1. YAZARLAR

  2. Sevgül Uludağ

  3. Sahibine kavuşan asırlık dolabın öyküsü… - 1 -
Sevgül Uludağ

Sevgül Uludağ

0090 542853 8436/00357 99 966518

Kermiya’da bir “kayıp”tan geride kalanlara ulaşıldı…

A+A-

KAZILARDA SON DURUM… KAZILARDA SON DURUM…

Kayıplar Komitesi Kıbrıslıtürk Üye Ofisi’nden edindiğimiz bilgilere göre, hafta içinde Kermiya’da askeri bölgede başlatılan kazıda, bir “kayıp” şahıstan geride kalanlara ulaşıldı. Bu “kayıp” şahsın, 1974’te savaşta öldürülmüş bir Kıbrıslırum askeri olduğu sanılıyor. Bu alana başka “kayıplar”ın gömülüp gömülmediği ise önümüzdeki günlerde anlaşılacak.

Haspolat’ta (Mia Milya) askeri bölgede yürütülmekte olan kazıların birkaç gün içerisinde tamamlanacağı bilgisi verilirken, Karaoğlanoğlu’ndaki (Ayyorgi) askeri bölge içerisindeki kazının da aynı şekilde birkaç güne kadar tamamlanacağı öğrenildi.
Dikmen’de (Digomo) bir evin arka bahçesinde bir toplu mezarın aranmakta olduğu kazı da devam ederken, burada herhangi bir ize rastlanmadı.
Kayıplar Komitesi’nin iki toplumlu kazı ekipleriyle yürütmekte olduğu kazılardan Alsancak’ta (Karava) bir “kayıp” şahıstan geride kalanlara ulaşılmış bulunuyor ve genişletme yapılan kazı da tamamlanmak üzere.
Vadili’de bir “kayıp” şahsın içine atıldığı söylenen bir kuyu kazısı sürdürülürken, Sazlıköy’de de (Livadya) bir tarlada bir “kayıp” Kıbrıslırum’un gömülü olduğu söylenen kuyunun yerinin aranmasına devam ediliyor.
Kıbrıs’ın güneyinde “kayıp” Cengiz Ratip ile Turgut Sıtkı’dan geride kalanların aranmakta olduğu Pomo’daki kazı sürdürülürken, Paralimini’de ise bir Kıbrıslıtürk’ün içine atıldığı söylenen bir kuyunun aranmakta olduğu bir kazı yürütülüyor.
Kayıplar Komitesi’nin gerek 1963, gerekse 1974 yıllarında “kayıp” edilmiş Kıbrıslıtürk ve Kıbrıslırumlar’ın gömü yerlerinin aranmakta olduğu kazılarda çalışan tüm arkeologlarımıza, şirocularımıza ve diğer çalışanlara “Çok kolay gelsin” diyoruz.

Pazartesi devam edecek

Bu yazı toplam 1266 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar