1. YAZARLAR

  2. Necmi Belge

  3. Kıbrıs Futbol Federasyonu’na doğru
Necmi Belge

Necmi Belge

Kıbrıs Futbol Federasyonu’na doğru

A+A-

Geçtiğimiz Salı günü Futbol Federasyonu’nun gerçekeştirilen olağan üstü genel kurulu, Kıbrıs Türk sporunda adeta  deprem yarattı.
Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin 31 yıllık ilanın ardından spor dahil her alanda devam eden ambargoların bunalttığı Kıbrıslı Türkler özellikle sporda çıkış yolu aramaya başladı.

Çadır Tiyatrosu gibi organizasyonlar
Geçmişte de None FIFA Board, FIFI, VIVA  gibi sahte dünya kupası ve çadır tiyatrosu gibi organizasyonlara kendilerini avutan Kıbrıslı Türklerin imdadına 2012 yılında FIFA gözetiminde Kıbrıs Türk Futbol Federasyonu ile Kıbrıs Futbol Federasyonu (KOP) ile Kıbrıs’ta futbolu birleştirme çalışmaları başladı.

60 yıllık ayrılık sona erecek
Bu çalışmalar sonunda, 5 Kasım 2013 yılında her iki federasyon arasında imzalanan bir ön anlaşma ile 60 yılıdır devam eden futboldaki ayrılık birleşme noktasına geldi.
Ne var ki, bu ön anlaşmada Kıbrıs’ta futbolu birleştirme için ev ödevlerini yapması gereken Kıbrıs Türk Futbol Federasyonu ile Kıbrıs Futbol Federasyonu (KOP) her iki toplumun ekstrem ve Kıbrıs’ta barış istemeyen kesimlerin baskısı ile bu birleşmeyi erteledi, erteledi.

KOP ile birlikte FIFA Şemsiyesi
Bu ertelemeden rahatsız olan FIFA başkanı Sepp Blatter, KOP çatısı altına girmeyi taahhüt eden Kıbrıs Türk Futbol Federasyonu’nu KOP’a katılmak için gerekli imzayı atmasını istedi.
Bu çağrıya, sessiz  kalan Kıbrıs Türk Futbol Federasyonu’nun imdadına,  APOEL, Anortosis, Apollon gibi, sağcı ve faşist Rum kulüplerinin “Kıbrıslı Türkler ile aynı sahada top oynamayız” diyen kulüpler yetişti.
Bu kulüplerin KOP’a çektiği rest sonucu, buz dolabına sokulan  futbolda birleşme, geçtiğimiz Salı günü Kıbrıs Türk Futbol Federasyonu genel kurulunun, Türkiye Futbol Federasyonu’na bağlı BAL Ligine (Bölgesel Amatör Lig)  transfer edilen Kıbrıslı Türk futbolcular konusunda önlem  alamaması nedeniyle aldığı tarihi karar, ortalığı darmadağın etti.
Bu karara göre, 45 gün içinde Türkiye Futbol Federasyonu BAL ligine giden futbolcular konusunda karar almazsa, Kıbrıs Türk Futbol Federasyonu’nu muhatap kabul etmezse, bir süredir buzluğa konulan Kıbrıs Futbol Federasyonu’na katılmayı kabul edeceğini oy çokluğu ile onayladı.

Onurlu siyaset Bakan Denktaş
Spor hatta, siyaset kamu oyunda büyük yankı yaratan bu kararın ardından, kerhen Spor bakanlığını elinde tutan ve bugüne kadar spora bir kuruşluk katkı koymayan Spor Bakanı Denktaş, öylesine büyük bir telaşa düştü ki, yaptığı açıklamada “Kararın maksadı başka” dedi.
Kulüplerin, bu kararı gözden geçireceğine inandığını söyleyen Denktaş, ne yapacağını da bir türlü söyleyemedi.

Türkiye makamları bizi ciddiye almıyor
Zaten, onca bakanlığı uhdesinde bulundurmaktan bunalan Bakan Denktaş, daha düne kadar ekonomi kurmayı ilan ettiği ve bir türlü spora yanaştırmadığı, Genel Kooridnatör olduğunu hatırladığı Orçun Kamalı’yı bu iş için geçtiğimiz günlerde Türkiye Futbol Federasyonu Asbaşkanı Mehmet Baykan ile görüşmeye yolladığını açıkladı.
Yahu Bakan Denktaş, bizimle dalga mı geçiyorsun? Sen dahil, Kıbrıs Türk Futbol Federasyonu’nu muhtap kabul etmeyen, Futbol Federasyonu başkanı Sertoğlu ile kerhen olsa da bir defa görüşen ancak, resim bile çektirmeyen Türkiye Futbol Federasyonu başkanı Yıldırım Demrören’mi, yoksa bizimle dostlar alış verişte görsün örneği Kamalı ile görüşen, müstafi Spor Gençlik Müdürü Mehmet Baykam mı  bu sorunu çözecek?
Bu konuda, müthiş bir gazetecilik örneği gösteren gazeteniz YENİDÜZEN’in haberlerine göre, aynı zamanda Türkiye Gençlik  Spor Genel Müdürü Mehmet Baykan’ın Kamalı ile görüştüğü ve soruna bir çözüm bulmaya çalıştığını aktarması Spor Bakanı Denktaş ve kurmaylarının düştüğü gülünç durumu açıklıyordu.

YENİDÜZEN’in ve Kanal SİM’in büyüklüğü
Ayrıca, Kanal Sim’de yayınlanan ve YENİDÜZEN Genel Yayın yönetmeni ve Genel Müdürü Cenk Mutluyakalı’nın programına katılan Türkiye Futbol Federasyonu eski genel sekreteri Adnan Sezgin,  Birleşmiş Milletler ve buna koşut olarak FIFA tarafından tanınmayan KKTC ile Kıbrıs Türk Futbol Federasyonu’nun hiçbir sorunu çözemyeceğini söylemesi yüzümüze atılan bir şamar oldu adeta.
Şöyle ki, FIFA’ya bağlı bir federasyon olan Türkiye Futbol Federasyonu’nun, FIFA kuralları dışına çıkamayacağını anımsatmasının ardından, Kıbrıs Türk Futbol Federasyonu’nun, Türkiye Futbol Federasyonu ile temas kurmamasını eleştirirken,  Demirören’in Sertoğlu’nu kabul etmediğini bilmemesi olayın traji- komik  yanıydı.

İstifada bir erdemdir Spor Bakanı Denktaş
Bu noktadan sonra, Spor Bakanlığı gömleği üzerinde sırıtan Serdar Denktaş’ın istifasını istemek en doğru karardır diye düşünüyorum. Spor Bakanlığını uhdesine aldığı günden beri, spor konusunda ilaç niyetine bir icraat yapmayan, sadece Sertoğlu’nun Kıbrıs’ta futbolu birleştime misyonuna karşı çıkışları ile kendisini hatırlatan Bakan Denktaş’a bir tavsiyem var. Git artık; istifa da bir erdemdir.

45 günü bekleme Sertoğlu
İşte, tüm bu gelişmelerin ardından, bu maskaralıktan usanan Futbol Federasyonu başkanı Sertoğlu’nun , kendisine güç veren genel kurul onayı ile 45 gün içinde Türkiye Futbol Federasyonu sorunu çözmezse, KOP’a müracaat edeceğini açıklamasını sonuna kadar destekliyorum.
Hatta, Sertoğlu’nun haklı çekincelerine rağmen, bu konunda geç kaldığına inanıyorum. Hatta, bu 45 günlük süre çok bile. Yarın sabah git müracaatını yap Sertoğlu ve Kıbrıs’ın gördüğü en yürekli Federasyon başkanı olarak  tarihe geç.
                                                                                                                                                                              
-----

Skandal Protokol ile Anadolu’ya bağlandık

Geçtiğimiz günlerde, sessiz sedasız hayata geçirilen bir protokol ile 20 Temmuz 1974 Barış harekatı döneminde popüler olan “Girne’den yol bağladık Anadolu’ya” şarkısındaki gibi, sporda da Anadolu’ya bağlandık.
Böylece, Kıbrıslı Türkler olarak bir bir kaybettiğimiz kurumlar ile o bizim statükocuların balandıra, ballandıra  anlattıkları ve sahip çıkmaya çalıştıkları “EGEMENLİK” de yerle bir oldu.
Bu bağlamda, KKTC ve Türkiye arasında, 12 Mart 2014 tarihinde imzalanan “Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ile Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Hükümeti Arasında Gençlik ve Spor Bakanlığı Yurtdışı Koordinasyon Ofisinin Kurulması ve Faaliyetlerine İlişkin Anlaşma” 3 Şubat 2015 Salı tarihli TC Resmi Gazete’de yayınlandı.
5 yıllığına yürürlükte olması karara bağlanan protokol, ülkemizde henüz meclis onayı olmadan Bakanlar Kurulu’ndan da onay alarak, adım adım yürürlüğe sokuldu.
Protokol çerçevesinde, KKTC’de kurulacak olan “Gençlik Koordinasyon Ofisi”nin Türkiye’den gelecek çalışanlarına, diplomatik misyona eş kolaylıklar ve ayrıcalıklar sağlanırken, protokol ile Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın ve Gençlik Dairesi’nin faaliyetlerinin tamamen ortadan kalkacak noktaya geliyor.
Protokol ile Gençlik ve Spor alanında TC Lefkoşa Yardım Heyeti’nin yürüttüğü faaliyetlere benzer, ekonomik ve yardım faaliyetlerinin yürütülmesini de tek merkezden sağlayacak.

Denetim TC Spor Bakanlığıda
TC Gençlik ve Spor Bakanlığı’yla Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Ekonomi Turizm Kültür ve Spor Bakanlığı tarafından imzalanan anlaşmayla, Gençlik ve Spor işleri Türkiye tarafından Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde kurulacak bir ofisin kontrol ve denetimine verilecek.

Yetkiler  Devredilecek
Protokol çerçevesinde, KKTC’de kurulacak olan “Gençlik Koordinasyon Ofisi”nin Türkiye’den gelecek çalışanlarına, diplomatik misyona eş kolaylıklar ve ayrıcalıklar sağlanırken, protokol ile Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın ve Gençlik Dairesi’nin faaliyetlerinin tamamen ortadan kalkacak. la Protokol ile gençlik ve spor alanında TC Lefkoşa Yardım Heyeti’nin yürüttüğü faaliyetlere benzer, ekonomik ve yardım faaliyetlerinin yürütülmesini de tek merkezden sağlayacak.
Evet beyler, buyurun cenaze namazına. Bu durumda Kuzey Kıbrıs’ta Spor Bakanlığına ne gerek var. Kaldırın bitsin.

Bu yazı toplam 883 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar