Erdinç Gündüz

Erdinç Gündüz

Kırk yıl oldu

A+A-

 

15 Temmuz 1974.... Kıbrıs tarihinde önemli dönüm noktalarından biri...  20 Temmuz’da olup bitenlerin ana gerekçesi... 20 Temmuz 1974 ve sonrasında yaşananların da başlangıç noktası...  Tarih boyunca,  dünyanın da her yerinde,  Faşizmin neden olduğu yıkımlara gösterilebilecek bir örnek daha...  Faşist hayaller, Cuntalar, ihtilaller, ölümler, katliamlar, savaşlar v.s. v.s.

40 yıl geçmiş aradan. Dile kolay... 40 yıl...  Ama işte, Rumlar arasındaki manyaklar topluluğunun 15 Temmuz 1974’de başlattığı hareketin sonuçları ortada. Bölünmüş bir ülke... Binlerce ölü...  Yetimler, dullar... Yerinden evinden olmuş yüz binlerce insan...

Bazıları “Allah şaşırttı” derler. Kim şaşırttı bilmem. Ama  Rumların 15 Temmuz  1974 Darbesi olmasa ne olurdu  ? sorusuna da,  samimi sorularla cevap vermek gerekir diye düşünüyorum.
Bir tarafta, 63 yılından beri  açık hava hapishanelerinde yaşamaya mahkum edilmiş, her geçen gün tükenmekte olan Kıbrıslı Türkler... Diğer tarafta Cumhuriyeti tüm nimetleriyle elinde tutan Kıbrıslı Rumlar...  Bir başka tarafta, Kıbrıs’ta neler olduğu ile nerdeyse hiç ilgilenmeyen dünya...  Garantörlerden biri Yunanistan’da, faşist Cunta ve ENOSİS hayalleri... Kıbrıs’ta ise bu hayalin peşinden sürüklenen bir manyaklar güruhu.
Ve sorular....
Kendi aralarındaki hesaplaşmayı bitirdikten sonra ibreyi gerçekten Kıbrıslı Türkler üzerine mi döndüreceklerdi ? Faşist aklı... Mümkündü.
Onlar bir süreliğine bir şeyler yapmasa da, sırf Türkiye’yi bu maceraya sürüklemek için Türkler tahriklerde bulunacaklar mıydı ? Faşist aklı... Mümkündü.
Darbelerini tamamladıktan, aralarındaki hainleri (!!!) temizledikten sonra, ENOSİS’i kazasız belasız, sessiz sadasız gerçekleştireceklerini mi hesaplamışlardı ? Faşist aklı... Mümkündü.
Toplu Türk katliamları olabilir miydi ? Faşist aklı... Mümkündü.
Tüm bunlar olurken Türkiye’nin avaz avaz bağırmaktan başka bir şey yapmayacağını,  yerinden bile kıpırdayamayacağını mı düşünmüşlerdi ? Faşist aklı... Mümkündü.
Kıbrıslı bir Rum  yazarın dediği gibi, darbeden galip çıkacaklarını hesaplamışlar da Türkiye’nin askeri müdahalesi olursa ne yapacaklarını hiç hesaplamamışlar mıydı ? Faşist aklı... Mümkündü.

***

Aradan 40 yıl geçti bile.  Şöyleydi, böyleydi;  şu olduydu bu dolduydu; şöyle olduydu böyle olduydu; her şey büyük bir planın parçasıydı veya değildi... Sonuç ortada:  40 yıldır Kıbrıs bölünmüş durumda.  Ama hala 15 Temmuz’u da,  20 Temmuz’u da tartışmaya devam ediyoruz. Bu gidişle daha çook tartışacağız.

Bu yazı toplam 2174 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar