1. YAZARLAR

  2. Sevgül Uludağ

  3. Kermiya bölgesinde yeni kazılar…
Sevgül Uludağ

Sevgül Uludağ

0090 542853 8436/00357 99 966518

Kazılara Ağustos ortasına kadar ara verildi…

A+A-

Kayıplar Komitesi’nin yürütmekte olduğu kazılara arkeologlarımızın kısa bir yaz tatili yapması için, her yıl olduğu gibi kısa bir ara verildi.

Bayram tatiliyle birlikte kazılara verilen ara 18 Ağustos 2014 tarihine dek devam edecek.
Arkeologlarımız, şirocularımız ve diğer çalışanlar, 18 Ağustos 2014 tarihinde yeniden işbaşı yapacaklar.

KAZILARDA SON DURUM

Kazılara ara verildiği geçen haftasonuna kadarki durum şöyleydi:
Kıbrıs’ın güneyinde yürütülmekte olan ve Dohni ile Zigi’den alınarak “kayıp” edilen ikinci otobüsteki Kıbrıslıtürk “kayıplar”ın arandığı Pareklişa kazısı sona erdi. Bu kazıda 35 “kayıp” Kıbrıslıtürk’ten geride kalanlara ulaşıldı.
Ozanköy (Kazafana), Boğaz Piknik Alanı, İnönü (Sinde) köyünde kuyu kazısı, Lefkoşa dışında bir kazı ara verilen kazılar arasında. Çayönü’nde (Galopsida) 1974 “kaybı” bir Kıbrıslıtürk’ten geride kalanların arandığı kazıya da ara verildi.

Abohor’da (Ebiho-Cihangir) bir okurumuzun göstermiş olduğu kazıda bir “kayıp” şahıstan geride kalanlara ulaşılırken, bu kazıya da tatilden sonra devam edilmesi bekleniyor. Okurumuz bu alanda iki veya üç “kayıp” Kıbrıslırum’u savaştan sonra ölü olarak tarlada görmüş olduğunu hatırlıyordu ve bu alanı bize ve Kayıplar Komitesi yetkililerine göstermişti.

Gönyeli’de de bir “kayıp” şahıstan geride kalanlara ulaşıldığı kazıya tatil sonrasına dek ara verildi.
Ağır koşullar altında, kızgın güneşte ve açıkta aylardır çalışmakta olan arkeologlarımıza, şirocularımıza ve diğer çalışanlara iyi birer tatil diliyoruz…

Bu yazı toplam 1371 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar