ve Bahtıkara’yı rahatlattı ve takımın kanatları da etkili kullanmasını sağladı. Turgut Kaçar ismini ise önümüzdeki yıllarda daha çok duyacağımızdan şüphem yok. Maç boyunca hep dikine oynadı, sürekli golü düşündü, rakip savunmayı yıprattı. Süper Lig’de de iyi işler yapacaktır. Dumlupınar takımı kompakt bir görüntü verdi. Kalan üç maçta alacakları tek galibiyet, hatta rakiplerin puan kaybetmesi durumunda alacakları beraberlik, onları 18 yıldır hasret duydukları Süper Lig’e çıkaracak.

Görneç takımı ise hafta başında takımın başına Hüseyin Cantürk yerine Necati Tilki’yi getirdi. Genelde antrenör değişiklikleri takımlara olumlu yansır. Bu bağlamda Görneç’in tek şanssızlığı Dumlupınar gibi formda bir ekiple oynaması oldu. Görneç takımı kadrosuna baktığımızda ciddi anlamda lig tecrübesi olan ve etkili isimlerin oluşturduğu bir ekibe sahip. Ben Necati Tilki’nin bu takıma ekstra bir motivasyon katacağının düşüncesindeyim. Bu maçta da lidere karşı kötü oynamadılar. Savunmada yaptıkları basit hatalar, hücuma çıkarken kaptırdığı basit toplar takımı negatif etkiledi. Hücum hattında İrfan Boşnak, Arda Özkan ve Cemre Nasıroğlu gibi lig tecrübesi olan oyuncular var. Buna rağmen her zaman söylediğim gibi nasıl ‘savunma hücumdan başlar’ diyoruz, aynı şekilde ‘hücum da savunmadan başlar’. Siz organize bir şekilde savunmadan çıkmazsanız, ileride ne kadar golcü oyuncunuz olsa nafile. Necati Hoca’nın buna çözüm bulup Görneç’i istediği konumda ligde tutacağına inanıyorum.

Maçın hakemi Utku Hamamcıoğlu yardımcıları ile iyi bir maç yönetti. Maçın kritik olmasına rağmen gergin geçmemesi en büyük şansıydı. En önemli nokta ise oyuncular işini yaptı, hakemle uğraşmadı.

Bu yazı toplam 1745 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar