1. YAZARLAR

  2. Tümay Tuğyan

  3. NAVTEX uzatılır mı?
Çağın Özılgaz

Çağın Özılgaz

KKTC’de Motorsporları devre arasında

A+A-

Ülkemizde motorsporları şampiyonaları yaz arasında. Ralli,Tırmanma, Drift, Off Road ve Klasik Otomobil şampiyonalarında son durumları ve bizleri bekleyen yarışları kısaca sizler için derledim.
KKTC Ralli Şampiyonası: Toplamda 10 yarıştan oluşan KKTC Ralli Şampiyonası, geçtiğimiz ay yapılan İskele Rallisi ile 5 yarışını geride bıraktı. Şampiyonanın zirvesinde Fikri Macila – Mehmet Mişon ikilisi, en yakın rakipleri Ahmet Gürün –Ahmet Behlül ikilisinin 45.5 puan önünde yer alıyor. Önümüzde yapılacak olan 3 tane 0.5 katsayılık yarış, 1 tane 1.5 katsayılık büyük yarış ve 1 tane de 1 katsayılık yarış, yani alınacak maksimum 115 puan daha var fakat Macila – Mişon ikilisi çok büyük bir avantaja sahip. Şampiyonanın altıncı yarışı 31 Ağustos tarihinde yapılacak.
KKTC Alpet Drift Şampiyonası: 5 yarışlık Alpet Drift şampiyonası’nın ise 3 yarışı geride kaldı. Yaklaşık 3 aylık yaz arası 7 Eylül’de Gazimağusa’da yapılacak yarış ile son bulacak. Geride kalan 3 yarışın 2’sinde finale kalmayı başaran Celal Bozbeyli, 50 puanla zirvede yer alıyor. Bozbeyli’nin ardında 43 puanla son şampiyon Kerim Beşok var. 40 puanlı Edim Macila ve 37 puanlı Enver Haskasap zirveyi yakından takip eden diğer isimler. Şampiyonanın ilk yarışında galibiyete ulaşan 2012 Şampiyonu İbrahim Yücebaş ise son yarışta mekanik arıza yaşayarak puan alamamıştı ve 33 puanla 5’inci sırada kalmıştı.
Yıldıray Debreli Tırmanma Şampiyonası: 5 yarıştan oluşan bir diğer şampiyona ise Yıldıray Debreli Tırmanma Şampiyonası. Şampiyona, Haziran ayında yapılan üçüncü yarış ile 3 aylık araya girilmişti. Geride kalan üç yarışta da üç farklı kazanan gördük. İlk yarışı kazanan Deniz Ali Yeşilçimen, ikinci yarışı kazanan Mehmet Çocuk ve son yarışı kazanan Deniz Denner. Denner, üç yarışta topladığı 29 puanla zirvede yer alırken, Mehmet Çocuk sadece 2 puan ardında zirveyi zorluyor. Sıradaki yarış 14 Eylül tarihinde muhtemelen Kantara bölgesinde yapılacak.
Off Road Şampiyonası: 5 yarışlık şampiyonanın 3 yarışı kıran kırana geçen mücadelelerle geride kaldı. Son şampiyon Niyazi Bedel, bıraktığı yerden devam ediyor ve şampiyonanın zirvesinde yer alıyor. İkinci sırada ise “Çekirge” lakaplı Mehmet Koydu yer alıyor. Şampiyona 5 Ekim’de Plümer etabında yapılacak yarış ile devam edecek.
KKKSOK Klasik Otomobil Şampiyonası: Klasik Otomobil Kulübü’nün organize ettiği Şampiyonada 3 ralli ve şampiyonaya puan veren 2 Klasik otomobil gezisi geride kaldı. Zirvede 78 puan ile Çağan - Derya Ilgar ikilisi bulunuyor. Bu ikiliyi sadece 1 puan geriden takip eden ikili ise Akın – Ece Demirağ ikilisi. Geçtiğimiz ay, şampiyonaya dahil olmayan, Gönendere Klasik Otomobil açık hava sineması gerçekleşmişti. Şampiyona Eylül ayı sonunda yapılması planlanan Oğuz Özyalçın rallisi ile devam edecek. Ardından, her sezon yüksek katılımla yapılan Cumhuriyet Rallisi yapılacak ve Kombos Rallisi ile şampiyona son bulacak.
KTKOD Klasik Otomobil Şampiyonası: Klasik Otomobil Derneği, 2013 sezonunda olduğu gibi yine 10 etkinlik planlaması ile 2014 sezonuna başlamıştı. 3 Ralli, 1 Gezi , 1 Slalom yarışması ve geleneksel hale gelen Selimiye Meydanı Klasik Otomobil Sergisi ile 6 organizasyon geride kaldı. Şampiyona 14 Ağustos tarihinde yapılacak Hazine Avcılığı ile devam edecek. Ardından Eylül ve Ekim ayları içerisinde 1’er ralli yapılacak. Şampiyona Kasım ayında yapılacak Klasik Otomobil gezisi ile son bulacak.

Kısa Kısa...
• MotoGP Amerika’da devam ediyor. Sezonun 10’uncu yarışı Amerika’nın Indianapolis pistine bu haftasonu yapılıyor. Sıralama turları yarın 21:35’de, yarış ise Pazar günü 21:00’da yapılacak.

• Kıbrıs Türk Klasik Otomobil Derneği, yaz aylarında havaların ısınmasıyla akşam vakitlerinde gerçekleştirdiği “Hazine Avcılığı” organizasyonunu 14 Ağustos akşamı gerçekleştiriyor. Şampiyonaya 2 puan verecek olan organizasyonun kayıtları başladı.

• Formula 1’de evvelki hafta, sezonun en keyifli yarışına sahne oldu. Macaristan’da yapılan takvimin 11’inci yarışını Red-Bull’dan Daniel Ricciardo kazanırken, Ferrari’den Fernando Alonso, aylar sonra ikinci olarak podyuma çıkmayı başardı. Yarışa pit yolundan başlayan Mercedes pilotu Lewis Hamilton ise üçüncü olmayı başardı.

• Geçtiğimiz hafta Dünya Ralli Şampiyonası’nda Finlandiya sahne aldı. Takvimin en süratli yarışını ev sahibi Volkswagen pilotu Jari Matti Latvala kazanırken, sacede 3,6 saniye gerisinde ikinci olan isim takım arkadaşı Sebastian Ogier oldu. Podyumun son basamağında Citroen pilotu Kris Meeke vardı.

• Kuzey Kıbrıs Otomobil Kulübü, KKTC 2014 Alpet Drift Şampiyonası’nın 4’üncü ayağının Gazi Mağusa bölgesinde yapılacağını duyurdu. 7 Eylül tarihinde yapılacak yarışın detaylarının çok yakında duyurulacağı belirtildi.

Bu yazı toplam 1151 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar