1. YAZARLAR

  2. Zeki Kayalp

  3. KKTC MOK diktatörlük olmamalı
Zeki Kayalp

Zeki Kayalp

KKTC MOK diktatörlük olmamalı

A+A-

KKTC MOK için son kez yazıyorum. Çünkü dar görüşlü insanlar yanlışı doğru algılayıp spor yöneticiliğinin içine ediyorlar.
Yıllarca söylediğimiz şudur: MOK sporun kardeşliği olmalı. Ülke sporunu yönlendirmeli. Federasyonlarla sıkı işbirliği içine girmeli. Bireysel kişilerden kurtulmalı. Gerçek üyeleri yalnızca federasyonlar olmalı. MOK geçmişteki gibi Gökbilen’in çiftliği olarak  kalmamalı. Bilim yuvaları, spor yazarları ve tüm spor ailesi ile barışık olmalı. Üretmeli. Çözüm önerileri sunmalı.  Kısacası MOK ülke sporunun kalbi olmalı. Yani, tüm dünyanın izlediği yol  gibi. 
Sayın Serdar Savim geçen hafta Yenidüzen’e verdiği demeçte “IOC kurallarına uygun bir KKTC MOK” hedefi olduğunu söylemiş.  Açıkçası, bu söyleme  alkış tutacak değilim. 40/2004 yasa ile kurulan MOK, IOC kurallarına göre hayata geçirilmişti. Ama sırf CTP döneminde yapıldığı için UBP hükümeti başa geçince, o dönemin eğitim bakanı Nazım Çavuşoğlu ve koordinatör Süleyman Göktaş,  Gökbilen’e boyun eğerek dernekler yasasına göre kurulan KKTC MOK’u hayata geçirdiler. Yasa ile kurulan MOK’u da devre dışı bıraktılar. Yani spor ailesine şu mesajı  verdiler. “Eyy spor ailesi.. Bizler Nazım Çavuşoğlu, Süleyman Göktaş ve Gökbilen, IOC kurallarına göre kurulan MOK’u geçersiz sayıyor, kişilere ve özellikle Gökbilen’e ait KKTC MOK’u hayata geçiriyoruz”  demiştir. Kısaca dünyadaki IOC kurallarını uygulayan  devletleri ahmak, kendilerini akıllı saydılar.
KKTC MOK’un yeni prensi  Serdar bey de devlet televizyonunu kullanarak yanlışı doğru kabul edip ahkam kesiyor. Halbuki, şu sorular yanıtsız kalmış.
Serdar Savim kimdir ki, KKTC MOK başkanı olmuştur?
KKTC MOK üyeliği nasıl olunur?
KKTC MOK üyeliğinin kriteri nedir?
Örneğin,  Hasan Ecer, Ogün Genç Kaçmaz, Şükrü Burağan, Raif Özyanık, Salahi Uçkan, Kaan Kaner, Ali Başman, yoldan geçen herhangi biri KKTC MOK üyesi olabilir mi?
Eğer olunursa, nasıl olurlar? Eğer olunmazsa, Serdar ve diğer kişiler nasıl KKTC MOK üyesi olmuştur?
Yukarıdaki  soruların cevabını bulmadıkça KKTC MOK’un hiç bir anlamı ve geçerliliği yoktur.
Lütfen  yasalar böyle yapıldı demeyiniz. Yasalar Allah değildir. Yasaları insanlar yapar. Üç beş kendini bilmez  abuk subuk yasa hazırlamışsa, tüm toplumu bu berbat ve aptalca hazırlanan dernekler yasası  altında  ezmeye hakkınız yoktur. Bu arada KKTC MOK’u hayata geçiren  kişilerin sporu ne kadar anladığını da görmüş olduk.
Sonuç olarak Nazım Çavuşoğlu, Süleyman Göktaş ve Gökbilen spor adına büyük hata yapmıştır. Ayni hatayı Serdar bey de yapmamalı. Bilinmelidir ki, federasyonların hakim olmadığı yerde KKTC MOK başkanı asla olunmaz. Olunursa, yalnızca DİKTATÖR olunur.

Bu yazı toplam 1706 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar