1. YAZARLAR

  2. Sami Özuslu

  3. GÜNÜBİRLİK YAŞAMLAR
Ayşemden Akın

Ayşemden Akın

Kimin Tanrısı?

A+A-

 

Savaşlar din yüzünden çıkıyor…
Bu de yetmiyor aynı dinin insanları mezhepsel ayrılıklar yüzünden birbirini boğazlıyor.
Geçmişte batıda böyleydi ama Müslüman coğrafyada hala bu böyle.
Buna karşın birçok Avrupalı lider, dinleri ve kültürleri farklı olduğu için AB’nin kapılarını Türklere açmadığını açıkça söylüyor. 56 üyesi bulunan İslam Ülkeleri İşbirliği Örgütü ise Müslüman olmasına rağmen KKTC’yi bir türlü tanımıyor, tanıyamıyor.
Oysa tümü Hıristiyan olan Avrupa ülkeleri Hıristiyan olan Rum tarafını sahipleniyor. İflasın eşiğine gelen Rumlara AB hemen 17,5 milyar Euro bulacağını söylüyor. Bundan cesaret alan Rumlar, ‘yetmez ama evet’ diyor ve 5,5 milyar Euro daha istiyor.
Alırlar da!
Çünkü tüm bunlar Vatikan’da yeni bir Papa seçilirken oldu, oluyor.
Çünkü Hıristiyanlık alemi birçok nedenden dolayı ciddi bunalım ve sorunlar yaşıyor. Bu sorunların başında ise insanların giderek dine karşı azalan ilgisi geliyor.
Daha açık bir ifade ile egemen güçlerin dini bir kin, nefret ve motivasyon aracı olarak kullanmasına rağmen bireyler artık dinden uzaklaşıyor.
Özellikle gençler.
Bu nedenle kiliseler gençleri kendilerine çekmek için birçok yola başvuruyor.
Bu nedenle de önceki Papa 16. Benediktus istifa etmeden kısa bir süre önce Vatikan adına tweeter’de bir hesap açtırmıştı.
12 Aralık 2012’den Papa’nın istifa ettiği 28 Şubat 2013’e kadar geçen süre içinde 9 dilde açılan bu hesabın takipçi sayısı 2,5 milyon olmuştu. İki milyardan fazla olan Hıristiyan alemi için bu rakam çok azdı. Ancak 13 Mart 2013’te seçilen yeni Papa 1. Francisco (Francis) Vatikan’dakileri sevindirdi. Çünkü @pontifex adı ile açılan tweeter hesabının takipçi sayısı 28 Şubat’tan 28 Mart’ta kadar geçen süre içinde 5 milyonu geçti. Bu rekor bir artıştı ve Katolik kiliselerini sevindirdi.
Tabii, siyasal, sosyal ve ekonomik planlamalarında dini bir veri olarak alıp değerlendiren ve çok iyi kullanan batının egemen güçleri de sevinmiştir.

***


DAHA FAZLA MÜSLÜMAN KKTC 

AKP bir yandan Türkiye’yi İslamlaştırma çabasını sürdürüyor bir yandan aynı yaşam biçimini Küçük Hükümeti üzerinden Kıbrıslı Türklere benimsettirmeye çalışıyor.
162 okul-186 cami…
Bu da yetmiyor yeni camiler, külliyeler, Kuran kursları ve ilahiyat fakülteleri açılıyor.
Ama ortada bir gariplik var:
Yapılan son hesaplama ile dünya nüfusu 7 milyar civarında. Bunların yaklaşık 2,5 milyarı Çin ve Hindistan’da yaşıyor. Yaşıyor ama bunların da yaklaşık bir milyarı ‘Allahsız’...
Allahlı olarak kendini tanımlayanların ise yüzde 50 kadarı
‘Allahlı ve kitaplı’ olmanın gereğini ‘tam’ olarak yerine getirmiyor.
Yani kendini Hıristiyan, Müslüman ya da Yahudi olarak tanımlayanların büyük bölümü kitaplarının emrettiği şekilde yaşamıyor. ‘Yaşamaya çalışıyoruz’ diyenlerin oranı ise %30. Tam olarak yaşayanlar oranı ise ortalama % 20.
Bu oran Müslümanlarda daha yüksek. Hıristiyanlarda ise Yahudilerden daha az...

Bu yazı toplam 1429 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar