1. YAZARLAR

  2. Sevgül Uludağ

  3. Kazılara bayram tatili nedeniyle ara veriliyor…
Sevgül Uludağ

Sevgül Uludağ

0090 542853 8436/00357 99 966518

Kazılara bayram tatili nedeniyle ara veriliyor…

A+A-

Kayıplar Komitesi’nin adamızın kuzeyinde ve güneyinde yürütmekte olduğu kazılara bayram tatili nedeniyle birkaç gün ara veriliyor… Kazılara önümüzdeki Pazartesi gününden itibaren devam edilecek…

Hapishane arkasındaki askeri bölgede devam etmekte olan toplu mezar kazısında toplam 20 “kayıp”tan geride kalanlara ulaşılırken, bu kazının bugün de devam etmesi bekleniyor.

Kayıplar Komitesi Kazılar Koordinatörü Antropolog Okan Oktay’dan aldığımız bilgiye göre hapishane arkasındaki kazıların yanı sıra Şirinevler’de (Ayermola) başlatılan kazı da sürdürülüyor.

Karaoğlanoğlu’nda (Ayyorgi) gamini kazısı tamamlandı ve burada 1963 “kaybı” iki Kıbrıslıtürk’ten geride kalanlar, “kayıp” oldukları aracın içerisinde gömülü olarak bulundular…

Lapta’da askeri bölge karşısında geniş bir arazide yürütülmekte olan kazılara da devam edilirken, Düzova’da (Eksomedoş) kuyu kazısı da sürdürülüyor.

Galatya’da göl bölgesinde daha önce yarım kalmış bir kazıya yeniden başlanırken, Gönyeli’de yeni bir kazıya başlandı. Gönyeli’de bazı efgalipto ağaçlarının altında yürütülen kazıda “kayıplar”dan geride kalanlar aranıyor.

Kıbrıs’ın güneyinde ise Kutrafa’da köprü altında ve Atalassa’da yürütülen kazılar tamamlandı. Kayıplar Komitesi Kazılar Koordinatörü Okan Oktay’ın verdiği bilgiye göre Kaymaklı’da ara bölgede başlaması gereken kazıya henüz başlanmış değil… Bu kazıya yıllar önce başlanmış ancak mayın söylentileri nedeniyle kazıya ara verilmişti. Bize bu alanı gösteren şahidi bulan Kıbrıslırum okurumuz Bay Kullis de geçtiğimiz aylarda vefat etmişti…

Kazı ekiplerinde bulunan tüm arkeologlarımız, şirocularımız ve diğer çalışanlara iyi bir bayram tatili diliyoruz, bugün çalışacak ekiplerde bulunan arkeologlarımız, şirocularımız ve diğer çalışanlara da “Çok kolay gelsin” diyoruz.

 

Bu yazı toplam 1238 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar