1. YAZARLAR

  2. Fayka Kişi

  3. Kim bunlar, kimin bu araçlar?
Fayka Kişi

Fayka Kişi

Kim bunlar, kimin bu araçlar?

A+A-

Seçim yaklaştık sonra UBP’den ‘pis’ kokular çıkıyor. Her seçim öncesi bildik manzaralar karşımıza çıksa da şaşırmamak elde değil.

Dün Kalecik’ten arandık, BE 499 ve BE 782 plakalı araçlar ile bölgeyi gezenler UBP ve Nazım Çavuşoğlu adına vaatlerde bulunmuş.
İddia  o ki; “Elektrik paranızı öderiz”, “İşlerinizi hallederiz”, “Arsa veririz”, “Para veririz” diyen bir kadın kapı kapı dolaşıp vaat ettikçe etmiş.
Ve en ilginci bu araçların ikisi de ne Araç Kayıt Dairesi’ne ne de Vergi Dairesi’ne kayıtlıymış…
Anlaşılan o ki ‘oy avcıları’ Karpaz Bölgesi’ni mesken tutmuş. Özellikle Çavuşoğlu’nun bakanlığı döneminde yaptığı icraatlardan bölge halkı rahatsızdı. Şimdi onları kandırmanın yolları aranıyor belli ki…
Herkesin uyanık olması ve tür olayları basınla paylaşması önemli…

***


Uçaner: Kayınpederime destek olmam istendi

Doktor Erol Uçaner, Başbakan İrsen Küçük’ün damadı. Son zamanlarda aktif olarak siyasetle içli dışlı… 28 Temmuz’da yapılacak erken seçimde Güzelyurt Bölgesi’nden milletvekili adayı çıkmak istedi.
Parti’ye başvurdu ancak adaylığı reddedildi.
Uçaner bu duruma biraz içerlendi, çünkü gönülden milletvekili adayı olmak istiyordu.
Yaşanan gelişmeler sonrasında dün Uçaner’i aradım, bir de yaşananları ondan dinlemek istedim.
İşte Uçaner’in paylaşımı:
“Gerçekten milletvekili adayı olmak istedim. Ya doktorluğumda ilerleyecektim ya da Meclis’e girip  hedeflerimi gerçekleştirecektim. En büyük hedefim de Meclis’te bir Sağlık Komitesi oluşturmaktı, bu dönem için olmadı.
İlk başlarda adaylığım için sıkıntı yoktu. Ancak daha sonra UBP Güzelyurt İlçe Seçim Kurulu adaylığımı uygun bulmadı. Kayınpederimin (İrsen Küçük) yanında yer almamın ve ona destek çıkmamın önemli olduğu iletildi.  Ben adaylık sürecinde kayınpederim ile de görüştüm ‘yolun açık olsun’ dedi ve sürece karışmadı. Ama bölgede önemli bir potansiyelim vardı. Birçok kişi adaylığımı destekliyordu. Benim için kaçıncı sıradan aday olacağım da önemli değildi. Sonuçta ben partiye ‘mühür’ için çalışacaktım. Ancak daha sonra bazı dengeler ön plana çıktı ve İlçe Seçim Kurulu adaylığımı uygun bulmadı.”


***


Ve Aslanbaba devre dışı

DP-UG Genel Sekreteri Bengü Şonya’a Ejder Aslanbaba’nın aday olmayacağını açıkladı, gözler UBP’den ayrılıp, DP çatısı altına geçen UG adaylarına çevrildi.
Bengü Şonya dün BRT’ye yaptığı açıklamada şunları söyledi:
“Akşam Ejder Aslanbaba’yı bir televizyon programında izledim. Bir anlaşma yaptık diyor. Ben DP’nin Genel Sekreteriyim ve şunu söylüyorum: Biz kimse ile bir anlaşma yapmadık. Ejder Aslanbaba’ya gel seni şu sıradan aday yapacağız diye bir anlaşmada bulunduğumuza dahil bilgim yok. Dolayısıyla böyle bir şey yoktur. O da bütün aday adayları gibi başka bir partiden gelmiştir. Ama gelmeseydi de bizim adayımız vardı çok özel bir pozisyonu yok.”

***


Kaşif, Aslanbaba’ya sahip çıkacak mı?

Ahmet Kaşif ise Aslanbaba konusunda ne yapacak merak ediliyor. Dün sabah Kanal Sim’e konuşan Ahmet Kaşif ise, Ejder Aslanbaba’nın yanında olduklarını söyleyerek şunları kaydetmişti:
“Sayın Aslanbaba, ikinci turdan sonra tamamen bizimle hareket ediyor, kendisine çok teşekkür ediyorum bizimle hareket ettiği için. Biz hep beraber hareket ettiğimiz için bu adaylık konusunda şu an bir sıkıntı var. Biz dünden beri tartışıyoruz bu sıkıntıyı aşmaya çalışıyoruz. Adaylık konusu, teşkilatlarla ve bölge halkı ile istişare edilerek gündeme gelir. Şimdi o araştırma yapılıyor, neticesine göre sayın Denktaş’la oturup değerlendireceğiz.
Başka arkadaşlarda sorun yok, yola çıkarken bütün arkadaşlar olarak yola çıktık ve bir bütün olarak yürümek istiyoruz.”
Ancak dün yaşanan gelişmeler gözler Kaşif’e ve arkadaşlarına çevrildi.

***

“Kullanılmış hissediyorum”

Geçtiğimiz hafta, DP-UG’nin Ejder Aslanbaba’yı ‘aday göstermeyeceğini’ bu köşeden siz okuyucularımıza duyurmuştuk.
Pek dillendirilmeyen bu konu hükümetin ‘güvenoyu’ almasının ardından hem Aslanbaba’ya hem de kamuoyunun bilgisine getirilecekti.
Ancak kriz patlak verdi.
Ve DP-UP’de Ejder Aslanbaba’nın adaylığı krize neden oldu.
Dün Kanal Sim’e konuşan Ejder Aslanbaba, “kendimi kullanılmış hissediyorum” sözleri ile bulunduğu durumu anlattı, yaşanan süreç hakkında bilgi verdi.
Aslanbaba’nın Kanal Sim’e yaptığı açıklamalar ve YENİDÜZEN web sitesinde de yer alan sözleri şöyle:
“Serdar bey Perşembe günü mecliste kesinlikle adaysın, çalışmalarını sürdürün dedi”
“Ne oldu da Sibel hanım kabineyi sunduktan sonra durum değişti?”
“Dün bana tabanda sıkıntı vardır, aday olamayacaksın dedi”
“Ya hepimiz aday, ya hiç birimiz aday değiliz diye biz 8 arkadaşın protokolü var”
“Köprüyü geçene kadar kullandınız, köprüyü geçtikten sonra attınız”
“Taçoy ve Töre dışında diğer arkadaşlar, seçime girmeme riskini alıyor”
“Aday olmazsam, hükümete güvenoyu da vermem”.
“Serdar Denktaş  bu kararı tek başına aldı. İskele’de 12 örgüt tepkili bana, 30 örgüt yanımda, böyle bir karar almadan önce, tabana iner sorarsın”

***

Kenan Akın: Paraya da ihtiyaç vardı, çekildim

DP-UB’de dün ardı ardına adaylıklardan çekilme yaşandı. Sabah patlak veren Ejder Aslanbaba olayıyla birlikte 2 aday adaylıktan çekildiğini duyurdu.
Biri İskele İlçe Başkanı Ahmet Cennetoğlu diğeri eski Tarım Bakanı Kenan Akın…
Her ikisinin de dün adaylıktan çekilmesi merak konusu oldu.
Bu bağlamda Kenan Akın ile sohbet ettik.
Akın, istifasının Aslanbaba olayı ile ilgili olmadığını söyledi. Asıl meselenin ‘para’ olduğunu ifade etti. Ancak bunu ifade etmeden önce, “Birbirinden iyi ve genç adaylar var. Bizim artık bu görevleri gençlere bırakmamız gerekir” dedi.
Ardından ise, “Tabi seçim işi de para işi demek. Bir sürü harcama gerektiriyor. Böyle olunca da çekilme kararı verdim” diye belirtti.

***

FOTO YORUM


***


UBP bitti, sıra DP-UG’de mi?

UBP Lekoşa İlçesi Kadın Kolları Başkanı Süreyya Gürses’in istifa ettiğine yönelik iddialar gündeme geldi dün…
Bir süredir Gürses, uzaktan olup biteni seyrediyordu. Meral Eroğlu ile arasının çok iyi olduğu bilinen Gürses, bunun faydalarını da fazlasıyla gördü. Oğlunu, gelinini devlette işe aldırdı örneğin, ‘kapatılan’ KTHY’nin yönetim kurulu üyeliğini yaptı ve daha niceleri…
E şimdi haklı!..
UBP artık biterken, kendine yeni bir kapı bulmalıydı ve iddialar doğru ise o kapı DP-UG oldu.


***


Okuyucudan gelen
 

Başbakan fotoğrafları…

“Bugün bir iş için Vakıflar Bankası Metropol Şubesi’ne gittim. Duvarda asılı olan 4 fotoğraf vardı. Atatürk, Dr Fazıl Küçük, Derviş Eroğlu ve İrsen Küçük… ve ben bundan rahatsız oldum. Direkt şikayetimi de kendilerine söyledim. Oradaki memurlardan 1-2 tanesinden de destek gördüm ama yetkili konumda olduğunu sandığım biri biraz diretti ‘Ya kim olacaktı orda’ falan dedi. Dedim bu şahıs sadece parti başkanıdır. ‘Ama şimdiki geçicidir’ dedi.  Bende ‘hayır geçici olabilir ama resmidir’ dememle memurlardan biri genel müdürlüklerini arayıp durumu bildirdi. İlk şikayet eden ben değilmişim. Bu durumla ilgilenirseniz sevinirim. Kaldı ki Kurucu Cumhurbaşkanı sıfatı ile R.R.Denktaş'ın bile orda duvarda fotoğrafı yokken İrsen Küçük’ün var. Saygılarımla iyi çalışmalar dilerim”

Bu yazı toplam 1798 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar