1. YAZARLAR

  2. Sevgül Uludağ

  3. Kıbrıs’ta geçmişte evlilikle ilgili gelenekler...
Sevgül Uludağ

Sevgül Uludağ

0090 542853 8436/00357 99 966518

“Kıbrıs’ta gerçek komitesi kurulmalı…”

A+A-

 

Lefkoşa, 22 Temmuz 2014 (T.A.K.): Kıbrıslırum Avukat ve “Uzlaşma” örgütü lideri Ahilleas Dimitriadis şu ana kadar Kıbrıslıtürk-Kıbrıslırum “kayıplar”ın ancak dörtte birinin saptanıp kimlik tespitinin yapılabildiğine, geriye kalanlarla ilgi ya veri bulunmadığını veya yeterli araştırma yapılmadığına dikkat çekerek, kayıp kazı ve kimlik tespiti çalışmalarının hızlandırılmasına katkıda bulunacak vasıtalar bulunması gerektiğini söyledi.

Fileleftheros adını Titina Loizidu davası ile duyuran Kıbrıslı Avukat Dimitriadis’in açıklamalarını “Kayıplar Konusunda ‘Gerçek Komitesi’ Kurulması Zamanı Geldi... Ahilleas Dimitriadis Hükümeti Fiili Dokunulmazlık Anlaşmasını Etkinleştirmeye Çağırdı” başlığıyla yayınladı.

Habere göre Dimitriadis, komandolar için “Ay. Konstantinu ve Eleni Mezarlığı’nda” yapılan kazılarda adları Kıbrıslırum “kayıplar listesi”nde bulunan iki kişinin daha kalıntısına rastlanmasını örnek göstererek yeterli araştırma yapılmadığını vurguladı.

“Bugünkü hükümetin bugüne kadar bu yerde (Ay. Konstantino ve Eleni Mezarlığı) kazı yapmaya cesaret etmemesi de, Noratlas tipi nakliye uçaklarıyla gelen Yunan komandoların kalıntılarının Yunan Askerî Mezarlığı’ndan çıkartılmasındaki gecikme de haksızdır” diyen Dimitriadis, Kıbrıslırum Bakanlar Kurulu’nun, Yunanistan’ın hava yoluyla gizlice Ada’ya gönderdiği ancak Lefkoşa Havaalanı’ndaki çarpışmalar sırasında dost ateşi (RMMO) ile düşürülen Noratlas uçağındaki komandoların kalıntılarının çıkartılıp kimliklerinin tespit edilmesi çalışmalarının sonbaharda başlamasına karar verdiğini söyledi.

Ahilleas Dimitriadis, gömüldükleri yerden çıkartıldıktan sonra Antropoloji Laboratuarı’nda saklanan kalıntılar üzerinde, saklamak için kullanılan kimyasal madde nedeniyle kimlik tespiti yapılamıyor olmasını da ‘kayıplar konusundaki diğer bir trajik durum’ diye niteledi.

Kayıp Şahıslar Komitesi’ni de “miyadını doldurmuş bir kurum” diye niteleyen Dimitriadis Kıbrıslırum yönetiminin, Kayıp Şahıslar Komitesi’nin iyileştirilmesine yardımcı olacak adımlar atabileceğini belirterek şöyle devam etti:

“1990 TARİHLİ GAYRI RESMİ FİİLİ DOKUNULMAZLIK ANLAŞMASINA MEŞRUİYET KAZANDIRILMALI”

“Bu yönde atılabilecek ilk adım Kıbrıslırum tarafından Mihalakis Triandafillidis ve Kıbrıslıtürk tarafından Akın Sait’in başsavcı olduğu 1990’dan beridir yürürlükte olan gayrı resmi anlaşmaya meşruiyet kazandırılmasıdır. Triandafillidis ile Sait, Kayıp Şahıslar Komitesi’ne verilecek bilgilerin, hiçbir şekilde hiç kimse hakkında cezai dava için kullanılamayacağını beyan etmişti.

Hükümet insiyatif alarak 25 yıl önce verilen bu ‘fiili dokunulmazlığa’ meşruiyet, paralelinde de ‘Gerçek Komitesi’ de kurulmalıdır. Bu komite, diğer 40 ülkedeki muadil komiteler gibi işlemelidir. Bu komiteler bilgi topluyor ve kayıp akıbetlerinin belirlenmesine katkı koyuyor ve aynı zamanda bilgi verenler cezai açıdan kovuşturulmayacaklarını biliyorlar.”

Gazete Kıbrıslırum “kayıp” yakınlarının, kalıntıları üzerinde kimlik tespiti yapılan yakınlarının ölüm belgelerinde, ölüm nedenlerinin de kaydedilmesini istediklerine işaret ederek, Kıbrıslırum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis’in, “kayıplar” için düzenlenen bir törende yaptığı konuşmada kimliği tespit edilen “kayıplar”ın ölüm belgelerinde ölüm nedenlerinin de kaydedileceğine söz verdiğini kaydetti.

Habere göre Kıbrıslıtürk veya Kıbrıslırum, bütün “kayıplar”ın ölüm belgelerine sadece ölüm nedeninin değil, hangi şartlar altında öldüğünün de kaydedilmesi gerektiğini söyleyen Dimitriadis, bunun yapılmasının birilerini yargı önüne çıkartıp çıkartmayacağının sorulmasına karşılık, olaylara doğrudan karışanlara filli dokunulmazlık veren 1990 tarihli gayrı resmi anlaşmaya atıfta bulundu.

Aynı gazete “Başkan Anastasiadis’ten Ankara’ya Teşvik” başlıklı haberinde Kıbrıslırum Yönetimi Başkanı Anastasiadis’in Kıbrıslırum yönetiminin, “kayıplar”ın akıbetinin tam ve etkin belirlenmesi için elinden geleni yapmaya devam edeceği vaadinde bulunduğunu yazdı.

Gazeteye göre Kıbrıslırum Başkanlık Köşkü’nde “kayıplar” için düzenlenen etkinlikte konuşan Anastasiadis “Hedef, bunca yıldır yakınlarının akıbetini öğrenmeye çalışan Kıbrıslırumlar’a ve Kıbrıslıtürkler’e acı ve ümitsizlik veren bu insani soruna artık son vermektir. Öteki taraftan, siyasi veya diğer maksatlarına kullanmaya çalışmadan gerekli iyi niyet ve samimiyetle işbirliği yapmasını bekliyorum” dedi.

(TAK Ajansı Rumca Haber Bülteni’nden – 22.7.2014)

Bu yazı toplam 1323 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar