1. YAZARLAR

  2. Sevgül Uludağ

  3. Voni ve Komikebir’de yeni kazılar…
Sevgül Uludağ

Sevgül Uludağ

0090 542853 8436/00357 99 966518

Kermiya’da üç “kayıp” şahıstan geride kalanlara ulaşıldı…

A+A-

KAZILARDA SON DURUM… KAZILARDA SON DURUM…

Kayıplar Komitesi’nin iki toplumlu kazı ekipleriyle yürütmekte olduğu kazılara adamızın kuzeyinde ve güneyinde kesintisiz biçimde devam edilirken, Kermiya’da (Ayios Dometios) başlatılan kazılarda üç “kayıp” şahıstan geride kalanlara ulaşıldı.

Kayıplar Komitesi Kıbrıslıtürk üye ofisinden aldığımız bilgilere göre, Kermiya’daki kazı genişletilerek devam ettiriliyor.
Bu bölgede yapılan kazılarda,  1974 savaşında öldürülen bazı Kıbrıslırumlar’dan geride kalanlara ulaşılmış olduğu tahmin ediliyor…
Haspolat’ta (Mia Milya) askeri bölgedeki kazı sürdürülürken, geçtiğimiz günlerde Lefkoşa’da Ortaköy’de bir inşaatta, çeşitli söylentiler üzerine de Kayıplar Komitesi kazı ekibi bir kazı gerçekleştirdi. İnşaat temelinde yapılan kazılarda insan kemiklerine rastlanmadı, bazı hayvan kemikleri bulundu. Bu bölgeye bir gömü yapılmış olduğu ve inşaat temelinde geçmişte bazı askeri botlar bulunduğu ve bazı kemikler görülmüş olduğu söylentisi üzerine bu alanda kazı gerçekleştiren Kayıplar Komitesi kazı ekibi, herhangi bir insan kemiğine rastlamadı.
Lefkoşa’da Tekke Bahçesi’nde başlatılan kazı da devam ettiriliyor ve burada güvenlik önlemleri de dikkat çekiyor. Bölgede polis görev yaparken, Tekke Bahçesi’nin çevresi de yeşil branda bezleriyle kapatıldı ve kazı ekibinin işini herhangi bir müdahale olmaksızın yapması sağlandı.
Girne’de bir evin bahçesinde yürütülen kazıda henüz herhangi bir bulguya rastlanmazken, Vadili’deki kuyu kazısı da devam ediyor.
Ayyorgi’deki (Karaoğlanoğlu) askeri bölgedeki kazılar tamamlandı ve bölgede herhangi bir bulguya rastlanmadı.
Karpaz bölgesinde ise Sazlıköy’de (Livadya) bir kuyu arayışı devam ediyor. Bu kuyuya bir “kayıp” Kıbrıslırum’un gömüldüğü yönünde çeşitli ifadeler bulunuyor ancak henüz bu kuyunun yeri saptanamadı ve tarladaki kazılar devam ettiriliyor.
Kıbrıs’ın güneyinde ise Paralimni’de ve Pomo’da bazı “kayıp” Kıbrıslıtürkler’den geride kalanların aranmakta olduğu kazılar devam ediyor.
Kayıplar Komitesi kazı ekiplerinde bulunan tüm arkeologlarımıza, şirocularımıza ve diğer çalışanlara “Çok kolay gelsin” diyoruz.

Kayıplar Komitesi, yeni binasında…

Kayıplar Komitesi Kıbrıslıtürk Üye Ofisi, yeni binasında faaliyete başladı. Tanzimat Sokak’ta, Cumhurbaşkanlığı’na çok yakın bir noktada kiralanmış olan yeni binada arkeologlar ve üye ofisinin diğer yetkilileri ve görevlileri, faaliyetlerini sürdürüyor.
Kayıplar Komitesi bundan önce HÜRBANK binası olarak bilinen binada faaliyet göstermekteydi…
Kayıplar Komitesi yetkilileri ve tüm çalışanlarına yeni binalarında “Çok kolay gelsin” diyoruz…

Bu yazı toplam 1306 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar