1. YAZARLAR

  2. Sevgül Uludağ

  3. Kermiya’da bulunan “kayıp” sayısı sekize yükseldi
Sevgül Uludağ

Sevgül Uludağ

0090 542853 8436/00357 99 966518

Kermiya’da bulunan “kayıp” sayısı sekize yükseldi

A+A-

***  KAZILARDA SON DURUM… KAZILARDA SON DURUM…

Bir okurumuzun göstermiş olduğu Kermiya’daki bir olası gömü yerinde, sekizinci “kayıp” şahısın kalıntılarına da ulaşıldı. Kayıplar Komitesi kazı ekipleri tarafından yürütülmekte olan okurumuzun gösterdiği alanda daha önce yedi “kayıp” şahıstan geride kalanlara ulaşılmış ancak kış mevsimiyle birlikte yağmurlar başlayınca bu alandaki kazılara ara verilmiş ve geçtiğimiz haftalarda kazılara kalındığı yerden devam edilmeye başlanmıştı.

Okurumuz henüz çocukken bu alanda kemikler görmüş, fotoğraflar çekmiş ve bazı insan kemiklerini de alıp “hatıra” olarak saklamış, kazı süreci başlayınca, bu kalıntıları Kayıplar Komitesi’ne verilmek üzere bize vermiş ve biz de bu kemikleri Kayıplar Komitesi’ne teslim etmiştik. Yapılan analizlerde, bu kalıntıların üç ayrı “kayıp” şahsa ait olduğu belirlenmişti. Daha sonra okurumuz hem bize, hem de Kayıplar Komitesi yetkililerine bu olası gömü yerini göstermiş ve başlatılan kazılarda şimdi sekiz “kayıp” şahsa ait kalıntılar bulundu.

Kayıplar Komitesi kazı ekiplerinin Şirinevler’de (Ayermola) yürüttüğü bir diğer kazıda da bir “kayıp” şahsa ait kalıntılara ulaşıldı.

Vadili’de bir okurumuzun gösterdiği ve bir “kayıp” şahsa ait kalıntıların bulunduğu kazı tamamlanırken, kuyuyu kapatma çalışmaları devam ediyor. Sazlıköy’de (Livadya) bir diğer kazı sürerken, Zeytinlik’te de (Templos) kazı ekipleri çalışmalarını sürdürüyor.

Öte yandan bir “kayıp” şahsın kafatasının bulunduğu söylenen, bir Kıbrıslırum okurumuzun göstermiş olduğu Afanya’daki kuyuda yürütülen kazılarda, kuyu boş çıktı. Karpaz’da Galatya ile Eftagomi (Yedikonuk) yolunda bir “borica”nın yakınında bir okurumuzun “iki kayıp şahsın gömülmüş olduğunu” söylediği alanda yürütülen kazılarda da herhangi bir ize rastlanmadı. Gene Kıbrıslırum okurlarımızın sözünü ettiği Komikebir (Büyükkonuk) dışındaki bir kuyuda yürütülen kazılarda da herhangi bir ize rastlanmadı.

Kayıplar Komitesi’nin bir diğer kazı ekibi ise Aslanköy’de (Angastina) bir okurumuzun göstermiş olduğu alanda yeni bir kazı başlattı.

Kıbrıs’ın güneyinde ise kazı ekipleri Latça’da ve Koççinodrimitya’da 1963 “kaybı” bazı Kıbrıslıtürkler’den geride kalanları aradıkları kazıları devam ettiriyorlar. Koççinodrimitya’da bir Kıbrıslırum okurumuzun yıllar önce göstermiş olduğu alandaki sıra kuyulardan ikisinde toplam yedi “kayıp” Kıbrıslıtürk’ten geride kalanlara ulaşılmış bulunuyor ve sıra kuyulardaki kazılar sürdürülüyor.

Kazı ekiplerindeki tüm arkeologlarımıza, şirocularımıza ve diğer çalışanlara “kolay gelsin” diyoruz. Pazartesi devam edecek...

Bu yazı toplam 1735 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar