1. YAZARLAR

  2. Asım Akansoy

  3. Bu daha başlangıç
Necmi Belge

Necmi Belge

“Kıbrıs Türk futbol tarihinde bir devir kapanıyor”

A+A-

Kıbrıs futbolunda öyle bir adam çıktı ki yaptığı müthiş atak ile, Kıbrıs futbolu diyorum çünkü sadece Kıbrıs Türk futbolu değil, tüm Kıbrıs futbolunda adeta devrim yaptı. 60 yıldır, Kıbrıs sorunu dahil kimsenin cesaret edemediği “Kıbrıs’ta Futbol Birleştirme” misyonunda adeta ezber bozarken, hiç kimsenin hayal bile edemeyeceğini yaptı; Kıbrıs’ta Futbolu Birleştirdi.

Bu genç adam, Mesarya’nın  kurak bir köyünden (Nergisli) başkente gelen bir girişimci, aslında bir iş adamı, müteahhit. Önce, K.Kaymaklı’da yöneticilik, sonra başkanlık ve en sonunda dibe vurmuş bir Futbol Federasyonu’nda başkanlık misyonuna soyundu.               
Hepiniz, bu genç adamı tanıdınız değil mi? Doğru bildiğinden şaşmayan, düşüncelerinden ödün vermeyen, herkesin yüzüne karşı konuşan, arkasından konuşmayan  ama biraz da tatlı, küfürlü bir üslupla karşısındakine konuşan bu genç adam Futbol Federasyonu başkanı Hasan Sertoğlu’dur.

İşte bu Sertoğlu ekibiyle birlikte Aralık 2012’de “Kıbrıs’ta futbolu Birleştirme” misyonunda çıktığı yolda önce, 1934’de Kıbrıslı Rumlarla beraber kurduğumuz ancak 1955 yılında gerek Rumların bizi uzaklaştırmaları, gerekse bizim bunu fırsat bilerek çıktığımız Kıbrıs Futbol Federasyonu’na (KOP) müthiş bir geri dönüş yaptı.

Kıbrıs Futbol Federasyonu ile Kıbrıs Türk Futbol Federasyonu arasındaki görüşmelerin ardından, konunun FIFA’ya taşınması ile uluslararası bir boyut alan temaslar 5 Kasım 2013 tarihinde Zürih’te imzalanan “Geçici Anlaşma Belgesi” ile taçlandı.
Aslında, bu geçici belgedeki maddelerin hayata geçirilebileceğini özellikle statükocu çevreler tarafından bir türlü kabul edilemiyordu.

Üstüne üstlük bir de Kıbrıs Futbol Federasyonu’na bağlı ve Kıbrıslı Türkler ile bir bardak suyu bile paylaşmak istemeyen zihniyete sahip  APOEL, APOLLON ve ANORTHOSİS gibi, KOP’un başını çeken kulüplerin KOP Başkanı Koutsokoumnis’e yaptığı baskılar da göz önüne alındığında, bu geçici belge hayalden öteye gidemeyeceği düşünülüyordu.

5 Kasım 2013 tarihinden sonra, aylar hatta iki yıla yakın zaman geçti. Bu dönemde, Sertoğlu’na baskılar, tehditler arttı. Bu baskıların, statükonun bekçileri olan derin devlet,  onların yanındaki siyasi partiler, örgütler ve medya tarafından yapıldığını anımsatmama gerek yok.

İnadına, tüm bu baskı ve tehditlere biraz da karakteri gereği direnen Sertoğlu, Futbol Federasyonu’nun omurgasını teşvik eden kulüplerin oluşturduğu genel kurulda yüzde doksan dokuz destek ile görüşmeleri ileri götürme kararı aldı.
Bu dönemde, Kıbrıslı Rumların tereddütleri devam ederken, Kuzey Kıbrıs’ta baş gösteren BAL (Bölgesel Amatör Lig) ve Türkiye Futbol Federasyonu başkanı Yıldırım Demirören’in Kıbrıs Türk Futbol Federasyonu’nu tanımama olayı ile davranışları, Sertoğlu tarafından “Kıbrıs’ta Futbolu Birleştirme” misyonunun hızlandırılmasına neden oldu.

Hele hele, bu girişimi engellemeye çalışan Spor vs. Bakanı Serdar Denktaş’ın, Kıbrıslı Türkleri küçük düşüren davranışları ve tutumu hatta tehditleri devreye girince, bir o kadar daha hırslanan Sertoğlu’nun geçtiğimiz Pazartesi düzenlediği basın toplantısı adeta tsunami yarattı.

Sertoğlu, söz konusu toplantıda açıkladığı “Kıbrıs’ta Futbolu Birleştirme” misyonundaki yazıda KTFF tüzüğünün FIFA standartlarına ulaşması için çalışmalara başladıklarını belirtti.
5 Kasım 2013 tarihinde Zürih’te imzalanan geçici anlaşmada sürecin tamamının uygulamaya konması için “Steering Comittee” (İzleme Komitesi) kurulmasına yönelik, idari ve hukuki adımların atılacağını dile getirildiği mektubun Türkçesi, “Kıbrıs’ta Futbolun Birleşmesi” konusunda engel kalmadığıydı.

Bu arada, Kıbrıslı Türkleri KOP şemsiyesi altına sokacaklar yaygarasını çıkaran statükoculara karşı en çarpcı yorum,  CTP-BG Lefkoşa Milletvekili Tufan Erhürman’ın “Ortak olunan bir kurumun nasıl altına girilir?” yorumu ile Sertoğlu’nun “bu girişim KOP’taki haklarımızı geri alma girişimidir” yorumu idi.      

-------------------------------
 
Tarih Serdar Denktaş’ı “Kıbrıs’ta Barışı Engelleyen Adam” olarak yazacak
Evet, Kıbrıs’ta futbol son sürat birleşmeye doğru giderken, bu hareketi engellemeye çalışanların ilk sıralarında yer alan Başbakan Yardımcısı, Turizm,  Ekonomi, Kültür ve Spor Bakanı Serdar Denktaş umutsuzca bu çabasına devam ediyor.

Ne var ki, Futbol Federasyonu başkanı Hasan Sertoğlu’nun Kıbrıs Türk halkının kahir ekseriyeti tarafından desteklenen “Kıbrıs’ta Futbolu Birleştirme” misyonu doludizgin mutlu sona doğru gidiyor.

Merhum babası mütevefa Rauf Raif Denktaş’tan aldığı “Kıbrıs’ta çözümsüzlük en iyi çözümdür” ve “Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti sonsuza dek yaşayacak” gibi hayali bir misyon yürüten Spor vs. Bakanı Serdar Denktaş son çabasını göstermektedir.

Şöyle ki, yanına aldığı Cumhurbaşkanı Dr.Derviş Eroğlu, kendi partisi Demokrat Parti gibi statükonun koruyucusu Ulusal Birlik Partisi, bir-iki medya organı ve azınlıktaki bazı sivil toplum örgütleri ile hareket eden Serdar Denktaş, kulüplere santaj yaparken, Kıbrıs Türk Futbol Federasyonu’nu dışlayan, görmemezlikten gelen, Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı Yıldırım Demirören ile “Kıbrıs’ta Barışı Engelemeye” çalışıyor. 

“Korkunun ecele faydası yok” özdeyişinden hareketle, bir kartopu gibi büyüyen “Kıbrıs’ta Futbolu Birleştirme Misyonu” çözüm için rayına otururken, bu hareketin mimarı Futbol Federasyonu başkanı Hasan Sertoğlu tarihe “Kıbrıs’ta Futbolu Birleştiren adam” olarak onurlu bir şekilde geçecek.
Başbakan Yardımcısı, Spor vs. Bakanı Serdar Denktaş ise tarih “Kıbrıs’ ta Barışı Engelleyen ADAM” olarak yazacak.

------------------------------

Nostalji: Tıpkı Eski Günlerdeki gibi
Futbol Federasyonu başkanı Hasan Sertoğlu’nun, “Kıbrıs’ta futbolu birleştirme misyonu” sona doğru yaklaşırken, birden tam 61 yıl önceye iki halkın Kıbrıs Futbol Federasyonu (KOP) çatısı altında “Kıbrıs Karması” olarak çıktıkları karşılaşmaları anımsadım.

İşte, bu karşılaşmalardan en önemlilerinden ikisi, 07 ile 10 Mart 1954 tarihlerinde biri Lefkoşa’da diğeri Tel Aviv’de olmak üzere oynanan iki maçtı.
7 Mart 1954 tarihinde, Lefkoşa Gasibbi Stadı’nda oynanan ve 3-1 İsrail’in kazandığı karşılaşmada AEL’den Kamuran, Sevim Ebeoğlu, Çetinkaya’dan Oğuz Karayel, Mustafa Defteralı ile Erol Kazım (Andaç) yer alıyordu. 

Bu maçın, 10 Mart 1954 tarihinde  İsrail’de oynanan ve İsrail Milli takımının 3-2 kazandığı karşılaşmada Kıbrıslı Türk futbolcular Kamuran, Erdoğan Aşardağ ile Mustafa Defteralı yer alırken, Kıbrıs Karması’nın ikinci golünü Mustafa Defteralı atıyordu.

Bu yazı toplam 857 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar