1. YAZARLAR

  2. Tamer Öncül

  3. SİZ YIKIN, BİZ SEYREDERİZ!..
Sevgül Uludağ

Sevgül Uludağ

0090 542853 8436/00357 99 966518

“Kermiya yöresinde, Grammar School civarında olası gömü yeri bilgisi var…”

A+A-

Bir okurumuz bizi arayarak şu bilgileri paylaşmak istediğini söyledi:

“Geçtiğimiz günlerde  bir tanıdık bana gelerek, Kermiya yöresinde, Grammar School civarında olası bir gömü yeri hakkında bilgi verdi ve ben de size ondan duymuş olduklarımı aktarmak istiyorum.

Bu tanıdığın anlattığına göre, geçen hafta içerisinde Kermiya yöresinde, Grammar School civarındaki askeri bölgede sanırım Orman Dairesi’nin bazı işçileri kazı yaparken, daha ilk kepçeden toplu bir gömü yeri gibi duran ve içinde insan kemiklerinin bulunduğu bir çukur ortaya çıkmış. İşçilerin orada bulunma nedeni tahminim yangına karşı temizlik yapmaktı çünkü zaman zaman asker, Orman Dairesi’yle işbirliği yaparak gerek askeri bölgelerin çevresinde temizlik yaptırırlar, gerekse ağaç dikmek için fidan çukuru açtırırlar.
Daha ilk kepçeden bu çukur ortaya çıkınca, işçiler derhal askeri makamlara haber vermişler, askeri yetkililer oraya gelerek çukuru olduğu gibi bırakmalarını, dokanmamalarını söylemişler.

Arkadaşımın anlattığına göre Grammar School yakınındaki bu bölgede çeşitli bomba parçaları, bazı anti-tank mayınları da görmüşler – yani savaştan geride kalan şeyler… Çünkü bu bölgede 1974’te şiddetli çarpışmalar olduydu…

Bu konuda lütfen araştırma yapınız. Eğer bu olası bir gömü yeriyse, o zaman lütfen Kayıplar Komitesi yetkililerine de haber veriniz.”

Bu okurumuzun aktardığı bu bilgileri hemen Kayıplar Komitesi’nin Kıbrıslıtürk ve Kıbrıslırum yetkilileriyle paylaştık.

KAYIPLAR KOMİTESİ YERİNE ESKİ ESERLER ÇAĞRILMIŞ!

Kayıplar Komitesi’nin Kıbrıslıtürk yetkilileri daha sonra bizi arayarak burasının antik bir mezar olabileceğini, Orman Dairesi’nden bir çalışanın kendilerine bu çukur hakkında bilgi verdiğini, askeri makamların çukuru incelemek üzere Eski Eserler ve Müzeler Dairesi’nden yetkilileri oraya çağırdığını öğrendiklerini söylediler. Eski Eserler ve Müzeler Dairesi de burasının antik bir mezar olduğunu ve kapatılmasını söylemişler.
Ancak anlaşılan o ki Kayıplar Komitesi’nden herhangi bir yetkili bu çukuru görmemiş ve orada inceleme yapma olanağı bulamamış çünkü Kayıplar Komitesi’nin en azından Kıbrıslıtürk yetkilileri, burayı incelemek üzere oraya çağrılmamış.

1974’te şiddetli çarpışmaların yaşanmış olduğu bu bölgede bazı toplu gömüler yapılmış olabileceği yönünde okurlarımızın vermiş olduğu bilgileri yıllar önce bu sayfalarda paylaşmıştık. Geçtiğimiz aylarda da bir okurumuz bize ve Kayıplar Komitesi yetkililerine, bölgede bulunan bir kiliseciğin dışına gömülmüş olan bazı “kayıp” Kıbrıslırumlar’ın olası gömü yerini uzaktan göstermişti. Askeri bölge olduğu için giremediğimiz ancak Kıbrıs’ın güneyinde yüksek bir binanın üzerine çıkarak okurumuzun bize ve Kayıplar Komitesi’nin Kıbrıslıtürk ve Kıbrıslırum yetkililerine göstermiş olduğu bu olası gömü yeri hakkında da bu sayfalarda yayın yapmıştık.
Okurumuzun sözünü ettiği yerin antik bir mezar mı yoksa olası bir gömü yeri mi olduğu konusunda daha ayrıntılı bilgi sahibi olan okurlarımızı, isimli veya isimsiz olarak bizi 0542 853 8436 numaralı telefondan aramaya davet ediyorum. Kayıplar Komitesi’yle temasa geçmek isteyenler de 22-83607 numaralı telefondan Kayıplar Komitesi görevlisi Mine Balman’ı arayabilirsiniz.

Bu yazı toplam 1623 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar