1. YAZARLAR

  2. Sevgül Uludağ

  3. KAZILARDA SON DURUM...
Sevgül Uludağ

Sevgül Uludağ

0090 542853 8436/00357 99 966518

KAZILARDA SON DURUM...

A+A-

Şahinler’de (Masari) bir okurumuzun gösterdiği alanda başlatılan kazıda, “kayıplar”dan geride kalanlar bulunmaya başlandı...

 

Okurlarımızın yardımlarıyla “kayıplar”ın izinde 2001’inci günümüzde...

 

Bir okurumuzun Masari’de (Şahinler) bize ve Kayıplar Komitesi yetkililerine göstermiş olduğu alanda başlatılan kazılarda, bazı “kayıplar”dan geride kalanlar bulunmaya başlandı. Okurumuz sözkonusu alana üç “kayıp” şahsın bir yerde, bir “kayıp” şahsın başka bir noktada ve beş yaşındaki “kayıp” bir kız çocuğunun da bir diğer yerde gömülmüş olabileceği alanları bize ve Kayıplar Komitesi yetkililerine geçtiğimiz hafta göstermişti. Okurumuzla birlikte Masari (Şahinler) dışında Kayıplar Komitesi yetkilileriyle birlikte yaptığımız inceleme gezisi esnasında okurumuz olası gömü alanında bir de insan parmak kemiği bulmuş, bunun insan kemiği olduğunu Kayıplar Komitesi Kazılar Koordinatörü Antropolog Okan Oktay da doğrulamıştı.

Kayıplar Komitesi yetkililerinin bu alanda başlattığı kazıda, henüz ilk günden “kayıplar”dan geride kalanlara ulaşılmaya başlandı. Bu yeri bize ve Kayıplar Komitesi yetkililerine göstermiş olan okurumuza, sonsuz teşekkürler.

Kayıplar Komitesi kazı ekipleri halen Kalkanlı’da (Kapudi), Haspolat’ta (Mia Milya), Zeytinlik’te (Templos), Dikmen’de (Dikomo), Taşkent’te (Vuno) ve Trikomo’da (Yeni İskele) kazı yürütüyor. Taşkent’te (Vuno) bir okurumuzun bize ve Kayıplar Komitesi yetkililerine göstermiş olduğu noktada kazı başlatılırken, bir Kıbrıslırum okurumuzun bize ve Kayıplar Komitesi yetkililerine Trıkomo’da gösterdiği ve dört “kayıp” şahıstan geride kalanların bulunduğu alanda da kazılar devam ediyor.

Kıbrıs’ın güneyinde ise Strovulos, Palyomedoho ve Koççinodrimitya’da 63-64 “kaybı” Kıbrıslıtürkler’den geride kalanların arandığı kazılar sürüyor.

Kazı ekiplerindeki tüm arkeologlarımıza, şirocularımıza ve diğer çalışanlara “Kolay gelsin” diyoruz ve bildiklerini bizlerle paylaşan ve “kayıplar”dan geride kalanların bulunmasını sağlayan Kıbrıslıtürk ve Kıbrıslırum okurlarımıza da bir kez daha yürekten teşekkür ediyoruz.

Okurlarımızın bu çok değerli yardımları sonucunda bugün 2001’inci sayımıza ulaştık. Sizin yardımlarınızla Kıbrıs’ta “kayıplar”ın öykülerini yazmaya, olası gömü yerlerini bulmaya ve Kıbrıs’ın anlatılmamış öykülerini anlatmaya devam edeceğiz...

Bu yazı toplam 1714 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar