1. YAZARLAR

  2. Sevgül Uludağ

  3. 13 Ekim Cuma günü yine Tekke Bahçesi’ne defnedilecekler…
Sevgül Uludağ

Sevgül Uludağ

0090 542853 8436/00357 99 966518

Kazılarda son durum

A+A-

Koççinodrimitya’da yeni kazılar…

Kayıplar Komitesi’nin Kıbrıs’ın kuzeyinde ve güneyinde yürütmekte olduğu kazılara devam ediliyor.

Koççinodrimitya’da çocuk yaşlardayken bir şironun bir yeri kazdığını ve buraya bir gömü yapılmış olabileceğini anlatan bir şahidin verdiği bilgi üzerine başlatılan kazılar devam ediyor.

Hatırlanacağı gibi, Koççinodrimitya köyünde 1963’te “kayıp” edilen bazı Kıbrıslıtürkler’den geride kalanlar, bazı okurlarımızın yardımlarıyla göstermiş olduğumuz bölgede iki ayrı kuyuda bulunmuş ve bu “kayıplar”dan beş Kıbrıslıtürk, kimliklendirilerek defnedilmek üzere ailelerine verilmiş, onların cenaze törenlerine de katılmıştık. Koççinodrimitya’da bu beş “kayıp”tan başka iki “kayıp” Kıbrıslıtürk’ten geride kalanlar ise henüz kimliklendirilemedi.

Okurlarımızın yardımlarıyla Abohor’da (Epikho – Cihangir) eski çöp alanında yapılan kazılarda beş “kayıp” Kıbrıslırum’dan geride kalanlara ulaşılmış bulunuyor ve asbestli alandaki bu kazılar tamamlanmış bulunuyor. Aynı çöp alanının üst başında yeni bir kazıya başlanması bekleniyor.

Kayıplar Komitesi’nin Haspolat (Mia Milya) ve Karaoğlanoğlu’nda (Ayyorgi) askeri bölgelerde yürüttüğü kazılar da kesintisiz devam ediyor.

Taşkent’te (Voni) bir diğer kazı devam ederken, Alsancak’ta da (Karava) bir “kayıp” şahıstan geride kalanların bulunmuş olduğu kazı sürüyor.

Sazlıköy’de (Livadya) bir kuyunun aranmakta olduğu kazı da devam ediyor…

Zor koşullarda görevlerini sürdürmekte olan kazı ekiplerindeki tüm arkeologlarımıza, şirocularımıza ve diğer çalışanlara “Çok kolay gelsin” diyoruz…

---------------------------------------------------------------------------------

 

 


SABAH

“Generallerin ağzından 1974 harekatı…”

 

STELYO BERBERAKIS

Türk Silahlı Kuvvetleri'nin (TSK) Temmuz 1974'te düzenlediği Kıbrıs Harekâtı'nın bilinmeyen yönleri kitap oldu. 1974 Harekâtı'na katılan 10 Türk generalin, Kıbrıslırum gazeteci Anna Andreu'ya verdikleri röportajların toplandığı "Generallerle Randevu" adlı kitap, Yunanistan ve Güney Kıbrıs'ta bu hafta çıkıyor. Kıbrıs Rum Haber Ajansı'nın Türkiye muhabiri Andreu'nun derlediği kitapta, 1974 operasyonunun bugüne dek yayımlanmayan fotoğrafları da yer aldı. Andreu, bu fotoğrafları dönemin savaş muhabiri Ergin Konuksever'in arşivinden aldığını söyledi. Anna Andreu, "Heyecanla derlediğim bu değerli bilgilere, Ergin Konuksever'in yardımı olmadan asla ulaşamazdım" dedi.

İSTİHBARATI BLÖF SANDILAR

Kitapta "Rum muhafız ordusu, 1974'ün 20 Temmuz günü Ada'ya çıkarma yapılacağını biliyordu. Ancak çıkarmanın Girne'ye yapılacağı yolunda alınan istihbarat, 'şaşırtmaca' ve 'blöf' sanıldı. Bunun için Rum birlikler Girne'ye değil, Maraş'a mevzilendi" gibi bugüne dek pek bilinmeyen bir bilgiye de yer verildi. Kitapta yer alan bilgilere göre Türk Silahlı Kuvvetleri, Rum ordusundaki tankların 2'nci Dünya Savaşı'ndan kalma Rus yapımı tanklar olduğunu biliyordu. Emekli generaller, tankların Girne'nin uzağında, Lefkoşa Havaalanı'nda konuşlandırıldığını bildiklerini de Andreu'ya anlattı. Kitapta ayrıca "1974 Harekâtı'nın ilk gününde Türk tankları teknik nedenlerle Girne'ye çıkarılamadı. Çıkarma ancak 3'üncü dalga operasyonuyla gerçekleşebildi. Eğer Rum tankları Girne'de konuşlanmış olsaydı, savaşın kaderi farklı olabilirdi" ihtimalleri de dile getirildi. 1974 Harekâtı'na katılan Türk generallerin, "Operasyon sırasında yapılması gerekeni yaptık" dediği, ancak savaşın kötü bir şey olduğunu belirttikleri kaydedildi.

(SABAH – Stelyo BERBERAKİS – 11.4.2016)

Bu yazı toplam 1497 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar