1. YAZARLAR

  2. Sevgül Uludağ

  3. “Kıbrıslırum kayıp şahıs olduğunu iddia eden Türkiyeli şahıs yetkililerle temasa geçti…”
Sevgül Uludağ

Sevgül Uludağ

0090 542853 8436/00357 99 966518

“Kıbrıslırum kayıp şahıs olduğunu iddia eden Türkiyeli şahıs yetkililerle temasa geçti…”

A+A-

SİGMA televizyonu muhabiri Thanasis Athanasiu, dün SİGMA televizyonunda ve televizyon kanalının web sayfasında yayımladığı haberde, “Kıbrıslırum bir kayıp şahıs olduğunu iddia eden Türkiyeli bir şahsın, Kıbrıslırum yetkilileriyle temasa geçtiğini” duyurdu.
Thanasis Athanasiu, SİGMA LIVE web sayfasında yayımlanan haberinde özetle şunları yazdı:
“Türk işgali esnasında kayıp edilen Kıbrıslırumlar konusunda Sigma Live’ın yaptığı bir araştırmada ortaya çıkan yeni veriler sarsıntı yaratıyor…
Farklı kaynaklara göre Türkiye’de yaşayan bir Türk şahıs, 1974 Türk işgali esnasında Türkiye’ye götürülmüş olan bir Kıbrıslırum olduğuna dair kanıtı olduğunu iddia ediyor.
Kaynaklara göre bu şahıs Kıbrıs Dışişleri Bakanlığı’yla Yunanistan aracılığıyla temasa geçti. Kaynaklara göre Kıbrıs Cumhuriyeti bu şahısla sürekli iletişim içerisinde oldu. Gerçekte Kıbrıs Cumhuriyeti ile bu şahıs arasında mektuplaşma da oldu.
Bu şahıs, 1974’te Türk ordusu tarafından alınan bir Kıbrıslırum olduğu yönündeki iddialarını açıklığa kavuşturmak üzere DNA testi yaptırmaya gönüllü olduğunu ifade etti.
Kıbrıs’ın ilgili makamları bu Türkiyeli şahsın durumunu inceliyor ve gerekli DNA testinin yapılabilmesi için yöntem arıyor.
Kıbrıs Cumhuriyeti’nin üç seçeneği vardır:

***  Bu şahıs Yunanistan’a gidip test için DNA verebilir.

***  Bu adam Kıbrıs’a, işgal altındaki bölgeye gelerek DNA örneği verebilir.

***  Yunanistan’dan bir uzman Türkiye’ye giderek bu test için DNA örneği alabilir.
Kıbrıslı yetkililer, hiçbir koşulda Türkiye üzerinden Yunanistan’a veya Kıbrıs’a ulaştırılacak bir DNA örneğini kabul etmeyeceklerdir çünkü bu süreçte adadan herhangi birisinin bulunmasını istemiyorlar.
Kaynaklara göre Kıbrıs Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı bir gün içerisinde bu konunun çözümlenmesi için talimat vermiş olduğu halde, “bürokrasi nedeniyle bu iş birkaç aylık gecikmeye uğramıştır…”
Kıbrıs Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı bu konuda temkinli çünkü geçmişte benzer durumlar ortaya çıkmış ancak bunların doğru olmadığı anlaşılmıştı.
Sigma Live’a konuşan bir kaynak “Geçmiş yıllarda çok şey duyduk ancak hiçbir zaman hiçbir şey doğrulanmadı. Bu adamın kim olduğunu bilen yoktur ancak kendisi bir Kıbrıslırum kayıp şahıs olduğu yönünde kanıtı olduğunu iddia etmektedir. İddia ettiği şahıs olma ihtimali çok minimal bile olsa gerek bu durumu, gerekse bu tür başka herhangi bir durumu araştırmak bizim görevimizdir” dedi.
Kaynaklara göre bu şahsın Eylül veya Ekim ayında Yunanistan’a giderek test için DNA örneği vermesi bekleniyor.
Bu adamın iddiaları, uygun testler yapılmadan önce gerçek olarak kabul edilmediği vurgulanıyor…

KIBRIS CUMHURİYETİ DIŞİŞLERİ’NDEN “YORUM YOK”…
Bu haber yayımlandıktan birkaç saat sonra Kıbrıs Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı “Konunun hassasiyetine binaen bu rapor hakkında yorum yapmak istemediğini” duyurdu.
Dışişleri Bakanlığı açıklamasında “Böylesi haberler çoğu zaman kayıp yakınlarını haksız ve gereksiz yere rahatsız etmektedir çünkü benzer iddiaların temeli olmadığı ortaya çıkmıştır” dendi.
Kıbrıs Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı insancıl bir konu olan kayıplar konusunda – bu haber dahil – tüm iddialar ve bilgilerin Kıbrıs Cumhuriyeti’nin ilgili makamlarınca ciddiyetle ve sorumlulukla ele alındığına ve kayıp yakınlarının devam etmekte olan trajedisine son vermek gerektiğini her zaman akılda tuttuklarına dikkat çekildi. Bakanlık açıklamasında eğer bu konuda herhangi bir gelişme olursa açıklama yapacaklarını duyurdu.

Pazartesi devam edecek...

Bu yazı toplam 1948 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar