1. YAZARLAR

  2. Sevgül Uludağ

  3. “1963’te “kayıp” edilen Kıbrıslırumlar için ışık…”
Sevgül Uludağ

Sevgül Uludağ

0090 542853 8436/00357 99 966518

“Kıbrıs’ta bir daha böyle acılar yaşanmasın…”

A+A-

 

Lefkoşa, 25 Mart 2016 (T.A.K): Selçuklu köyünde şehit edildiğinde yaşı 100’ün üzerinde olan ve kayıtlara “en yaşlı kayıp” şeklinde geçen Nazire Sadık Çelebi, dün askeri törenle Lefkoşa Şehitliği’ne defnedildi.
Törene Çelebi’nin ailesi başta olmak üzere GKK Komutan Yardımcısı Tuğgeneral Erdinç Korkuter, Lefkoşa Polis Müdürü Ömer Tazeoğlu ve Ulusal Birlik Partisi (UBP) Lefkoşa Milletvekili Ersin Tatar da katıldı.
Törende, Nazire Sadık Çelebi’nin torun çocuğu Nazım Cemil Kızılbora bir konuşma yaptı. Konuşmanın ardından şehitlikteki saygı duruşunun ve saygı atışının ardından Çelebi’nin kalıntıları defnedildi.
Tabutunun üzerindeki KKTC bayrağı ise torun çocuğu Kızılbora’ya takdim edildi. Askeri tören din görevlisinin dua okumasıyla sone erdi.

KIZILBORA: “BÜYÜK NENEMİZ TAM 48 SENE EVİNİN YIKINTILARI ALTINDA KALDI”

Nazire Sadık Çelebi’nin torun çocuğu Nazım Cemil Kızılbora, konuşmasında şöyle dedi:
“Çok değerli aile büyüğümüz, sevgili nenemiz Nazire Sadık Çelebi’nin cenaze törenine katıldığınız için hepinize teşekkür ederim.
Nazire Sadık Çelebi, 6 Ağustos 1964’te Grivas’ın bombardımanı altında kalan evinde, yatağında, tahmini 110 yaşında şehit olmuştu.
1964’ten 2012 senesine kadar tam 48 sene boyunca evinin yıkıntıları altında yatan nenemiz, Kayıplar Komitesi’nden Sayın Kallis’in, gazeteci arkadaşımız Sevgül Uludağ’ın ve Kayıplar Komitesi’nin tüm diğer yetkililerinin yardımları sonucunda bulunduğu yerden çıkarılarak ebedi uykusunu uyumak üzere buraya getirilebilmiştir.
Kayıplar Komitesi’nden başta Sayın Kallis ve Sayın Plümer Küçük, gazeteci Sevgül Uludağ ve bu konuda yardım eden herkese teşekkür ederiz.
Kıbrıs’ta bir daha böyle acılar yaşanmasın, kimsenin nenesi kül olmasın, yıkıntılar altında yatmasın…”

HAYATTA OLAN TEK TORUNU 88 YAŞINDA

Edinilen bilgiye göre, Sadık Çelebi ile evli olan Nazire Sadık Çelebi’nin bir oğlu, 2 de torunu vardı ancak oğlu da torunlarından biri de bugün hayatta değil.
Nazire Sadık Çelebi’nin hayatta olan tek torunu ise şu an 88 yaşında.

HASTA YATAĞINDA ŞEHİT OLDU

Nazire Sadık Çelebi, olaylar sırasında, Selçuklu’ya bağlı Ayyorgudi köyü boşaltılırken yatalak olduğu için köyden ayrılamamış, Rumlar tarafından bombalanan köyde, yatağındayken şehit düşmüştü.
Çelebi’nin kalıntılarına 2012’de Selçuklu’da yanan, harabeye dönen evinde ulaşılmıştı.
 

(TAK Haber Ajansı’ndan – 25.3.2016)

Bu yazı toplam 1620 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar